Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaÇocukBir Yaşındaki Çocuğu Disipline Etmek ve Eğitmek İçin 13 Etkili İpucu

Son Yazılar

Bir Yaşındaki Çocuğu Disipline Etmek ve Eğitmek İçin 13 Etkili İpucu

1 yaşındaki bebek, duygularını ifade edemeyecek kadar küçüktür, peki bu yaştaki bebekler nasıl eğitilir ve disipline edilir, işte cevaplar.

Bir yaşındaki bebekler, duygularını kendi kendilerine düzenleyemeyecek veya kendilerini uygun şekilde ifade edemeyecek kadar küçüktürler. Kural fikrini anlarlar, ancak bazen zararlı olabilen dürtüsel davranmaya karşı koyamazlar. Bu nedenle, ebeveynler, sağlıklı çocuk gelişimini destekleyen pozitif disiplin stratejileri kullanarak 1 yaşındaki bebek nasıl eğitilir bilmelidir. Olumlu disiplin, küçük bir çocuğa kabul edilebilir davranışları katı ve nazik bir şekilde öğreterek ebeveyn ve çocuk arasındaki karşılıklı saygı ve güveni destekler.

Bir yaşındaki çocuğunuzu nispeten kolaylıkla disipline etmek için yaşına uygun yaklaşımlarla eğitmeye başlamak için okumaya devam edin.

Bir Bebeği Disiplin Etmeye Ne Zaman Başlamalı?

Çoğu bebek “hayır”ın anlamını 6 ile 11 ay arasında anlamaya başlar. Ancak bu yaştaki bilişsel gelişimleri doğru ile yanlışı, iyi ile kötüyü ayırt etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, kabul edilebilir davranışları ve eylemlerinin sonuçlarını bilmek için ebeveynlerine güvenirler.

Bu nedenle, bir ebeveyn olarak, bebekler için yaşa uygun sınırlar belirlemeli ve onlara özdenetim ve sorumlu davranışı öğrenmeleri için tutarlı rehberlik sağlamalısınız. Bebekleri altı aylıktan önce disipline etmeye başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, disiplin, o yaştaki davranışlarını geliştirmekten çok bebeği güvende tutmakla ilgilidir.

Bir Yaşındaki Çocuğu Disipline Etmek ve Eğitmek İçin 13 Etkili İpucu

1 Yaşındaki Bebek Nasıl Eğitilir: 13 Disipline Etme Yöntemi

Bir bebeği veya yeni yürümeye başlayan çocuğu eğitmek ve disipline etmek, onların gelişimini anlamanızı ve davranışlarını şekillendirmek için gelişimsel olarak uygun disiplin stratejilerini benimsemenizi gerektirir. İşte size yardımcı olabilecek bazı pratik ipuçları:

1. Güvenli bir ortam yaratın

Bebekler ve küçük çocuklar, çevreleri hakkında bilgi edinmek için her şeye dokunur, koklar, tat alır, yuvarlar ve dürtükler. Ancak çoğu zaman merakları onları sınırların dışına çıkmaya ve zararlı olabilecek şeyler yapmaya zorlar. Bu nedenle, çocuklardan dokunmamaları gereken her şeyi ellerinden uzak tutun. İşte bunu yapmanın bazı yollar var:

  • Güvenli olmayan yerlere, çocukların erişememesi için bariyer koyun.
  • Dolapları ve çekmeceleri kilitleyin.
  • Elektrik prizlerini güvenlik kapaklarıyla kapatın.
  • Elektrik kabloları, ilaçlar gibi tüm kırılabilir/tehlikeli nesneleri ve düğmeler gibi boğulma tehlikesi oluşturan nesneleri erişemeyecekleri yerlere koyun.

Ayrıca, bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun her zaman gözetim altında olduğundan emin olun. Bebeğiniz büyüdüğünde, onlara bazı şeylere dokunmamalarını öğretebilirsiniz.

2. Net ve tutarlı sınırlar belirleyin

Bir yaşındakiler kasıtlı olarak yaramazlık yapmazlar. Bunun yerine, sınırlarını test etmek ve çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinmek için sınırlara meydan okurlar. Bu nedenle, istendiği gibi davranmadıkları için onları cezalandırmak doğru değildir. Bunun yerine, net ve tutarlı sınırlar belirlemeli ve bunları özenle takip etmelisiniz. Bebeğiniz/yürümeye başlayan çocuğunuz söylenenleri takip etmiyorsa, ona nazik hatırlatmalar yapın. Ek olarak, çocuğunuzu sakinleştirmek veya öfke nöbetini durdurmak için bir kuralı çiğnemeyin veya bir sınırdan taviz vermeyin.

3. Bir rutin geliştirin ve ona bağlı kalın

Belirli bir rutine sahip olmak, bebeğin/yürümeye başlayan çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar. Ayrıca, ne yapmaları gerektiğini ve onlardan ne beklendiğini anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, bebeğe/yürümeye başlayan çocuğa bundan sonra ne bekleyeceğini söyleyen net sınırlar oluşturmaya yardımcı olur. Planlanan rutine bağlı kalın ve her yeni aktiviteyi yemek zamanlarını ve uyku zamanlarını bozmadan rutine sığdırın. Bunlar bebeği/yürümeye başlayan çocuğu bunaltma şansını azaltarak öfke nöbetlerini önleyecektir.

4. Onların rol modeli olun

Bebekler ve küçük çocuklar, yetişkinleri taklit ederek bir şeyler yapmayı öğrenirler. Bu nedenle, çocuğunuzun izlemesini istediğiniz davranışı modelleyin. Örneğin, bebeğinizin/küçük çocuğunuzun bağırmasını/çığlık atmasını istemiyorsanız, yaramazlık yaptığında ona bağırmaktan kaçının. Aynı şekilde, size saygı duymalarını istiyorsanız, çevrenizdeki insanlara saygı gösterin ve örnek olun.

5. Yönlendirme veya dikkat dağıtma kullanın

Bebeğiniz/yürümeye başlayan çocuğunuz zararlı bir nesneye doğru hareket ediyorsa sert bir şekilde hayır deyin ve mümkünse nesneyi kaldırın. Alternatif olarak, dikkatlerini hızla başka bir güvenli, ilginç aktiviteye yönlendirin ve onlara yumuşak oyuncak gibi bir nesne verin. İstenmeyen davranışları barışçıl bir şekilde sona erdirecek ve sonunda çocuğun bazı şeylerin yasak olduğunu ve yapmamaları gerektiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

6. Sınırlı seçenekler sunun

Bir yaşındakiler, artan bir özerklik duygusuna sahiptir ve işleri kendi yöntemleriyle yapmayı severler. 1 yaşındaki bebek nasıl eğitilir diyen ailelere ‘onlara seçenekler vererek kontrol ihtiyaçlarını tatmin edebilirsiniz’ diyebiliriz. Seçim yapma yeteneği, güvenlerini artırır ve duygularını düzenlemelerine yardımcı olur. Bu nedenle, mümkün olan her yerde bebeğinizin/yürümeye başlayan çocuğunuzun seçim yapmasına izin verin. Ancak, çok fazla seçenek onları bunaltabileceğinden, onlara iki veya üç seçenekten fazlasını vermediğinizden emin olun.

7. Sık sık “hayır” demekten kaçının

Bir yaşındaki çocuğunuz ocaktaki bir tencereye dokunmak veya fırının kapağını açmak üzereyse, onları durdurmak için sert bir “Hayır” demek hayati önem taşır. Bununla birlikte, önemsiz şeylere hayır demek, onların talimatı ciddiye almayı bırakmalarına neden olabilir. En kötüsü, bir şey yapmak istemedikleri zaman kullanmaya başlayabilirler. Bu nedenle, yalnızca bir bebek veya küçük çocuğun güvenliği endişe konusu olduğunda veya bir kuralı çiğnediklerinde “Hayır”ı kullanmaya çalışın.

8. İstenen davranışı açıklayın

Görmek istediğiniz davranışı bebeğinize/yürümeye başlayan çocuğunuza açıklayın. Bir yürümeye başlayan çocuğun iyi davranışın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, bebeğiniz/yürümeye başlayan çocuğunuz oyuncaklarını yaşıtlarıyla paylaşmıyorsa, “bu oyuncaklarını arkadaşınla paylaş” deyin ve birkaç oyuncağı yaşıtlarıyla paylaşmasını sağlayın. Bunu yaptıklarında, taktir edin ve istenen davranışı tekrarlamaları için onları teşvik edin.

9. Gerçekçi beklentilere sahip olmak

Kurallar koymanıza ve talimatlar vermenize rağmen, bir yaşındaki çocuğunuzun anlayışının sınırlarını anlamanız ve kabul etmeniz gerekir. Yürümeye başlayan çocuk, yalnızca bilişsel gelişiminin izin verdiği kadar anlayabilir. Bu nedenle, beklentileri çok yüksek tutmayın ve ardından bebeğinizin her şeyi söylendiği gibi yapmadığı için hayal kırıklığına uğramayın. Bir yaşındaki çocuğun yaşıyla ilgili beklentileri belirleyin ve bu, ebeveyn ve çocuk için disiplin sürecini sorunsuz hale getirecektir.

10. İyi davranışı övün

Bebeğinizi/küçük çocuğunuzu talimatlarınıza uyduğunda, kurallara uyduğunda veya istenen davranışları gösterdiğinde övmek, onların güvenini artırır ve kendisinden bekleneni yapmaya devam etmelerini teşvik eder. Ayrıca, sizden istedikleri ilgiyi ve onayı onlara verir. Bu yüzden onların iyi davranışlarını fark edin ve övün ve vazgeçirmek istediğiniz davranışları görmezden gelin. Çabalarını takdir etmek ve takdir edilmelerini sağlamak için “Gurur duyuyorum”, “aferin” ve “vay, iyi iş çıkardın” gibi ifadeler kullanın.

11. Öfke nöbetlerine teslim olmayın

Bebekler ve küçük çocuklar duygularını ve arzularını uygun şekilde nasıl ifade edeceklerini bilmiyorlar. Bu nedenle, çoğu zaman öfke ve hüsrana uğrarlar ve istediklerini alamayınca öfke nöbetleri geçirirler. Bebeğiniz/yürümeye başlayan çocuğunuz öfke nöbetleri geçiriyorsa, sakin olun ve çocuğunuza duygularını anladığınızı söyleyin. Sizden isterlerse onları tutun ve mümkün olduğunca fazla rahatlık sağlayın. Ancak, bebeğinizin/yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun, öfke nöbetlerinin istediklerini elde etmelerine yardımcı olmayacağını bilmesine yardımcı olmak için öfke nöbetlerine teslim olmayın.

12. Küçük cezaları son çare olarak tutun

Cezalar, çocuğu uygunsuz davranışın gerçekleştiği ortamdan uzaklaştırmayı içeren bir davranış değiştirme tekniğidir. Ancak bebekler ve küçük çocuklar terk edilme korkusu ve ayrılık kaygısına karşı savunmasız olduklarından anne babalarından uzak tutulmamalıdır. Bu nedenle, ebeveynler mümkün olduğunca bir yaşındaki bir çocuk için yalnız bırakma cezasından kaçınmalıdır.

Ancak bebeğiniz kardeşine vurmak veya ısırmak gibi tehlikeli veya zararlı bir şey yaparsa küçük cezalar uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için, ceza sırasında bebeğinizi oyuncaksız, güvenli ama sıkıcı bir yerde oturtun. Ceza sırasında bile görüş alanınızda kaldıklarından emin olun. Duygu düzenlemeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için sakin olduklarında onunla konuşun.

13. Sakin ve dengeli kalın

Bebekleri ve küçük çocukları disipline etmek zor olabilir. Ama çığlık atmak, bağırmak ya da poposuna vurmak hiçbir işe yaramaz. Bu olumsuz yaklaşımlar yarardan çok zarar getirecektir. Bu yüzden her zaman sakin ve tutarlı olmaya çalışın. Bebeğinizin/yürümeye başlayan çocuğunuzun neden belirli bir şekilde davrandığını anlayın ve onu iyileştirmeye yönlendirin. Kendinizi çok gergin hissediyorsanız, bebeği/küçük çocuğu eşiniz veya bakıcınızla bırakın. Unutmayın, bir yaşında bir çocuk hala sebep sonuç ilişkisini öğreniyor, bu yüzden onları cezalandırmak boşuna. Bunun yerine onlara rehberlik edin ve olumlu ve etkili disiplinle iyi davranışları öğrenmelerini destekleyin.

1 yaşındaki bebek nasıl eğitilir, disipline edilir artık biliyorsunuz

Bir yaşındaki bir çocuk duygularını kendi kendine düzenleyemez ve ahlakı anlayamaz. Bu yüzden yeni keşfettikleri bağımsızlıklarını sınamak ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmek için sınırlarını zorlamaya devam ederler. Bu davranış gelişimsel olarak normaldir ve endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, bir yaşındaki bir çocuğa, sosyal olarak kabul edilebilir davranışları öğretirken bebeği güvende tutmak için nasıl disipline edeceğinizi bilmelisiniz. Unutmayın, bir yaşındakiler eylemlerinin sonuçlarını anlamak için hala çok küçük. Bu nedenle, ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğini bilmek için sürekli ebeveyn rehberliğine ve desteğine ihtiyaçları vardır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!