Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelik11 Aylık Bebek Gelişimi ve Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Son Yazılar

11 Aylık Bebek Gelişimi ve Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

11 aylık bebek gelişimi ile anne ve babaları neler bekliyor? 11 aylık bebek kilosu, beslenmesi, kahvaltısı, uykusu nasıl olmalı?

11 aylık bebeğiniz için önemli kilometre taşları ve günlük ipuçlarını hazırladığımız yazımızla, aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulacaksınız. 11 aylık bebek gelişimi ile anne ve babaları neler bekliyor? 11 aylık bebek kilosu, beslenmesi, kahvaltısı, uykusu nasıl olmalı? İşte tüm detaylar yazımızın devamında.

Küçük çocuğunuzun ilk doğum günü yaklaşıyor, muhtemelen çok farklı duygular hissediyorsunuz. Artık ‘bebeğim 1 yaşında’ demenize sadece 1 ay kaldı. Çocuğunuzun bebekliğinin son ayında neler yaşayacaksınız merak ediyorsunuz değil mi, çünkü bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. İşte bu yazımızda anne ve babalarla 11 aylık bebek gelişimi ile sizi neler bekliyor, 11 aylık bebek kilosu, beslenmesi, kahvaltısı, uykusu nasıl olmalı? Aklınıza takılan soruları yanıtlayacağız.

Bebeğinizin ilk doğum gününe yaklaşırken, bu duygusal dönemde kendinize bunu hissettirmeyi unutmayın. Geçen yıl nasıl heyecanlıydınız? Nasıl bu kadar hızlı geçti? Aynı anda nasıl bu kadar zor ve bu kadar harika olabiliyordu? Bunlar, tüm ebeveynlerin kendilerine sorduğu sorular, bu yüzden tamamen anlıyoruz.

11 aylık bebek gelişimi ile anne ve babaları neler bekliyor?

11 aylık bebek gelişimi

Bebeğinizin ilk doğum günü yaklaşıyor ve bu birçok duyguyu beraberinde getirebilir, bu nedenle bu ay bunları çözmek için biraz zaman ayırın. Çocuk bekleyen, çocukları çok seven insanlar, genellikle ilk yaşında çok duygusal anlar yaşarlar. Bu sebeple ilk doğum günü kutlamasının özel olmasını isterler. Hatıraları canlı tutmak için güzel bir fotoğraf albümü hazırlamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, nihayet ilk doğum günü geldiğinde yüzünüzde bir gülümsemeyle kutlamaya hazır olacaksınız ve arkanızda bıraktığınız güzel anıları da kayıt etmiş olacaksınız.

Küçük çocuğunuz için rutinlerin, uykusuz gecelerin ve sağlığı için endişelendiğiniz 11 ay çabucak geçti, ancak bu ay, diğerlerinden daha önemli olacak. İlk yaşını kutlayacağınız gün için özel bir şeyler planlamayı sakın unutmayın. 11 aylık bebek gelişimi ile birlikte, 12’inci ay daha da özel olmalı.

Burada dürüst olalım – bebeğinizin doğum gününün ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok ve İnstagram’a layık büyük bir kutlama yapmazsanız da gelecekte de hiçbir fikri olmayacak. Bu nedenle, bebeğinizin ilk doğum günü için bir parti verecek alanınız, enerjiniz, kapasiteniz veya mali durumunuz olmadığını düşünüyorsanız, endişelenmeyin! İster tam bir eğlence olsun, ister mağazadan satın alınan bir kekle basit bir aile yemeği olsun, doğum gününü istediğiniz gibi yapın. Ama arkanızda güzel anılar bırakın.

11 aylık bebek gelişimi ile fiziksel ve davranışsal değişiklikler neler olacak?

11 aylıkken, çoğu kız 8,7 kilo ağırlığında ve 73 cm uzunluğundayken, çoğu erkek çocuk ortalama 9,4 kilo ağırlığında ve 75 cm uzunluğunda olacaktır.

11 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz yeni yürümeye başladıkça meydana gelen en büyük gelişim değişikliklerinden biri, bebeğinizin o tombul bebek görünümünü kaybedip öne eğilmeye başlamasıdır. Yürümek çok fazla kalori harcatır ve bu sevimli küçük tombişlerin yağları, küçük çocuğunuzun evin içinde tur atmasını sağlamak için daha yağsız kaslara sahip olmasına sebep olacaktır.

11 aylık bebeğin gelişimi ile hangi değişimler yaşanır?

Vücut

 • Emeklemeye başlar
 • Yardımsız ayağa kalkar
 • Yürür ve/veya adım atar
 • Gözlerine kestirdikleri nesnelere ulaşmak isterler
 • Yiyecekleri parmakları ile test ederler
 • Konuştuklarınızı taklit etmeye çalışırlar
 • Merhaba ya da Güle Güle demek için el sallarlar
 • “Anne” ve “Baba” gibi basit kelimeleri söylemeye başlar
 • Yerde yuvarlanırlar (Bu kasları geliştirir)
 • Oyuncaklarını daha fazla sahiplenirler

Beyin

 • Artık renkleri iyi görmeye başlar
 • Tatlar ve dokular için özel tercihler geliştirir
 • Merak gösterir ve işlerin nasıl yürüdüğünü araştırır
 • Ayrılık kaygısını ifade eder
 • Kişilik özelliklerini gösterir
 • Mutluluk ve Üzüntü gibi kelimeleri ayırt etmeye başlar
 • Basit tek kelimelik ifadeleri veya istekleri anlar
 • Müziği ve dansı sever
 • Hayvan seslerini taklit eder
 • Ufak ufak endişe nedir hissetmeye başlar

Küçük çocuğunuz emekleme girişiminde bulunmadıysa, kendi başına oturamıyorsa ve size yanıt vermiyor veya sizinle iletişim kurmaya çalışmıyorsa, çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürme zamanı gelmiş demektir.

11 aylık çocuk gelişimi dahilinde 1 günlük rutin aktivite

11 aylıkken bebeğiniz aktif, enerji dolu ve etraflarındaki dünyayı keşfetmeye hazır olacak. Bebeğinizle evde veya kreşteyken günlük programınız şöyle görünebilir:

 • 07:00 – Uyanma zamanı, sabah emzirme seansı veya biberon
 • 08:00 – Kesilmiş meyve, yoğurt veya çırpılmış yumurta gibi kahvaltılar
 • 10:00-Sabah şekerlemesi
 • 12:30 – Öğle yemeği
 • 14:00 – Öğleden sonra şekerlemesi
 • 17:30 – Akşam yemeği ve oyun zamanı
 • 19.00—Yatma vakti
 • 19:30—Yatma zamanı için ışıklar kapatılır

Sağlıklı beslenme 11 aylık çocuk gelişimi açısından çok önemlidir

11 aylık bebek gelişimi

450 – 550 gram anne sütü veya doktorunuzun önereceği karışım ile birlikte, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun diyetinde aşağıdakileri içeren bol miktarda taze yiyecek bulunmalıdır. Elbette bunlar, çocuk doktorunun tavsiye ve reçetelerinin önüne geçmemelidir.

 • Meyve
 • Sebzeler
 • Tahıl Ürünleri
 • Yoğurt
 • Etler veya diğer vegan protein kaynakları

Bununla birlikte, fındık, patlamış mısır, sosisli sandviç ve bütün üzüm gibi bebeklerin yiyemeyeceği ve boğulma vakalarının yaşandığı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Gelecek ay inek sütü veya farklı bir süt alternatifi sunabilirsiniz, ancak bu ay küçük çocuğunuzun atıştırmalıkları ve yemekleri için taze veya donmuş çözülmüş anne sütü veya çocuk doktorunuzun önerdiği yiyecekleri vermeye devam edin. 11 aylık bebeğinize yemekle birlikte su veremeye başlayabilirsiniz. Ancak bir çocuk doktoru tarafından kabızlık gibi tıbbi bir nedenle önerilmedikçe meyve suyu vermekten kaçının.

Ailecek yenilecek yemekler bebeklerin gelişiminde çok önemlidir. Özellikle 11 aylık bebek gelişimi ve sonrasında, yemeklerinizi her zaman ailecek yemeye çalışmalısınız. Yemek esnasında teknolojik cihazları bırakmanız ve bebeğinizle sürekli iletişim halinde olmanız tavsiye ediliyor. Çünkü çocuk, sizden ne görürse onu taklit edecektir.

Eğer ailecek yemek yemeniz mümkün olamıyorsa, yine de anne ve baba olarak çocuğunuzla sofrada geçireceğiniz zamanlarda, onun belirli alışkanlıkları izlemesi ve onu beynine kayıt etmesi için örnek olacak davranışları göstermelisiniz.

 • Çatal, bıçak, kaşık kullanmak
 • Bardaktan ve yavaş su içmek
 • Yiyecek yerken, çok güzel bir duygu yaşadığınızı göstermek

Bu yaşta, bebeğiniz belirli yiyecekleri tercih etmeye başlayacak ve yeni yiyeceklerle tanıştırdığınızda yüzünü buruşturabilir veya ağlayabilir, ancak pes etmeyin. Önce sağlıklı yiyecekleri tanıtmaya devam edin ve yeni yiyecekleri denemeyi birlikte keşfetmek için eğlenceli bir ortam yaratmaya çalışın.

11 aylık bebek gelişimi kapsamında, bebeğinizin parmaklarıyla dokunup, kendi kendine yemeyi denemesi çok önemlidir. Etraf biraz dağılacak ve oldukça pislenecek ama bu onun gelişimi için çok önemli olacaktır. Bırakın kendisi öğrensin! Bu yaştaki çocuklar için yiyecekleri eğlenceli tutmak önemlidir, bu nedenle onları asla yemeye zorlamayın ve onlara sağlıklı ve besleyici seçenekler sunarken yol gösterin. Örneğin yemeği önce siz yiyin ve çok zevk aldığınızı yüzünüzde görmesini sağlayın.

Bebeğiniz 1 yaşına girmek üzere olsa da, siz ve bebeğiniz için karşılıklı olarak rahat ettiğiniz sürece, istediğiniz kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Tekrar hamile kalırsanız, isterseniz emzirme yolculuğunuza hamilelik boyunca da devam edebilirsiniz.

Meme uçlarının daha hassas olması ve hatta bebeğinizin sütün tadı farklı olduğu için sütünüzü reddetmesi gibi durumlar fark edebilirsiniz. Ancak hamilelik yoluyla emzirmeyi durdurmak için tıbbi bir neden yoktur. Sütünüzü ve her iki bebeğinizin de ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlayabilmeniz için doğum öncesi bir vitamin aldığınızdan ve sağlıklı, dengeli bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Bu konuda doktorunuz size en iyi rehber olacaktır.

11 aylık bebek uykusu nasıl olur?

11 aya kadar, küçük bebeğiniz gece boyunca iyi uyuyor olmalı, sabah ve öğleden sonra kestirmesinden sadece uzun bir öğleden sonra kestirmesine geçiş yapıyor olabilir. Bebeğiniz uykuya savaşmaya başlasa bile, yine de o öğleden sonra kestirmesine ihtiyaç duyar, bu yüzden onun bunu gerçekleştirmesi için iyi bir ortam sunun. 11 aylık bebek gelişimi sürecinde uyku çok önemlidir.

Bazı bebekler de, muhtemelen büyüme atağıyla veya küçük bebeğinizin yürümeyi öğrendiği ve daha aktif bir yaşam tarzına alıştığı bir geçiş dönemiyle ilgili olarak, 11 ayda da hafif bir uyku gerilemesi yaşayabilir. Tutarlı olun ve rahatlık sağlayın, aynı zamanda bebeğinizin kendi kendine uyumayı öğrenmesi için ortam sağlayın.

Sağlık ve Güvenlik

Önünüzdeki aylarda süt dişleri çıkmaya devam edecek. Bir bebeğin ilk dişleri genellikle 6 ay civarında çıkmaya başlar ve çocukluk boyunca devam eder.

10 ila 13 ay arasında, bebeğinizin orta ve yan kesici dişleri hem üst hem de alt diş etlerinde patlamaya başlayacaktır. Diş çıkartma oyuncakları ya da diş eti rahatlatıcıları kullanmanız gerekecektir. Nemli bir bez bile işe yarayabilir. Çocuk doktorunuz size bir çok seçenek sunacaktır.

Bu ay yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, ev ortamınızı bebeğinizin güvenliği için yeniden yaratmanız olmalıdır. Elbette tüm bebekler farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha maceracı ve meraklı olabilir, ancak 11 aylıkken çoğu bebek tahmin ettiğinizden daha fazla tırmanma yeteneğine sahiptir. Özellikle istedikleri bir şeyi ulaşamayacakları bir yerde gördüklerinde, bebekler ona ulaşmanın bir yolunu bulana kadar uğraşacaktır. En önemli şeylerden biri ise bebeğinizin kolayca ulaşabileceği yerlerden, ağzına götürüp yutabileceği tüm küçük nesneleri 5-6 yıllığına ortadan kaldırmanız olacaktır.

Ne yazık ki, birçok bebek çok meraklıdır olmadık yerlere tırmanır, yerdeki kabloları kurcalar ve dolanır! Bunlar çok tehlikeli durumlardır. Bu nedenle evinize bakın ve küçük çocuğunuzun yeni tırmanma becerilerine karşı çocuklara karşı koruma sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın:

 • Üst dolaplara kilit takma
 • Prizlerin kapağının olması
 • Evinizdeki tüm pencere jaluzi kablolarının çıkarılması
 • Yerdeki elektrik ve internet gibi kabloların duvara sabitlenmesi.
 • Bebek yatağının pencerelerin yakınında olmadığından emin olmak gibi.

Evinizi inceleyin, bebek gibi düşünmeye çalışın ve önlemlerinizi alın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorimizdeki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!