Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaTeknoloji120Hz Laptop Ekranı Nedir ve Vereceğiniz Paraya Değer mi?

Son Yazılar

120Hz Laptop Ekranı Nedir ve Vereceğiniz Paraya Değer mi?

Dizüstü bilgisayarınızı yükseltmek üzereyseniz, 120hz laptop ekranı nedir merak ediyorsunuz? Biraz pahalı, peki vereceğiniz paraya değer mi?

120Hz ekranlı dizüstü bilgisayarlar son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Aslında, bugün yeni bir dizüstü bilgisayara bin dolar harcamak isteyen müşteriler, standart bir 60Hz ekrana razı olmak istemiyorlar. Peki 120Hz laptop ekranı nedir, ne işe yarar, vereceğiniz paraya değer mi?

Peki, bu dizüstü bilgisayar ekranlarını çekici yapan nedir ve belirlediğiniz bir bütçeniz varsa, bir sonraki dizüstü bilgisayarınız için bir tane almalı mısınız?

Her şey dizüstü bilgisayarınızda ne yapmayı planladığınıza bağlı. 120Hz laptop hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışırken okumaya devam edin, böylece ekstra paraya değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz.

120Hz Laptop Ekranı Nedir?

Profesyonel olmayanların terimleriyle, 120Hz ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar, saniyede 120 kez yenileme kapasitesine sahip olduğu anlamına gelir ve Hertz (Hz) yenileme hızı için ölçü birimidir. Yıllardır laptoplardan, telefonlardan ve masaüstü monitörlerden gördüğümüz standart 60Hz ekranlar saniyede yalnızca 60 kez yenilenebilir, yani 120Hz ekran 60Hz panelden iki kat daha hızlıdır.

Yani, bir dizüstü bilgisayar 120Hz ekrana sahipse, temelde yüksek yenileme hızına sahip bir panel olduğu anlamına gelir. Hatta bazı ileri teknoloji oyun dizüstü bilgisayarları, en iyinin en iyisini isteyen tüketicileri hedefleyen daha hızlı 144 Hz veya 240 Hz yenileme hızına sahiptir.

Ancak, 120Hz dizüstü bilgisayar ekranına sahip olmanız, görüntülediğiniz tüm içeriğin yenileme hızıyla eşleşeceği anlamına gelmez. Örneğin, filmler nadiren saniyede 24 kareden fazla çekilir, bu nedenle 60Hz veya 120Hz ekranınız olsun, aynı izleme deneyimine sahip olursunuz. Ancak 120Hz ekran, aşağıda tartışacağımız bir dizi avantajla birlikte gelir.

120Hz Ekranın Faydaları Nelerdir?

120Hz yüksek yenileme hızına sahip bir ekran kullanmaya başladığınızda farkedeceğiniz ilk şey, makinenin çalıştığı işletim sisteminden bağımsız olarak UI animasyonlarının ne kadar pürüzsüz olduğudur. Fare imlecinizi yüksek yenileme hızına sahip bir ekranda hareket ettirdiğinizde bile, 60 Hz’lik bir ekranın aksine ekranda iki kat daha fazla imleç göründüğünü fark edeceksiniz.

BENZER İÇERİK: EN İYİ MOUSELAR – KABLOLU & KABLOSUZ OYUNCU MOUSELARI

Bunun yanı sıra, çoğu insan oyun oynamak için bir dizüstü bilgisayarda 120Hz yüksek yenileme hızına sahip bir ekran istiyor. Hızlı hareketli sahneler, özellikle CS:GO benzeri oyunları oynarken, en iyi 120 Hz veya daha yüksek yenileme hızına sahip bir ekranda yaşanır. Ayrıca 120 Hz ekran, rakipleriniz standart 60 Hz ekran kullanıyorsa, çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda size anında rekabet avantajı sağlar.

Ve evet, 60Hz ve 120Hz ekranlar arasındaki fark, tüm gün dizüstü bilgisayarınızda oyun oynamayı planlamıyor olsanız bile, eğitimsiz gözler için anlaşılabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sistem menüsünde gezinmek, pencereleri açmak/kapatmak ve kaydırmak genel olarak 120Hz dizüstü bilgisayar ekranında çok daha hoş hissettiriyor.

Video içeriğine gelince, YouTube, Twitch vb. gibi büyük platformlar henüz desteklemediği için internette 120FPS video bulmakta zorlanacaksınız. Ayrıca 120FPS, video tüketimi için uygun bir kare hızı değildir; bu, çoğu YouTube içeriğinin ilk etapta 60Hz ile sınırlı olmasının ana nedenidir.

Yüksek yenileme hızına sahip bir ekranın çoğu insanın gözden kaçırdığı bir diğer büyük yararı, gözlerinizi daha az zorlamasıdır. Bunun nedeni, gözlerinizin hareketi daha akıcı algılaması ve 120 Hz’de titremenin neredeyse algılanamaz hale gelmesidir. Bu nedenle, göz sağlığınıza öncelik veren biriyseniz, daha pürüzsüz görünen 120Hz ekran kesinlikle yatırıma değer.

120Hz Ekranlı Dizüstü Bilgisayar Almaya Değer mi?

Kısa cevap şudur: 120Hz ekranlı bir dizüstü bilgisayar satın almaya kesinlikle değer. Ancak, yeterli bütçeniz varsa, akıllı telefonunuzda, TV’nizde, monitörünüzde vb. neden 120 Hz’lik bir ekran deneyimi yaşayıp yaşamadığınızı kendinize sormanız gerekir.

Ancak, zaten 120Hz cihazlarınız varsa, 60Hz’e geri dönmek için mücadele edeceksiniz. Gözleriniz zamanla kademeli olarak alışana kadar, ekrandaki yavaş hareketi hemen fark edeceksiniz. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşılaşmamak için 120Hz ekranlı bu dizüstü bilgisayarı satın almak için bütçenizi zorlamak isteyebilirsiniz.

Ve dizüstü bilgisayarınızda oyun oynamayı planlıyorsanız, 120 Hz’lik bir ekran mükemmel bir seçim olacaktır. Oyun, yüksek yenileme hızına sahip bir ekran için en iyi kullanım örneklerinden biridir ve hızlı tempolu oyunlarda size büyük fayda sağlayacaktır. Bu ekranlar ayrıca daha hızlı tepki süreleri ve daha düşük giriş gecikmesine sahip olma eğilimindedir ve size rekabetçi bir oyunda oyunculara karşı üstünlük sağlar. 120 Hz ekran, profesyonel bir oyuncu olmaya çalışıyorsanız başlamak için harika bir yerdir.

Bununla birlikte, içindeki donanım onu ​​çalıştıracak kadar yetenekli değilse, 120 Hz’lik bir ekranın hiçbir anlam ifade etmediği konusunda dikkatli olun. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızın gerçekten oynamayı düşündüğünüz oyunları 120 FPS’de çalıştırabileceğinden emin olmalısınız. 2022 standartları için, çoğu çok oyunculu oyunu 120 FPS veya daha yüksek hızda oynamak için en az NVIDIA RTX 3060 veya AMD RX 6600M‘ye sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Öte yandan, dizüstü bilgisayarınızı yalnızca medya tüketimi için kullanmayı planlıyorsanız, video içeriğinin %99’u 60FPS veya daha düşük olduğundan 120Hz ekrandan faydalanamazsınız. En sevdiğiniz TV şovları ve filmlerinin tümü, eski güzel bir 60Hz panelde olduğu gibi görünecek. Bu gibi durumlarda, bu parayı, gerçek siyahlar ve eşsiz görüş açıları sağlayabilen bir LCD yerine üstün bir OLED panel gibi başka bir yere harcamak akıllıca olur.

Dizüstü Bilgisayarınız için Doğru Ekranı Seçin

Yüksek yenileme hızına sahip 120Hz ekranları ne kadar sevsek de, dizüstü bilgisayar satın alırken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç önemli faktör daha var. Genellikle, bu yüksek yenileme hızına sahip ekranlar, bazı kullanıcılar için sorun yaratabilecek düşük kaliteli LCD panellerle birlikte gelir. Örneğin, video düzenleme veya profesyonel renk derecelendirmesi yapıyorsanız, benzersiz renk doğruluğu nedeniyle 60Hz olsa bile OLED ekran çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ancak, her iki dünyanın da en iyisini sunan bir dizüstü bilgisayar satın alabiliyorsanız (bir OLED panel ve 120 Hz ekran), donanımın geri kalanının yüksek yenileme hızını sürdürecek kadar güçlü olduğundan emin olduğunuz sürece hayal kırıklığına uğramayacaksınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!