3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaSoru - Cevap183 Neyin Numarası? 183 Nedir? 183 Nerenin Numarası? 183 Hattı Nedir?

Son Yazılar

183 Neyin Numarası? 183 Nedir? 183 Nerenin Numarası? 183 Hattı Nedir?

Kadın cinayetleri sonrası gündeme gelen 183 neyin numarası, nedir, nerenin numarası ve 183 hattı nedir, ne işe yarar, neden aranır?

Emine Bulut cinayetinin ardından 183 ne hattı merak konusu oldu. Peki 183 neyin numarası, 183 hattı nedir, nerenin numarası, alo 183 nedir, neden aranır, hangi hizmetleri veriyor sorularının detaylı cevabını sizlerle paylaşacağım.

183 NEYİN NUMARASI?

183 nerenin numarası ? Aile Bakanlığı çağrı merkezlerinden biri olan Alo 183 Sosyal Destek Hattı aranarak aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere erişim sağlanabilmekte ve rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. 183 neyin numarası sorusunun cevabı budur.

183 ne numarası

183 NEDİR?

Peki alo 183 nedir ? Alo 183 hangi durumlarda aranır ? İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekte, gerekli durumlarda emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, en kısa zamanda müdahale edilmesi sağlanmaktadır. İşte 183 neyin numarası konusunu açıklamış olduk!

ALO 183 HANGİ HİZMETLERİ VERİYOR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Alo 183 Sosyal Destek Hattı 5 kategoride hizmet veriyor.

ÇOCUK

Evlât edinme, koruyucu âile, çocuk hakları, çocukların âile yanında desteklenmesi, suça yönelen veya suçun mağduru olan çocukların rehabilitasyonu, sokakta yaşayan/çalıştırılan çocuklara yönelik hizmetler, çocukların korunma altına alınması, çocuk yuvâsına, yetiştirme yurduna, sevgi evlerine, çocuk evlerine yerleştirilmesi, kuruluşlardan ayrılan çocukların işe yerleştirilmesi ve toplum içinde izlenmesi, çocuklara yönelik gönüllü hizmetlerine ilişkin gelen talep, tâvsiye ve şikâyetler değerlendirilerek rehberlik yapılmakta, gerek görülmesi halinde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü veya ilgili ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna aktarılarak müdâhale edilmesi sağlanmaktadır.

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Kadına şiddet, töre ve namus cinâyetlerine maruz kalma gibi vakalara yönelik çağrılar alınmakta, kadın konukevleri, âile danışma merkezi hizmetleri ve yararlanabilecekleri diğer hizmet modelleri hakkında bilgi verilmekte, halin âciliyeti göz önünde tutularak vakanın bulunduğu ilin Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna yönlendirilmektedir. Acil müdâhale ekibi vakayı değerlendirmekte, emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, kısa zamanda müdâhale edilmesini sağlamaktadır.

ENGELLİLER

Engellilerin yasal hakları, eğitim, rehabilitasyon hizmetleri, engellilere yönelik istihdam çalışmaları, ulaşılabilirlik, engellilere verilen yardım ve bağlanan aylıklar, sağlık hizmetleri, engellilerin koruma altına alınması, Bakım Rehabilitasyon veya Engelli Yaşam Merkezlerine yerleştirilmesine ilişkin iş ve işlemlere ilişkin istek, tâvsiye ve şikayetler değerlendirilerek gerekli bilgilendirme yapılmakta, vatandaşların hizmet alabilecekleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

YAŞLILAR

Yaşlıların huzurevlerine veya huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezine yerleştirilmesi, yaşlılara bağlanan aylıklar, yapılan yardımlar, yaşlı dayanışma merkezleri tarafından yürütülen hizmetler, evsiz, sokakta kalan yaşlılarla alâkalı istek, ihbar ve şikâyetler değerlendirilerek gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER

Şehit yakınları ve gazilere verilen yasal haklar, tedâvi ihtiyaçlarının karşılanması, istihdam ve sosyal güvenlik hakları vb. konularda vatandaşlar tarafından yapılan çağrılar alınmakta, gerekli bilgilendirme yapılmakta, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’mız ile aranan ildeki valilik ve kaymakamlıklara, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmet veren diğer kamu ve sivil toplum kurumlarına yönlendirilmektedir.

ALO 183 – 7/24 HİZMET VERİYOR

183 neyin numarası öğrendiniz peki çalışma saatleri nedir ? Alo 183 Hattı 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor ve yurt içinden yapılan aramalar ücretsizdir. Yani aradığınızda telefon faturasına yansımıyor. Ayrıca 183 hattında Kürtçe ve Arapça bilen personel de çalışmaktadır.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız 183 hattını aramak isterlerse de işaret dilini bilen personel tarafından hizmet veriliyor. 3G – 4,5G uyumlu telefonlar ile hafta içi 08:00 – 24:00 saatleri arasında, Cumartesi günleri ise 08:00-17:00 saatleri arasında 0 549 381 0 183 no’lu hat kullanılarak görüntülü görüşme yapma imkanı tanınıyor.

Bununla birlikte Alo 183 hattına Whatsapp üzerinden 7 gün 24 saat kesintisiz olmak üzere 0 501 183 0 183 nolu hat üzerinden ulaşılabilmektedir.

183 neyin numarası, 183 hattı nedir, nerenin numarası, alo 183 nedir, neden aranır, hangi hizmetleri veriyor, sorularının cevaplarını umarım detaylı şekilde aktarabilmişimdir. Aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!