3.3 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 8, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana Sayfaİş Hayatı2023 Özel Kurumlarda ve Devlette Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Son Yazılar

2023 Özel Kurumlarda ve Devlette Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikoloji mezunlarının 2023 yılında alabilecekleri Psikolog maaşları Takiye.com'da! Psikolog olarak görev yapanlar, devlet (kamuda) ve özel kliniklerde ne kadar maaş alır, işte cevaplar.

2023 psikolog maaşları ne kadar oldu? Hayatımızın başlarında meslek seçimi yaparken çok zorlanırız. Son zamanların popüler meslekleri arasında olan psikoloji bölümünü seçmek üzere olanların ne kadar maaş alınacağı ve çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yaptıklarını biliyoruz. Peki en düşük ve en yüksek ile birlikte devlette ve özel sektörde psikolog maaşları 2023 yılında ne kadar oldu, işte detayları yazımızda.

2023 Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikoloji bölümünü seçmek üzere olan ya da bu bölümden mezun olup çalışma hayatına giriş yapacakların psikolog maaşları 2023 yılında ne kadar oldu sorusunu sorduklarını biliyorum. Tabi geniş bir çalışma alanı bulunan bu mesleğin hem devlet hem de özel kurumlarda alacakları maaş farklılık gösterecektir. Bu yazımızda sizlerle en düşük ve en yüksek limitleri sizlerle paylaşacağım.

Psikoloji okuyan ve bu alanda iş hayatına atılacak olanlar psikologların ne kadar maaş aldığını merak ediyor. Hem devlet hastanelerde hem de özel hastanelerde çalışabilen psikologların 2023 yılında maaşlarının ne kadar olduğu merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Psikoloji bölümünden mezun olan psikologların devlet kurumlarında ve özel sektörde ne kadar kazandığını merak ediliyor. 2023 yılında devlet hastanesinde çalışan bir psikolog maaşı ortalama 11.300 TL ile 16.000 TL bandındadır. Bu, bekar ve çocuksuz bir psikoloğun aldığı ücrettir. Bu rakam, çeşitli kademe ve kıdeme istinaden 11.740 TL ile 33.250 TL bandına yükselir. kadar çıkabilmektedir.

Psikolog Maaşları 2023

psikolog maaşları 2023

Özel hastanelerde ya da özel kliniklerde psikolog maaşları 2023 yılında ortalama ne kadardır? Özel hastanelerde ve özel kliniklerde deneyim ön plana alınmaktadır. Bu yüzden yeni mezun ile deneyimli arasında maaş farkı daha fazla olmaktadır. Yeni başlayanların özel hastanelerde başladığı maaş 9.607 TL olarak bilinmektedir. Deneyimli olanlar özel hastanelerde 9.672 TL ile 20.748 TL den başlayabilmektedir. Ayrıca özel hastanelerde psikologların maaşları 32.500 TL’ye kadar artabilmektedir.

Kliniklerde de psikolog maaşları 2023 yılında da elbette değişiklik göstermektedir. Özel kliniklerde tecrübeye yani deneyime göre maaşlar değişmektedir. Genellikle yeni başlayanlar ve tecrübesiz olanlar 9.672 TL ile 16.658 TL arasında maaş alabilmektedir. Maaşlar 32.500 TL’ye kadar artabilmektedir. Bu çok abartı bir ücret değildir. Uzman olunması, doktora vs yapılması ve alanında isim yapmış olması bu ücreti etkilemektedir.

Psikoloji bölümünü tamamlamaya hak kazandıktan sonra yüksek lisans yapan ve yüksek lisanstan mezun olanların maaşları farklı olmaktadır. Bu mezuniyetlerden sonra uzman psikolog olurlar ve maaşları 12.500 TL-15.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Özel hastanelerde ya da kliniklerde başlayan uzman psikologlar 15.300 TL ile başlar ve 35.000 TL’ye kadar maaşlarını yükseltebilirler.

Psikologlar bakanlıklarda da çalışabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumları psikologları işe almaktadır. Kamu çalışanı olarak bakanlıkta çalışanların maaşları kamu maaşları ile benzer olacaktır. Yeni işe başlayan bekar ve çocuksuz bir psikoloğun maaşı ortalama 13 bin TL’den başlamaktadır. Çalışma süresi, kıdem ve dereceye göre bu oran 17 bin TL ile 18 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorimizdeki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Psikolog maaşları yazımızla birlikte bu yazılarımız da ilgini çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!