Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaÇocuk5 Aylık Bebek Gelişimi, Eğlenceli Oyunlar ve Oyuncaklar

Son Yazılar

5 Aylık Bebek Gelişimi, Eğlenceli Oyunlar ve Oyuncaklar

Beşinci ay bebek gelişimi açısından oldukça önemli aydır. Peki 5 aylık bebek gelişimi aşamasında nelerle karşılaşacaksınız. İşte merak edilen tüm aşamalar.

5 aylık bebek hayata dair her şeyi merak etmeye başlar! Onlar için Dünya çok heyecan verici! Bu ayrıntılı kılavuzda, 5 aylık bebek gelişimi aşamaları hakkında neler bekleyeceğinizi, bebeğinizi nasıl harekete geçireceğinizi ve en iyi oyunların ve oyuncakların neler olduğunu keşfedeceksiniz!

5 aylık bir bebeğe sahip olmak çok eğlenceli! Genellikle sosyal, sevgi dolu ve aktiftirler. Hangi gelişim aşamalarını aramanız gerektiğini bilmek ve bebeğinizle oynamak için fikir edinmek istiyorsanız bu yazı tam size göre!

5 aylık bebeklerin çoğu aktiviteleri konusunda biraz seçici olmaya başlıyor. 5 aylık bebekler, oyunlarını genellikle anne ve babalarıyla oynamayı tercih ederler. Farklı bebekler ya da oyun alanlarında huzursuz olabilirler. Şu anda onların en yakın arkadaşları anneleridir.

Senin olduğun yerde olmak, senin yediğini yemek, senin yaptığını yapmak istiyorlar.

5 aylık bebek gelişimi

5 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz 5 aylıkken bilmeniz gereken gelişim aşamaları şunlardır:

Fiziksel Gelişim

Ağırlık ve Uzunluk

5 aylık bebeğiniz şu ana kadar muhtemelen doğum kilosunu iki katına çıkarmıştır.

5 aylık bir erkek bebek için ortalama ağırlık 7,6 kg, 5 aylık bir kız bebek için ortalama ağırlık ise 6,9 kg’dur.

Uzunluk/boy açısından bakıldığında, 5 aylık bir erkek bebek ortalama olarak 65,9 cm uzunluğundayken, aynı yaştaki bir kız bebek için ortalama uzunluk 64 cm’dir.

En önemli şey bebeğinizin mutlu olması ve sağlıklı bir oranda büyümesidir. Yani eğer bebeğinizin ölçüleri bunlardan biraz farklıysa endişelenmenize gerek yok. Bütün bebekler farklıdır.

Duyular

5 aylıkken görme ve işitme neredeyse tamamen gelişmiştir. Bebeğinizin görüşü henüz mükemmel değil ancak farklı mesafeleri görebiliyor, gözleri artık kesişmiyor ve gözleriyle nesneleri zorlanmadan takip edebiliyor.

Bu yaştaki bebekler, fark hafif olsa bile farklı tonları görebilir ve tanıyabilir, ancak yine de ana renkleri tercih ederler. Farklı desen ve şekillere bakmayı da severler.

Motor becerileri

Gittikçe güçleniyor

5 aylık bir bebek yüz üstü yatarken göğsünü kaldırabilir ve başını dik tutabilir.

5 aylık bebeğiniz yüz üstü yatırıldığında kısa bir süreliğine elleri üzerinde destek alabilecek kadar güçlenmiş olabilir. Emeklemeye artık sadece birkaç ay kaldı!

Oturma

Bu noktada bebeğiniz muhtemelen uzun süre destekle oturabilir.

Bazı bebekler zaten kısa süreliğine üçayak pozisyonunda desteksiz oturabilir, ancak çoğu desteklenmediği takdirde yine de devrilecektir.

Yuvarlanma

5 aylık bebeklerin çoğu sırt üstü yüz üstü dönmeyi öğrenir. Bu her an gerçekleşebilir, bu nedenle ne yaparsanız yapın, bebeğinizi kanepede veya yatakta denetimsiz bırakmayın. Ayrıca, eğer birlikte uyuyorsanız, bebeğin duvarın yanında uyuması gerekir.

Atlama!

Destekle ayağa kalkabiliyorsa bebeğiniz deli gibi zıplama evresinin ilk aşamasına gelmiş demektir.

Kavrama

Beş ay civarında çoğu bebek bir şeyi tutmaya çalışırken sadece birkaç parmak yerine tüm elini kullanmaya başlar. Bu, az ya da çok her şeyi ele geçirmeyi başardıkları anlamına gelir. Dikkat!

Nesnelerin yerini değiştirme

Bazı bebekler 5 aylık olduklarında nesneleri elleri arasında nasıl hareket ettireceklerini öğrenirler ve oyuncakları kullanarak yere veya masaya vurmayı severler.

Bebeğiniz keşfetmek için ağzını kullandığından, tuttuğu hemen hemen her şey doğrudan ağzına girecektir.

Bebeğiniz oyuncakları ve eşyaları yere fırlatmaya başlayacaktır, bu nedenle önümüzdeki haftalarda çok fazla eğilmeye hazır olun.

Bilişsel ve Sosyal Gelişim

5 aylık bebek gelişimi

Nesne Kalıcılığı

Daha önce bebeğiniz belirli bir nesneyi görmediğinde, sanki o nesne kalıcı olarak ortadan kaybolmuş gibiydi. Ancak artık bebeğiniz, kendisi görmese de bazı şeylerin var olduğunu yavaş yavaş fark etmeye başlıyor. Bu aynı zamanda siz odada olmasanız bile var olduğunuzu anlayacağı anlamına gelir, bu da sizi özlemesine neden olur ve odadan çıktığınızda ağlayabilir.

Yalnız Kalmak İstemiyor

Beş aylıkken birçok bebek, ana kucağından ayrı kaldığında veya tek başına yerde uzun süre yalnız bırakıldığında çok mutsuz olur. Herkesle aynı seviyede ve tüm aksiyonun olduğu yerde olmak istiyorlar.

Adını Biliyor

5 aylık bazı bebekler isimlerini tanımaya başlamıştır. Bu sesi duyduklarında kendileriyle konuşulduğunu anlarlar.

Sevgi Gösterisi

5. ayda bebekler tutkulu bireylerdir ve bunu gösterirler. Bebeğiniz onu kucağınıza aldığınızda, fırsat bulursa kollarını sizin için uzatabilir ve yüzünüzün her yerini öpebilir.

  Yabancıları ayırt etme

  Sevdiklerine tutkuyla aşık olduğu gibi, 5 aylık bebek yabancılara karşı da daha çekingen davranabilir. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu daha da artacak.

  Bebeğinizin duygularına saygı gösterin ve onu, eğer hoşuna gitmiyorsa onu taşımak isteyen (onun adına) bilinmeyen kişilere karşı koruyun.

  Eylem ve Tepki

  Yukarıda belirtildiği gibi, 5 aylık bir bebek mama sandalyesinden veya yatağından bir şeyler fırlatacaktır. Bu yaşta bebek neden-sonuç kavramını öğrenmeye başlar. Bebeğiniz her hareketin belli bir tepki doğurduğunun farkına varır ve bunu o kadar ilginç bulur ki sürekli aynı hareketi tekrarlar.

  Dil Gelişimi

  5 aylık bebekler farklı sesler çıkarmaya ve bazı ünsüzleri kendi “kelime” aralıklarına dahil etmeye başlayacaklardır. Bebeğinizin “anne ya da baba” dediğini duyabilirsiniz ancak bebeğiniz hâlâ bunun ne anlama geldiğini bilmiyor. Sadece farklı sesleri, onlara anlam yüklemeden keşfediyor.

  Bebeğiniz ayrıca duyduğu dili taklit etmeye çalışacaktır. Küçük çocuğunuzla düzenli olarak “konuşmaya” devam edin.

  Uyku

  Her ne kadar 5 aylık bazı bebekler gece boyunca uyusa da çoğu bebek hala tüm gece kesintisiz uyuyamıyor. Ancak 5 aylık olduklarında çoğu bebek geceleri daha uzun süre uyumaya başlar.

  Bebeğinizin uyku programı hala gece 11-12 saat uyku ve birkaç şekerlemeden oluşacaktır.

  Henüz yapmadıysanız banyo yapmak, masaj yapmak veya kitap okumak gibi bir yatma vakti rutini başlatmayı düşünün. Bebeğinizin rahatlamasına ve uyku için sakinleşmesine yardımcı olabilecek her şey.

  5 Aylık Bebekle Oynanabilecek Oyunlar

  5 aylık bebek gelişimi

  5 aylık bebekler komik yüzler görmenin yanı sıra farklı sesler duymayı da severler. Bu, 5 aylık çocuğunuzla oynamanın harika bir yoludur!

  Şarkı söylemek ve dans etmek de popülerdir.

  Bir oyun alanına gidin ve bebeğinizi bebek salıncağına yerleştirin. Muhtemelen sallanmayı sevecektir. Bebeğinizin sırtını ve başını desteklemek için yüksek sırtlı bir salıncak bulmanız gerekecek. Ve sert itişlerden kaçınmalısınız.

  Bebeğinizle biraz ten tene temas kurun. Hem kendinizin hem de bebeğinizin üstünü çıkarın ve kucaklaşın. Muhtemelen bebeğinizi çok mutlu edecek.

  Bu yaştaki bebekler muhtemelen su sıçratmanın ne kadar eğlenceli olduğunu da keşfedeceklerdir. Bebeğinizle birlikte banyo yapın ve birlikte su sıçratın.

  5 Aylık Bebeğiniz İçin En İyi Oyuncaklar

  Bebeğinizin yerde yatarken “başka” bir bebekle konuşabilmesi için kırılmaz, bebek korumalı ayna eğlencelidir. Ayrıca ses çıkaran toplar ve oyuncaklar heyecan vericidir.

  Bebeğiniz kucağınızda zıplamayı seviyorsa, bebek zıplatıcısı (Hoppala) gerçekten başarılı olabilir. Bunlardan birini kullanıyorsanız, güvenli bir şekilde kullanmak için talimatları mutlaka okuyun. Ve bebeğinizi asla gözetimsiz bırakmayın.

  Diğer tip ise kapı ya da tavana astığınız ‘Hoppala’ aparatlarıdır. Bunlar zıplamayı seven bebekler için çok daha az yer kaplayan oyuncaklardır. Ancak biraz güvensiz olabilirler! Yani kapıya veya tavana sabitlenen bu oyuncaklar çok eğlenceli görünse de güvenlik açısından risk oluşturabilirler.

  Son olarak, yüzüstü yatarken dik oturmayı veya dirseklerinin üzerinde kendini desteklemeyi öğrenen 5 aylık bir bebek, kendi kendine dikleşen (Hacıyatmaz) bir oyuncağın keyfini gerçekten çıkarabilir.

  5 Aylık Bebek Davranışları

  5 aylık bebeğin yer aldığı bu videoda, bebeğin neredeyse her zaman hareket halinde olduğunu, bazen oturduğunu görebilirsiniz. Ancak çoğu bebek henüz ikisini de yapmıyor. Ayrıca anne ve babasıyla etkileşimden ne kadar keyif aldıklarını da görebilirsiniz.

  Bebeğim neden gün boyu çığlık atıyor? Bu normal mi?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Latest Posts

  -REKLAM-

  Bunları Kaçırmayın!