Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaÇocukBebeğim neden gün boyu çığlık atıyor? Bu normal mi?

Son Yazılar

Bebeğim neden gün boyu çığlık atıyor? Bu normal mi?

Bebeğim neden bağırıp çığlık atıyor. İşte 4 ve 5 aylık bebek neden çığlık atar, dikkat edilmesi gereken şeyler konusunda ipuçları.

“Bebeğim neden yüksek sesle çığlık atıyor? 4 ve 5 aylık olan bebek neden çığlık atar? Sebepleri nelerdir? Çığlık atması ve bağırması nasıl önlenebilir? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.

4 ve 5 aylık bebeğiniz, bağırmaya veya çığlık atmaya başladıysa bu konuda endişelenmeniz normaldir. Bu yazımızda 4 ve 5 aylık bebek neden çığlık atar konusunda uzmanların değerlendirmelerini ve ne yapılması gerektiğini paylaşacağız.

Yorumlar bölümüne de göz atmayı unutmayın; pek çok bebek çığlık atma ve ciyaklama aşamasından geçiyor gibi görünüyor.

5 aylık bebek neden çığlık atar

Bir Annenin Sorusu:

Bebeğim neden çok yüksek sesle çığlık atıyor? 5 aylık ve asla çığlık atmayı bırakmıyor; sabah uyanmasından akşam uyuyana kadar sıklıkla çığlık atıp bağırıyor ama ağlamıyor. Sadece yüksek sesle bağırıyor, ciyaklıyor.

Aç değil, altı ıslak değil, üşümüyor vs.

5 aylık bebeğim neden çığlık atıyor, fikri olan var mı?

5 aylık bebek neden çığlık atar..?

5 aylık bebek neden çığlık atar

1. İletişim Kurmayı Öğreniyor

Bazı bebekler sessizdir ve çok az yaygara koparırlar. Diğer bebekler hayatlarının ilk gününden itibaren aktif görünürler ve çok fazla ilgi isterler. Aşırı uçların hiçbiri çocukta bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Ağlamak, çığlık atmak, bağırmak ve ciyaklamak bebeğin ilk iletişim şeklidir. Kızınız bir sesi olduğunu ve çığlık sesleri çıkararak kendini ifade edebildiğini öğrendi. Oğlunuz da aynı şeyleri yapacaktır; çığlık atacak, bağıracak, ciyaklayacak ve sonra gülmeye başlayacak. Yani aslında eğlenmek için çığlık atıyor! İlginin kendinde toplanmasını istiyor. Onunla sevdiği bir şey yaptığınızda çığlık atmayı kesiyor ve hemen gülmeye başlıyorsa, her şey normal olabilir.

Yakında onun farklı sesler ve heceler çıkardığını ve sonunda kelimelere dönüştüğünü duymaya başlayacaksınız. Farklı sesler çıkarmaya başladığında, çığlık atmayı kesecektir.

Ciyaklama ve çığlık atma aşaması genellikle 4 ila 6 ay civarında başlar, yani 5. ayda bebeğiniz tamamen normaldir. Bu, bebeğin dikkatinizi çekmek için sesini farklı şekillerde kullanmayı öğrendiği bir gelişim aşamasıdır. Gevezelik ediyorlar, gülüyorlar, mırıldanıyorlar ve… çığlık atıyorlar! Ve açlık, rahatlık, korku, acı gibi ihtiyaçlara yönelik farklı çığlıklar ve ciyaklamalar geliştirirler.

Yani, ne kadar stresli olursa olsun, çığlık atma çoğunlukla tamamen normaldir!

2. Rahatsızlık

Elbette çığlık atmak rahatsızlık veya acı belirtisi olabilir, ancak elbette bebeğiniz iyi olmadığına dair başka belirtiler de gösterecektir.

Bebeğiniz çığlık atarken tuhaf hareketler yapıyorsa veya hasta gibi görünüyorsa elbette bir doktora danışın.

Bebeğin çığlık atması aileleri neden strese sokar?

5 aylık bebek neden ciyak ciyak bağırır

Eğer bu normal bir gelişim evresiyse, insan aklının artık buna alışması ve bu kadar uğraşmaması gerektiğini düşünebilirsiniz…

Araştırmalar, tiz bir bebek çığlığının ebeveynler için oldukça stresli olduğunu ve bunu durdurmak için her şeyi yapacaklarını gösteriyor! Çığlık sesinden dolayı ebeveynlerin kalp atışları bile hızla artıyor.

Ayrıca bu sesin dengesiz ebeveynlerin bebeklerini istismar etmelerine neden olduğu da görülmüştür.

Bir bebek acı çektiğinde, hastalandığında veya çok aç olduğunda yüksek perdeden çığlıklar oluşabileceğinden, biz insanların buna tepki vermeye programlanmış olmamız oldukça mantıklıdır ve sadece sağlıklı tepkiler verip bebeğinizin sakinleşmesi ve yeniden gülmesini sağlamak yapılacak tek şeydir.

Sorun şu ki, bazı durumlarda bebek normal sözel gelişimin bir parçası olarak çığlık atıyor ve hissedebileceğimiz stresin içinde bulunduğumuz gerçek durumla hiçbir ilgisi olmadığını kabul etmek zorundayız.

Çığlık Atma Aşamasında Ne Yapmalı?

1. Olumlu Dikkat Dağıtma

Sesi dayanılmaz buluyorsanız, bebeğinizle diğer sesleri uyarmak için oyunlar oynamayı deneyin. Ona şarkı söyleyebilir, tekerlemeler söyleyebilir veya onunla konuşabilirsiniz.

Bebeklerde davranışlarını “düzeltmenin” bir yolu yoktur; yalnızca olumlu dikkat dağıtıcı şeyler kullanın ve davranışa neden olan altta yatan bir sorun olmadığından emin olun.

2. Davranışa Çok Fazla Dikkat Etmemek

Ayrıca, gerçek çığlıklara (olumlu ya da olumsuz) çok fazla dikkat VERMEYİN, çünkü dikkatiniz davranışı güçlendirebilir. Demek istediğim, çığlık attığında bebeğinizi görmezden gelmek ya da cezalandırmak değil, yalnızca bu davranışa sert tepki vermemek, bunu yaparsanız bebeğinizi daha az değil daha çok çığlık atmaya yönlendireceğiniz bir durum yaratırsınız.

3. Sizin İçin Dikkat Dağıtma

Bu çığlıklar büyük olasılıkla bebeğiniz için normal bir gelişim aşaması olduğundan ve hatta iletişim pratiği yaptığı anlamına geldiğinden iyi bir aşama olduğundan, zaman zaman SİZİN için olumlu bir dikkat dağıtıcı şey eklemek isteyebilirsiniz.

Örneğin, bebeğinizin sevdiği bir şarkıyı açın ve o şarkı çalarken siz de bebeğinizle bu şarkıya eşlik edin.

4. Eğlenceli Bir Anı İçin Videoyla Yakalayın

Başka bir şey – bebeğiniz çığlıklar atarken bunu videoya kaydedin. 🙂 Siz farkına bile varmadan, o kadar hızlı bir şekilde büyüyecek ki, bu anıları biriktirmeye özen gösterin. Birkaç yıl sonra videoyu bebeğinize gösterebilir, size neler çektirdiğini izletebilir ve sonrasında birlikte gülebilirsiniz.

Umarım yazdıklarım size yardımcı olur,
Öznur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!