Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelik5 Haftalık Gebelik Belirtileri: Vücut Değişiklikleri ve Bebek Gelişimi

Son Yazılar

5 Haftalık Gebelik Belirtileri: Vücut Değişiklikleri ve Bebek Gelişimi

5 haftalık gebelik belirtisi nasıl olur, belirtiler nasıl ortaya çıkar, bebek ultrason görüntüsü, var mı, kanama yaşayanlar ne yapmalı? İşte hamileliğin beşinci haftasıyla ilgili bilmeniz gerekenler.

Hamileliğin 5. haftasında mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz; sizi nelerin beklediğini bilmek içinizi rahatlatabilir. Bu yazımızda 5 haftalık gebelik belirtileri nelerdir, ultrason görüntüsü neye benzer, kanama yaşayanlar ne yapmalı, 5 haftalık hamileyim belim çok ağrıyor diyenlere tavsiyeler sunacağız.

5 haftalık hamile olduğunuzda, hamileliğinizin ikinci ayının başındasınız demektir. Gebeliğin beşinci haftası genellikle önemli değişiklik ve gelişmeleri beraberinde getirir. Bebeğiniz bu hafta gelişmeye başlayan ilk organları ile hızlı bir büyüme yaşayacaktır. Hamileliğin 5. haftası aynı zamanda hamile olduğunuzu öğrenebileceğiniz zamandır; ayrıca bu haftanın sonunda bazı fiziksel ve duygusal değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz.

5 haftalık gebelik belirtileri

Peki 5 haftalık gebelik belirtileri nelerdir, ultrason görüntüsü neye benzer, kanama yaşayanlar ne yapmalı, 5 haftalık hamileyim belim çok ağrıyor diyenlere tavsiyeler sunacağız.

Hamileliğin 5 Haftasında Vücuttaki Değişiklikler

Bu hafta boyunca karnınız farklı hissedebilir ve hamileliğin yeni başladığını artık fiziksel olarak hissedebilirsiniz. Gebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Hamilelik testi yaptırmayı planlıyorsanız, bu hafta doğru zaman olabilir. Hormonlarınız şu anda yükseliyor olabilir ve sizi yorgun, endişeli veya duygusal hissettiriyor olabilir. Endişelerinizi doktorunuzla konuşmanız, sizi rahatlatması açısından akıllıca olacaktır.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hızla yükselen gebelik hormonları bu hafta boyunca belirgin gebelik belirtilerine neden olabilir. Gebeliğin 5. haftasında görülmeye başlayabilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Lekelenme veya kanama: Bazı kadınlar, gebe kaldıktan altı ila on iki gün sonra meydana gelen, implantasyon nedeniyle hafif kanama veya lekelenme yaşarlar.
 • Yorgunluk: Gebeliğin ilk dönemleri, sebepsiz yere kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Çoğu kadın hamileliğin bu haftasında kendini yorgun hisseder.
 • Göğüs hassasiyeti: Gebeliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler, göğüslerinizin hassas ve ağır hissetmenize neden olabilir.
 • Sabah bulantısı: Hafta boyunca mide bulantısı hissedebilir ve kusma dürtüsüne sahip olabilirsiniz. Sabah bulantısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.
 • İstekler: Hormon seviyelerindeki değişiklikler, hamilelik sırasında bazı kadınlarda belirli gıda tiksintilerine ve isteklerine yol açabilir.
 • Tat alma duyusunda değişiklikler: Hamilelik hormonlarındaki değişim, tat alma duyusunda değişikliklere neden olabilir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında garip bir metalik tat hissi yaşarlar.
 • Koku alma duyusunda değişiklikler: Artan koku alma duyusu, birçok kadında erken gebeliğin yaygın bir belirtisidir.
 • Ruh hali değişiklikleri: Bazı kadınlarda hormonal dalgalanmalara bağlı olarak ruh hali değişiklikleri ve baş ağrıları görülebilir. Bazı kadınlarda gebe kaldıktan sonra birkaç hafta sürebilirken, bazılarında tüm hamilelik boyunca devam edebilir.
 • Şişkinlik: Hamileliğin ilk haftalarında bazı kadınlarda şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık veya mide ekşimesi gibi gastrointestinal semptomlar görülebilir.
 • Sık idrara çıkma: Büyüyen rahim mesanenize baskı yapabilir; bu nedenle daha sık idrara çıkma dürtüsü hissedebilirsiniz.
 • Vajinal akıntı: Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde vajinadan ince, beyaz bir akıntı yaşayabilir. Ancak iltihap veya tahrişin eşlik ettiği renkli, kötü kokulu bir vajinal akıntınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

5 haftalık gebelik belirtileri değişebilir ve hiçbir kadın gebeliklerinde aynı belirtileri göstermeyebilir. Bununla birlikte, semptomların zamanla kötüleştiğini hissederseniz, hemen doktora gitmek akıllıca olacaktır.

Gebeliğin 5. Haftasında Bebek Gelişimi

Artık embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz rahmin içine gömülür ve amniyotik kese ile kaplanır. Ufaklığınız hızla büyümeye başlar ve çoğu organ bu dönemde gelişmeye başlar. Bu hafta boyunca bebeğinizdeki diğer önemli gelişmeler şunları içerir:

 • Bu hafta bebeğinizin boyu yaklaşık 2-3 mm’den daha küçük ve susam tanesi büyüklüğünde.
 • Bebeğinizin minik kalbi atmaya başlar. Dolaşım sistemi gelişir ve kan bebeğin vücudunda dolaşmaya başlar.
 • Nöral tüp gelişimi başlar. Sonunda, beyin, omurilik ve ana sinirler, hızlı hücre bölünmeleri yoluyla birincil gelişmeleri yaşar.
 • Sol ve sağ akciğerlerin oluşmaya başlamasıyla birlikte solunum sistemi gelişimi başlar.
 • Embriyonik karaciğer, kan hücrelerinin üretimine başlar ve bu, embriyo içindeki ilk hematopoezdir.
 • Gastrointestinal organlar (bağırsaklar, pankreas, mide, yemek borusu) gelişmeye başlar.
 • Üreme organları ve böbrekler de gelişir.
 • Büyüme hormonlarının üretimi gelişen endokrin sistemle başlar.
 • Bu hafta boyunca görülen diğer önemli gelişmeler gözler, uzuvlar ve parmaklardır.

Beşinci Haftada İkiz Tespiti

Yardımcı üreme teknolojilerini (Tüp bebek gibi) tercih ettiyseniz veya ileri annelik yaşınız varsa, ikiz veya katları doğurma şansınız artabilir. Çoğul gebelikler sırasında yüksek düzeyde hCG (insan koryonik gonadotropin) hormonu nedeniyle biraz daha erken sürelerde (döllenmeden yaklaşık on gün sonra) evde gebelik testi pozitif çıkabilir. Bununla birlikte, ikiz bir hamileliği doğrulamanın en iyi yolu, bir doktorun genellikle hamileliğin 10. haftasından sonra önerdiği bir ultrason taramasıdır. Bununla birlikte, ikiz hamilelik durumunda, komplikasyon riskinden kaçınmak için daha sık kontrollere, taramalara ve gelişmiş doğum öncesi bakıma ihtiyacınız olabilir.

Hamileliğin 5. Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

5. hafta, hamileliğin ilk ve hassas aşamasıdır. Bu nedenle, bebeğinizin ideal büyüme ve gelişimini kolaylaştırmak için kendinize iyi bakmalısınız. Sağlıklı bir hamileliği sürdürmek için 5. haftanızda takip etmeniz gereken bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

1. Doktor Kontrolü

Hamileliğinizi basit bir gebelik testi ile doğruladıysanız, kan testi yaptırmanızı önerebilecek bir doktora gitmeniz gerekebilir. Ek olarak, tansiyonunuzu ve vücut ağırlığınızı incelemek için bir ön kontrol yapacaklar ve sağlık geçmişiniz, geçmiş alerjileriniz ve ilaç listeniz hakkında bilgi alacaklar. Almaya başlamanız için uygun diyetler, ilaçlar (gerekirse) ve takviyeler hakkında size tavsiyelerde bulunabilirler.

2. Sigara ve alkol tüketiminden kaçının

Olumsuz gebelik ve fetal sonuçlar riskini önlemek için alkol, uyuşturucu veya sigara tüketmek gibi sağlığınızı etkileyecek alışkanlıklardan kaçının. Ayrıca kafein alımını günde yaklaşık 200 miligram ile sınırlandırmalısınız.

3. Su için ve sağlıklı beslenmeye odaklanın

Meyveler, tahıllar, sebzeler, kuruyemişler ve süt ürünleri ile dolu besleyici bir diyet planı oluşturun. Hamilelikte aşırı kilo alımını önlemek ve komplikasyon riskini önlemek için kızarmış, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının. Ayrıca, hamileliğiniz boyunca susuz kalmadığınızdan emin olun.

4. Doğum öncesi vitaminlerinizi planlandığı gibi alın

Doğum öncesi vitaminleri (D vitamini, kalsiyum ve folik asit gibi) almanız önerildiyse, sağlıklı fetal gelişimi kolaylaştırmak için bunları zamanında tükettiğinizden emin olun. Gebe kalmadan önce herhangi bir takviye alıyorsanız, dozajlarda değişiklik önerebilecekleri için doktorunuzu bilgilendirin.

5. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Sağlıklı bir hamilelik için fiziksel olarak aktif kalmak çok önemlidir. Her gün on dakikalık bir yürüyüş, başlamak için mükemmel bir yoldur. Aynı zamanda, vücudunuzu dinlemeli ve doktorunuza danıştıktan sonra uygun ve güvenli bir egzersiz rutini seçmelisiniz.

6. Bol bol dinlen

Hamileliğin ilk aşamalarında olduğunuz için, ani fiziksel değişikliklerden dolayı kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Bu nedenle, yorucu aktiviteler yapmaktan kaçının ve yeterince dinlenin.

7. Stresi yeterince yönetin

Hamilelik yolculuğuna yeni çıktığınız için endişeleriniz ve cevap aradığınız sorularınız olabilir. Ancak bunları tek başınıza çözmekten ya da içinizde biriktirmekten kaçının ve bunları eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla tartışın ve gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

8. Gebeliğinizi duyurmayı planlayın

Hamilelik testiniz pozitif çıktı ve hamileliğinizi doktorunuzla onayladığınız için çok mutluysanız, bu harika haberi arkadaşlarınıza ve ailenize nasıl ve ne zaman duyuracağınızı planlamaya başlayabilirsiniz. Bu sizin moralinizi yükseltecek ve motive edecektir.

5 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü

Çoğu doktor, ilk hamilelik taramanızdan önce en az altıncı haftaya kadar beklemenizi önerir. Bunun nedeni, fetüsünüzün neredeyse hiçbir bölümünün altı haftadan önce görünür olmamasıdır. Bununla birlikte, birkaç çalışma, bir kadının önceden gebelikle ilişkili komplikasyon öyküsü varsa veya hamileliğin erken döneminde ağrı veya kanama gibi semptomlar bildirmişse, bazı durumlarda erken bir taramanın (genellikle transvajinal) endike olabileceğini göstermiştir.

5 haftalık gebelik ultrason görüntüsü

Gebeliğin 5. Haftasında, Acil’e Gitmek için Sebepler

Beşinci haftada hamileliğinizi doğrulamak için doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte, hamileliğin erken döneminde bazı belirtiler ve komplikasyonlar acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Aşağıda gebeliğin 5.haftasında kanama normal mi, kahverengi lekelenme ya da pembe akıntı olursa endişelenmeli misiniz?

 • Artan vajinal kanama: Küçük lekelenme veya kanama erken gebelikte sık görülen bir semptom olabilse de, düşük veya ektopik gebelik gibi altta yatan çeşitli komplikasyonlara işaret edebileceğinden artmış veya inatçı bir vajinal kanama dikkate alınmalıdır.
 • Şiddetli karın krampları veya ağrısı: Bazı kadınlar genellikle zamanla düzelen hafif kramplar yaşayabilir. Bununla birlikte, akıntı veya kanama ile birlikte şiddetli kramp veya alt karın ağrısı yaşarsanız, bu düşük, enfeksiyon veya dış gebelik belirtisi olabilir.
 • Aşırı kusma: Mide bulantısı ve kusma erken gebeliğin tipik belirtileri olsa da bazı durumlarda kusma şiddetli ve sürekli hale gelirse tıbbi müdahale gerektirebilir. Kontrolsüz bırakıldığında su kaybına ve diğer komplikasyonlara yol açabileceğinden, şiddetli kusma nöbetiniz varsa doktorunuzla iletişime geçin.

Sıkça Sorulan Sorular

Beş haftalık hamileyken nelerden kaçınmalıyım?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), hamilelik sırasında alkol, sigara ve aşırı kafeinden kaçınılmasını önerir. Beşinci hafta boyunca kalori gereksinimleriniz yüksek olmadığından iki kişilik yemek yemekten kaçının.

Gıda kaynaklı hastalıklara neden olabileceğinden, pişmemiş ve az pişmiş et, kümes hayvanları ve pastörize edilmemiş süt ürünlerinden de kaçınmalısınız. Jakuziler ve saunalar vücut sıcaklığınızı artırabileceğinden güvenli değildir. Ayrıca hamilelik sırasında kedi kumu kutularını temizlemekten kaçının.

Beş haftalık hamileyken midem nasıl hissedecek?

Beşinci gebelik haftasında karnınız değişmeyebilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar kilo alımı veya şişkinlik nedeniyle değişiklikler yaşayabilir.

Beş haftalık gebelikte bebeğimin şekli nasıl?

Beş haftalık bebeğiniz embriyonik aşamadadır ve 2-3 mm uzunluğunda, neredeyse bir susam tanesi büyüklüğünde olabilir. Ancak bu zamana kadar bebeğinizin kan damarları ve beyin gibi önemli organları mikroskobik ölçülerde de olsa gelişmeye başlar.

Beş haftalık hamilelik kaç aya denk gelir?

Beş haftalık hamilelik, bir ay ve bir haftadır – yani, normal adet döneminizi yeni kaçırdığınız zamandır. Yedi hafta veya iki ay sonra ilk çeyreğinizi tamamlamış olacaksınız.

Bebeğin kalp atışı hamileliğin beş haftasında belirlenebilir mi?

Kalp atışı, gebelik yaşının beş haftasında başlar. Bu, kan damarlarının oluşmaya başladığı zamandır. Fetal kalp atımının değerlendirilmesi için ilk prenatal ultrason altıncı haftadan itibaren daha belirgin olduğu için altıncı haftada yapılabilir.

Gebeliğinizi beş haftalık hamileyken öğrenebilseniz de, doktorunuzun izniyle bir kan testi ile bunu teyit edebilirsiniz. Ayrıca, karmaşık gebeliklerle ilgili tıbbi bir geçmişiniz varsa veya belirtilerinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bunu sağlık uzmanınıza iletmek için gecikmeyin. Ayrıca, hamileliğinizin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olabilecek bazı kritik faktörleri ve ipuçlarını bilmenizde fayda var.

Özet

 • Hamileliğinizin beşinci haftasında, sabah bulantısı, yorgunluk ve hassas göğüsler gibi erken hamilelik belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin ana organları ve sistemleri hızla gelişir ve kalp atışları başlar.
 • Bu gebelik haftasında doktorunuzu ziyaret etmeli, sağlıklı beslenmeli, iyi dinlenmeli, doğum öncesi vitaminleri almalı, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.
 • Dayanılmaz karın ağrısı, şiddetli kusma veya vajinal kanama gibi anormal belirtiler fark ederseniz, hemen tıbbi yardım alın.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!