Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaSoru - Cevap5816 Nolu Kanun Nedir? Atatürk'e Hakaret Suçu, Ceza Verilir mi?

Son Yazılar

5816 Nolu Kanun Nedir? Atatürk’e Hakaret Suçu, Ceza Verilir mi?

5816 sayılı kanun neden kaldırılmak isteniyor, 5816 kanunu neden önemli, 5816 nedir, hangi amaçla vardır, işte tüm detayları yazımızda.

Türkiye Cumhuriyeti Kurucu Lideri Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret neden edilir bilinmez ama bu hususta bir kanun çıkarılmış olması bile nasıl bir ülkede yaşadığımızın göstergesidir. 5816 sayılı kanun neden kaldırılmak isteniyor, 5816 kanunu neden önemli, 5816 nedir, hangi amaçla vardır, işte tüm detayları yazımızda.

Dünyanın herhangi bir ülkesinde kurucu lidere hakareti suç olarak tanımlayan başka bir yer var mı, ihtiyaç var mı bilinmez! Peki yazımızın konusu olan 5816 Nolu Kanun Nedir, Atatürk’e hakaret etmek suç mudur, 5816 sayılı Kanun kapsamında ne kadar ceza verilir, ayrıntıları yazımızda…

5816 Sayılı Kanun

5816 sayılı kanun kapsamında Atatürk’e hakaret etmek bir suç olduğu ve ceza verilebileceği yazmaktadır. Ülkemizin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’e alenen hakaret etmek, aşağılayıcı söz söylemek, büstünü, eserlerini, mezarını tahrip etmek ve tüm bunları da alenen teşvik etmek kanun kapsamında suçtur.

Son zamanlarda sosyal medyada Atatürk’e hakaret edenlerin soruşturmaya tabi tutuldukları ve kanun önünde ceza aldıklarını biliyoruz.

Özellikle twitter üzerinden 5816 sayılı kanunun kaldırılması için etiket açan (#5816sayılıkanunkaldırılsın) yobazları durduran tek kanun bu değil elbette.

Peki 5816 sayılı kanun Atatürk’ü Koruma Kanunu nedir? Bu kanun gereği verilecek cezalar nedir? İşte detaylar yazımızda…

5816 SAYILI ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU MADDELERİ ŞÖYLE:

Madde 1 – Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden ya da kötü söz söyleyen kimse bir seneden üç seneye kadar hapis cezası alır. Atatürk’ü temsil eden büst, heykel ve abideleri ya da Atatürk’ün kabrini tahrip eden, bozan, kıran ya da kirletenler bir seneden beş seneye kadar ağır hapis cezası alır. Yukarıda özel olarak geçilen fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik edenler de fail sayılır ve ona göre cezalandırılır.

Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki ya da daha fazla kimselerce toplu olarak ya da umumi veya umuma açık mahallerde ya da basın yoluyla işlenmesi durumunda hükmolunacak ceza yarı nispetinde yükseltilir. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir ya da bu suretle işlenmesine teşebbüs olunması durumunda verilecek ceza bir misli yükseltilir.

Madde 3 – Bu kanunda yazılı suçlardan ötürü Cumhuriyet Savcılıkları tarafından re’sen takibat yapılır.

Madde 4 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5 – Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.

5816 Sayılı Kanun
5816 Sayılı Kanun Maddeleri

KANUN NE ZAMAN ÇIKTI?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk aleyhine işlenen suçlar ile ilgili uygulamaya konan bu kanun, 25 Temmuz 1951’de kabul edildi. Kanun 31 Temmuz 1951’de de Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.


ATATÜRKLÜ TÜRK BAYRAĞINA SALDIRAN SARIKLI VE CÜPPELİ 2 KİŞİ EMNİYET TARAFINDAN YAKALANDI

trabzon ortahisar bayrağa saldırı

5816 sayılı kanun ile ilgili yazımızı nasıl buldunuz? Aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir.

14 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!