in

SevdimSevdim

9 Kere Leyla Konusu, Oyuncuları, iMDB Puanı, Vizyon Tarihi, Fragmanı İzle

Netflix online film ve dizi izleme platformunda ekranlara gelecek olan 9 Kere Leyla konusu ve oyuncuları, izle, iMDB Puanı kaçtır, 9 Kere Leyla ne zaman vizyona girecek, işte tüm detaylar yazımızda.

9 Kere Leyla Konusu Oyuncuları, iMDB Puanı

Ezel Akay’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ve başrollerini Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Elçin Sangu’nun paylaştığı ‘9 Kere Leyla’ filmi 4 Aralık’da Netflix’te bekleyenleri için izlenmeye hazır. Peki 9 Kere Leyla konusu nedir, oyuncuları kimlerdir, iMDB puanı ve fragmanı izle

9 kere leyla konusu

Hem yönetmeni hem de oyuncularına bakacak olursanız, bu yapılan işten kötü bir sonuç çıkmasını beklemek mümkün değil. Görsel ve müzikal yönden muhteşem, zaten filmin fragmanı da insanı heyecanlandırıyor. Filmin başından sonuna kadar merakla izletiyor kendini namızsız. 🙂

Normal şartlarda Mart 2020’de vizyona girmesi planlanan film. Korona virüs salgını sebebiyle vizyona girememişti. Ertelenmesi elbette kötü oldu fakat Netflix’te yayınlanacak olması da muhteşem. 9 Kere Leyla filmini Netflix üyeliği olan herkes izleyebilecek.

9 kere leyla oyuncuları

9 Kere Leyla Konusu ve Oyuncuları

9 Kere Leyla konusu nedir ve oyuncuları kimlerdir? Adem’in (Haluk Bilginer) karısı Leyla ile (Demet Akbağ) bir evlilik terapisti olan Nergis’e (Elçin Sangu) başvurması ile başlıyor. Adem’in Nergis’e aşık olmasıyla birlikte artık aradaki tek sorun Leyla oluyor. Adem, Leyla’yı ortadan kaldırma planı yapıyor. Bu esnada bir sanat eseri avı ile birlikte birbiri ardına gelişen bir dizi olay yine başarılı oyuncular Fırat Tanış, Alican Yücesoy, Emre Kıvılcım, Hakan Eke, İhsan Ceylan ile filme renk katıyor.

9 kere leyla iMDB

Bu rüya kadrodan ibaret yapımın senaryosu ise uzun yıllar Şehir Tiyatroları’nda çalışan ve artık hayatta olmayan Tayfun Türkili’nin “9 Canlı” isimli oyununa dayanıyor. Ezel Akay’ın İzmirli 3 arkadaşı, Adnan Yıldırım, Özlem Lale ve Uğur Saatçi ile birlikte yazdıkları filmin çekimleri 23 günde tamamlamış. Adını altın harflerle sinema tarihine yazdırmış Neredesin Firuze’yi andıran görsel ve müzikal nüveleri çokça barındırsa da yapım, izleyicide bir duygu oluşturmak noktasında yeterince güçlü değil.

9 kere leyla netflix

Gerçeküstülüğün sınırı aşılmış, hatta “absürt” kelimesi bile normal sınırlar içinde kalmış. Kısaca karakterler birer sembol ögelerine dönüşmüş. Oyunculuklarının yanı sıra sadece kamera önünde durmalarıyla bile izleyicide duygu uyandırabilen kompleksitede iki oyuncu Bilginer ve Akbağ’ın canlandırdığı karakterler öyle karikatürize ki, bu denli güçlü bir oyunculuk ve yönetmenlik bile izleyiciyle bir bağ kurabilmek için yeterli gelmemiş. Kısaca roller bu bedenlere (isimlere) küçük gelmiş.

9 kere leyla oyuncuları

Yapımı güçlendirecekken zayıflatan, hatta ortaya karışık tarafına yaklaştıran yanlarından biri de, senaryonun sırtını dayadığı ama daha çok üzerinde süs gibi duran mitolojik bir hikayeden destek alması. Lilith, yani Adem’in Havva’dan önceki ilk karısı ile bugünkü Adem’e uzanan sembolistik bir bağ var.

Zaten gerek fragmanda gerekse de filmde birçok kez karşılaştığımız tek ısırık alınmış kırmızı elmalar buna dikkat çekiyor. Akay bunu bir röportajında “İlkel erkeklikle alay eden bir hikaye” olarak yorumluyor. Yani filmin asıl çıkış noktası “bir erkek eleştirisi”… Lakin bu alt metne ulaşana kadar filmin epey sonunu beklemek gerekiyor. Öte yandan özellikle de bugünlerde, Yonca Evcimik’le birlikte gündeme oturan ve kadınları ayağa kaldıran “feminist görünümlü” hemcins gömmesine tam karşı saftan denk gelen bu alaycı yaklaşım da zamansal açıdan manidar olmuş.

haluk bilginer

Leyla’nın tam da bu konuyla ilgili bir ifadesi, belki de yapımın en anlamlı cümlesi :

“Bu bir cinsiyet değil, zihniyet meselesi diyor.”

Tam da olması gerektiği gibi konuyu cinsler üzeri bir yere taşıyor. Son günlerin tartışmasına da tamamen zamansal bir tesadüfle noktayı koymuş bulunuyor.

Filmde müzik sevenler için de 9 Kere Leyla müzikal tadında bir yapım. Ender Akay imzasıyla tamamen filme özgü yazılıp bestelenmiş parçaları, sanatçıların orijinal seslerinden dinliyoruz ve finalde tüm oyuncular tarafından seslendirilen hoş bir final klibine tanık oluyoruz.

Evlilik aşkı öldürür mü, Evlilik aşkı güldürür mü, Evlilik aşkı söndürür mü, Evlilik aşkı sürdürür mü

Filmi sevmek için sonunu beklemenin gerektiği bu yapım, keşke merkezine bu nakaratı alıp, öyle mitolojiye filan bulaşmaya kasmayan basit ve gerçek bir komedi yaratabilmiş olsaydı.

Tam da gülmeye en ihtiyacı olduğumuz bugünlerde bizi gerçek dünyadan biraz uzaklaştırıp rengarenk bu masalla avutabilseydi…

9 Kere Leyla Fragmanı

9 Kere Leyla fragmanı birçok meraklı göz tarafından izlendi.

9 Kere Leyla iMDB Puanı

Filmin iMDB puanı da araştırılan konulardan birisi. İşte 9 Kere Leyla iMDB puanı yazımız.


9 Kere Leyla Konusu, Oyuncuları, iMDB Puanı, Vizyon Tarihi, Fragmanı İzle gibi sorularınıza umarım yeterli cevaplar verebilmişimdir. Filmi izleyenler mutlaka burada yorumlarını paylaşsınlar.

Diğer film önerilerimiz de ilginizi çekebilir:

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
güzel sözler kısa özlü anlamlı aşk

Güzel Sözler 2021 – En Güzel Anlamlı, Etkileyici, Özlü, Kısa Aşk Sözleri

Beşiktaş Fenerbahçe'yi Yendi

Beşiktaş, 15 Yıl Sonra Fenerbahçe’yi Kendi Sahasında 10 Kişiyle Yendi