3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 30, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

ABD Resmi Olarak Pasaportlara Üçüncü Bir Cinsiyet Seçeneği Ekliyor: LGBTQI+

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları artık kanıta dayalı resmi bir belge olmaksızın pasaportlarına üçüncü bir cinsiyet seçeneği ekleyebilecekler.

Amerika Birleşik Devletleri, pasaportlarındaki cinsiyet seçeneklerini daha fazla cinsiyet kapsayıcı hale getirmek için resmi olarak güncellemeler yapıyor.

Şimdiye kadar ABD pasaportlarında kadın ve erkek olmak üzere yalnızca iki cinsiyet seçeneği bulunuyordu. ABD vatandaşlarının hangi cinsiyette olduklarını kanıtlamak için tıbbi belgeler sağlamaları da gerekli oluyordu. Trans kişilerin cinsiyetlerini doğru bir şekilde yansıtan tıbbi belgelere ulaşmasının genellikle yıllar aldığı göz önüne alındığında, bu önlemler LGBTQI+ kişiler tarafından her zaman eleştiriliyordu.

Bu hafta (30 Haziran), Dışişleri Bakanlığı pasaportlara üçüncü bir cinsiyet seçeneği ekleme sürecinde olduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yeni bir açıklamada şunları söyledi: “En kısa zamanda, başvuru sahiplerinin cinsiyetlerini “E” veya “K” olarak seçmelerine ek olarak diğer cinsiyet seçeneğini eklemek için izin vermek amacıyla prosedürlerimizi güncelleyeceğiz.”

Blinken, açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı: “Ayrıca, ileriye dönük yaklaşımımızı ve pozisyonumuzu bilgilendirecek olan LGBTQI+ topluluğuyla devam eden angajmanımıza da değer veriyoruz. Bu eylemle, bugün LGBTQI+ topluluğuna ve ilerlemeye devam eden kararlılığımızı ifade ediyorum.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.