Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelik Testim Negatif Çıktı Ama Adet Gecikmesi Neden Olur?

Son Yazılar

Hamilelik Testim Negatif Çıktı Ama Adet Gecikmesi Neden Olur?

Gebe kalmaya çalışıyorsunuz fakat hamilelik testiniz negatif çıktı ama adet kanamanız da henüz başlamadı, adet gecikmesi neden olur?

Adetinizi kaçırdıysanız ancak hamilelik testi sonucunuz negatifse, kafanız karışmış olabilir. Hamile misin? Değilse, neden adet görmedin? İşte bu yazımda sizlerle hamilelik testinizin negatif çıkmasına rağmen adet gecikmesi neden olur, adet gecikmesi nedenleri, normal mi, gebelik testi ne zaman yapılır, gebelik testi sonuçları neden yanlış çıkar, gibi sorularınıza cevap vereceğim.

Öncelikle panik yapmayın. Adet görmemenizin ve hamilelik testinizin pozitif çıkmamasının birkaç nedeni olabilir – yanlış negatif sonuç da dahil. Bununla birlikte, hamilelik testinde gerçek bir yanlış negatif almak nadir görülür (testin optimal koşullar altında yapıldığını varsayarsak).

Adet gecikmesi neden olur?

adet gecikmesi neden olur
 • Hamile değilsiniz ve adetiniz başka bir nedenle gecikmiş (en yaygın açıklama).
 • Hamilesiniz, ancak hamilelik hormonları henüz tespit edilecek kadar gelişmemiştir.
 • Hamilesiniz, ancak test doğru sonuç vermiyor.
 • Hamilesiniz, ancak bir sorun var (daha az yaygın).

Olumlu bir sonuç beklediğiniz halde olumsuz bir sonuç almak stresli ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Çoğu zaman, belirsizlik birkaç gün içinde çözülür. Ya adet olursun ya da başka bir test yaptırırsın ve hamile olduğunu öğrenirsin. Doğru zaman aralığında yapıyorsanız testin yanlış çıkma olasılığı çok az görülen bir olaydır.

İşte adetinizin gecikmesine rağmen gebelik testinin negatif çıkmasının bazı nedenlerine hadi birlikte bakalım? Adet gecikmesi neden olur?

İLGİLİ YAZI: HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILIR, DOĞRU SONUÇ NE ZAMAN ÇIKAR?

Yanlış Negatif Gebelik Testi

adet mens regl neden gecikir

Yanlış negatif gebelik testi, hamile olduğunuz halde testin negatif çıkması olayıdır. Yanlış negatifin en yaygın nedeni, testi çok erken yapmış olmanızdır. Adetiniz normal adet günlerinize göre gecikmiş olsa bile, ayın sonlarında yumurtlamış olabilirsiniz. Zaman zaman kapalı veya düzensiz bir döngüye sahip olmak az görülen bir şey değildir. Ek olarak, son adetinizin ne zaman meydana geldiği önemlidir ve birkaç gün gecikme yaşanabilir.

Test ne kadar hassas olursa olsun, yumurtlama ve gebe kalmanın üzerinden yeterli gün geçene ve vücudunuzun testin algıladığı hormonu yeterince oluşturmak için zamanı olana kadar evde hamilelik testi pozitif çıkmaz.

Yumurtlama ayın sonlarında meydana geldiyse, daha sonra test etmeniz gerekecektir. Normalde olduğundan daha geç yumurtlamanızın birçok nedeni vardır.

Hamilelik testleri, hamilelik ilerledikçe artan hamilelik hormonu hCG’yi kullanılır. Hamilelerde hCG seviyeleri için normal aralık büyük ölçüde değişebilir. Hormon seviyeniz henüz tespit edilecek kadar yüksek olmayabilir.

Erken yapılan bir gebelik testi çok düşük miktarlarda hCG algılar. Bununla birlikte, hassas bir testte bile pozitif sonuç almak için dolaşımdaki yeterli hCG’niz olmayabilir.

Bu hiçbir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Ne kadar hCG’ye sahip olduğunuz önemli değildir; daha ziyade, hormon seviyenizin ne kadar hızlı iki katına çıktığı ve arttığıdır (ve bu sadece bir kan testi ile ölçülebilir).

Yanlış negatif almanın diğer bir yaygın nedeni, test ettiğiniz idrarda yeterli hCG bulunmamasıdır. Hamileliğin erken döneminde, testten önce çok su içerseniz, idrarınızdaki hormon konsantrasyonunu seyreltebilirsiniz.

Bu, testi günün ilerleyen saatlerinde yaptığınızda, hamileliğin çok erken döneminde gerçekleşmesi daha olasıdır. İdrarınızı bir süre tuttuğunuzda hCG konsantrasyonu daha yüksek olacaktır, bu nedenle sabahları su içmeden önce hamilelik testi yapmanız önerilir.

Hamilelik Testi Neden Hatalı Çıkar?

Hamilelik testi çift çizgi veya tek çizgi çıkması her zaman doğru sonuca mı işaret eder? Test hatası nedeniyle yanlış bir negatif de oluşabilir. Sonuçları okumak için çok uzun süre beklerseniz yanlış negatif alabilirsiniz. Bununla birlikte, bir testi çok geç okurken yanlış pozitifler daha yaygındır. Satın aldığınız belirli hamilelik testinin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun. Karışıklığı önlemek için sonucu önerilen zaman aralığında okuduğunuzdan emin olun.

Yanlış negatifin bir başka olası nedeni de kullanım süresi dolmuş bir testtir. Testin uygun olmayan şekilde saklanması da (örneğin nemli, sıcak bir banyo dolabında) arızalanmasına neden olabilir.

Gebelik Testinin Yanlış Çıkmasının Nadir Görülen Sebepleri

Gebelik testi ne zaman yapılır, adet gecikmesi neden olur sorusunun cevabı önemlidir! Hamileliğinizin ilerlemiş olması durumunda nadir olarak da olsa gebelik testi sonucu yanlış çıkabilir. Örneğin, adetiniz haftalar veya aylar gecikmişse, hamilelik testi negatif çıkabilir. Buna değişken kanca etkisi denir.

Yanlış negatifin olağandışı ancak olası bir başka nedeni de üçüz, hatta ikiz bebek bekliyor olmanızdır. Bu durumda, yüksek doz kanca etkisi olarak bilinen şey yanlış bir negatif gebelik testine neden olabilir. İronik olarak, alışılmadık derecede yüksek hCG seviyeleri, hamilelik testinin yanlış negatif sonuç vermesine neden olabilmektedir.

Yanlış negatif gebelik testinin çok nadir bir nedeni, vücudunuzdaki hCG hormonunun testteki anti-hCG kimyasalları ile reaksiyona girmemesidir. Bu durumda pozitif sonuç alabilmek için birkaç gün daha beklemeniz veya kan testi yaptırmanız gerekebilir.

Uzun süre adet olmadıysanız fakat gebelik testiniz halen negatif çıkıyorsa kan testi veya ultrason yaptırmanız gerekebilir.

Birkaç gün sonra hala adet görmediyseniz, testi tekrar deneyin. Sonraki testler negatif bir gebelik testi sonucu göstermeye devam ederse, daha ileri testler hakkında sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Yanlış Negatifin Nadir Sebepleri

Nadir durumlarda, dış gebelik, yanlış negatif test sonucuna neden olabilir. Dış gebelik, embriyonun rahim dışında bir yere yerleşmesidir. Bu genellikle fallop tüplerinde meydana gelir, ancak başka yerlerde de olabilir.

Dış gebelik düzgün gelişmez ve yaşayabilir bir fetüs oluşturamaz. Plasenta oluşumu gecikir ve bu da hCG üretimini engeller. Dış gebelik, fallop tüpünün yırtılmasına neden olursa tehlikeli olabilir.

Adetiniz geciktiyse ve şiddetli ağrı yaşıyorsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna gidin.

Dış gebelikler nadir yaşanır ve yaklaşık 40 gebelikten 1’inde görülür. Ancak ölümcül olabilirler. Gebeliğe bağlı ölümlerin yaklaşık %9’u dış gebelikten kaynaklanmaktadır.

Yanlış negatif testin bir diğer nadir nedeni, daha yaygın olarak molar gebelik olarak bilinen gestasyonel trofoblastik hastalıktır (GTD). GTD, gelişmekte olan bir embriyodan oluşan nadir bir tümör türüdür. 100 vakada 1’den azında, molar gebelikten sağlıklı bir bebek gelişebilir. Bununla birlikte, genellikle, bir molar gebelik düşükle sonuçlanır.

GTD, son derece yüksek hCG seviyelerine neden olur. Yukarıda bahsedildiği gibi, yüksek hCG seviyeleri evde yapılan bir hamilelik testini bozabilir ve olumsuz bir sonuç verebilir. GTD bir tümör olsa da nadiren kanserlidir. Risk almamak için mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir.

Adet Gecikmesinin Diğer Sebepleri

Gecikme ve hamilelik testinin negatif olmasının en yaygın nedeni, adetinizin gecikmesi ve hamile kalmamanızdır. Yılda bir veya iki adet düzensiz döngü olması olağandışı değildir ve bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez.

Adetinizin gecikmesinin nedenleri şunlar olabilir:

 • Emzirme
 • Yüksek stres
 • Hormonal doğum kontrolü
 • Hastalık
 • Kötü uyku
 • Çok fazla egzersiz
 • Yolculuk

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Aşırı stres veya hastalık yumurtlamadan hemen önce gelirse, tüm döngünüzü bozabilir. Emziriyorsanız ve döngünüz yakın zamanda yeniden başladıysa, dönemlerinizin düzensiz olmasını bekleyebilirsiniz. Bu, döneminizin ne zaman geciktiğini tam olarak bilmeyi zorlaştırabilir. 40’lı yaşlarınızdaysanız ve adetiniz geciktiyse, bu perimenopoza girdiğinizin bir işareti olabilir. Bununla birlikte, hamile kalamayacağınızı varsaymayın – yine de test edin!

Yakın zamanda doğum kontrol haplarını almayı bıraktıysanız, bu aynı zamanda döneminizi de etkileyebilir. Doğum kontrolü, doğal döngünüzü etkiler ve yumurtlamayı engeller. Hormonal doğum kontrolünü aldıktan sonra vücudunuzun hormonlarının normale dönmesi birkaç ayı bulabilir. İlk birkaç döngünün biraz düzensiz olması normaldir.

Kısırlık tedavisi

Adet döngüsünün düzensizliğinin bir başka olası nedeni hamilelik tedavisidir. Döngüleriniz tipik olarak kısaysa, Clomid (klomifen) gibi doğurganlık ilaçları döngü sürenizi uzatabilir. Yeni bir IVF, IUI veya enjekte edilebilir döngüden geçtiyseniz, bu da beklenen adet tarihinizi bozabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!