Ana Sayfa Sağlık Parol Adet Keser mi? Ağrı Kesici Adet Geciktirir mi? Adet Geciktiren İlaçlar...

Parol Adet Keser mi? Ağrı Kesici Adet Geciktirir mi? Adet Geciktiren İlaçlar Hangileridir?

0
820
parol adet keser mi

Kadınların her ay yaşadığı adet dönemlerinde, ağrı kesici ilaçlar ile acılarını biraz dindirmeye çalışırlar. Bu sebeple kullanılan bu ilaçlar hakkında bilgi arayışına girerler. Bu yazımda sizlerle adet geciktiren ilaçlar hangileridir, ağrı kesici adet geciktirir mi ve parol adet keser mi gibi çok merak edilen sorularınıza cevap vereceğim.

Adet günlerinizin aydan aya biraz değişmesi normaldir – biraz daha erken veya daha geç başlayabilir veya biraz daha ağır veya daha hafif olabilir. Ancak adet döngünüz her ay çok farklı günlerde başlıyor veya bitiyorsa, bunun sebeplerini merak etmelisiniz. İşte bu noktada eğer başka sorunlarınız için ilaçlar kullanıyorsanız, bunları kullanmadan önce doktorunuza söylemeniz gerekiyor. İşte bu yazımda adet geciktiren ilaçlar hangileridir, ağrı kesici adet geciktirir mi ve parol adet keser mi gibi sorularınıza cevap vereceğim.

Hamilelik, adet gecikmesinin en belirgin nedenidir, ancak bazı tıbbi durumlar, iş veya egzersiz alışkanlıklarınızdaki değişiklikler ve hatta stres de adet kanamasının zamanlarını değiştirebilir.

ağrı kesici adet geciktirir mi

Parol adet keser mi sorusundan başlayalım! Sancılı adet dönemi yaşayan kadınlar Buscopan, Majezik, Minoset, Arveles veya Parol gibi ağrı kesici ilaçlar kullanıyor, peki bunlar adet keser mi? Bu ilaçları kullanan kadınların bazıları adet keser diyor bazıları ise kendilerinin adet dönemlerinde bir değişiklik olmadığını belirtiyorlar.

Parol adet kanamasını keser mi?

Parol adeti keser mi ya da ağrı kesici adet geciktirir mi sorusu çok sık araştırılmakta. Ağrı kesicilerin adet dönemlerini etkilediği bir gerçek, fakat bu her kadında böyle mi sorusu için hayır cevabını verebilirim. Hatta söylediğim gibi Parol kullanan bazı kadınlar ağrılarının geçmediğini bile söylüyorlar. Bu sebeple de Buscopan, Majezik, Minoset, Arveles gibi alternatif ağrı kesiciler kullanıyorlar. Hatta bazı kadınlarda bu ilaçların hiçbirisi etki etmiyor ve onlar da ağrıları dinmesi için iğne yaptırıyorlar.

Parol adet geciktiren ilaçlar arasında mı?

Parol gibi ağrı kesici ilaçlar, kadınlarda adet gecikmesine sebep olabilir. Fakat bu her kadında farklı çeşitlerde görülebilir. Parol adeti keser mi sorusuna net olarak evet her kadında keser diyebilmek mümkün değildir. Aşağıda yazımın devamında adet geciktiren ilaçlar ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi bulacaksınız. Fakat unutmamalısınız ki eğer ilerleyen süreçte çocuk yapma planlarınız varsa, kullandığınız her ilacı uzman bir doktora danışarak uygulayın.

adet geciktiren ilaçlar

Parol adet sancısına iyi gelir mi?

Parol çok güçlü bir ağrı kesici değildir. Hafif ağrılarda kullanılır. Bu sebeple parol adet ağrısına iyi gelir mi sorusunu net olarak cevaplamak mümkün değildir. Bu da kadından kadına değişen göreceli bir sorudur. Bu sebeple denedikten sonra kendiniz karar vermelisiniz.

Parol adet keser mi ya da ağrı kesici adet geciktirir mi sorularına umarım yeterli cevabı vermişimdir. Şimdi adet geciktiren ilaçlar başlığımıza geçebiliriz.

Adet geciktiren ilaçlar

Peki adet geciktiren ilaçlar ya da adeti düzene sokan ilaçlar hangileridir, bunlara da bir bakalım.

Hormonal Doğum Kontrolü

Doğum kontrol hapları veya hormonal ilaçlar genellikle dönemlerinizi daha hafif, daha kısa ve daha düzenli hale getirir. Bazen endometriozisi olan, ağır adet kanamasına ve çok ağrılı kramplar çeken kadınlar için bir tedavi olarak reçete edilebiliyor.

Bununla birlikte, yalnızca progestin içeren “mini hap” alırsanız, döngünüz ilk başta daha az düzenli olabilir. Bazı kadınlar, ilaca başladıktan sonra birkaç ay boyunca normal dönemleri arasında kanama yaşayabiliyorlar.

Ve bazı kadınlar doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonraki aylarda adet gecikmesini fark ederler, bu nedenle hamile kalmaya çalışıyorsanız, olağandışı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şey hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Hormon Tedavisi

Perimenopoz sırasında (menopoza geçiş süreci), hormon seviyeleriniz değişir. Bu, dönemlerinizi tahmin edilemez ve genellikle normalden daha ağır hale getirebilir. Hormon tedavisi (östrojen, progesteron veya her ikisinin kombinasyonu) adetinizi daha düzenli hale getirmenize yardımcı olabilir, ancak doktorunuzla riskler ve faydalar hakkında konuşmalısınız.

Warfarin (Coumadin)

Warfarin, pıhtılaşmayı önleyen (antikoagülan) bir ilaçtır. Pıhtı oluşmasını ve oluşan pıhtının büyümesini engeller. Bu ilaç kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur. Bununla bağlantılı en büyük sorun kanamadır. Bunu alırsanız ve adet akışınız aşırı derecede ağırsa veya dönemleriniz arasında kanamanız varsa, doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Aspirin ve Ağrı Kesiciler

Aspirin, kanı sulandırarak kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle doktorlar bazen, bir damarın pıhtı tarafından tıkanmasının önüne geçmek için bir kalp krizi veya felçten sonra bu ilacı reçete eder. Ancak düzenli olarak aspirin alırsanız, dönemlerinizin normalden daha ağır veya daha uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz. Normalden daha fazla kanamanız varsa, doktorunuzla konuşmalısınız.

İbuprofen ve naproksen içeren nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak bilinen diğer ağrı kesicilerin ters etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Kanamanız boyunca ağrılarınız azalır ve düzene girebilir.

Tiroid İlaçları

Tiroidiniz belirli hormonları üreten bir bezdir. Yeterince çalışmazsa – hipotiroidizm denilen bir durum – dönemleriniz düzensiz olabilir.

İnsanların hipotiroidizmi tedavi etmek için aldıkları bir ilaca levotiroksin (Levoxyl, Synthroid) denir. Normalde tiroidinizin ürettiği hormonların yerini alır ve adet döneminizde değişikliklere neden olabilir. Değişiklikler sizin için sorun yaratıyorsa veya geçmiyorsa doktorunuzla konuşmalısınız.

Antidepresanlar

Araştırmacılar, antidepresan alan bazı kadınların yan etki olarak ağrılı kramplar, ağır kanama veya adet gecikmesi gibi adet bozuklukları olduğunu bulmuşlardır. İlaca başladıktan sonraki ilk 3 ay içinde olağandışı dönemler fark etme olasılığınız yüksektir, ancak bundan sonra normale dönmezlerse doktorunuzla konuşmalısınız.

Adet öncesi semptomlarınız günlük hayatınızı etkileyecek kadar ciddiyse – adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) adı verilen bir durum – antidepresanlar gerçekten yardımcı olabilir.

Epilepsi İlaçları

Epilepsisi olan ve anti-epilepsi ilaçları alan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, birçoğunun adet görmemiş veya düzensiz adet gördüğünü veya adetlerinin uzunluğunda değişiklik olduğunu göstermiştir. Bu tür yan etkilere sahipseniz doktorunuza söyleyiniz; Özellikle hamile kalmak istiyorsanız, polikistik over sendromu gibi bir durumunuz olmadığından emin olmak isteyebilirler.

Kemoterapi

Bu kanser tedavisi, döngünüzü alt üst edebilir ve adetlerinizi düzensiz hale getirebilir veya adet kanamanızı ağırlaştırabilir. Bazen dönemleriniz tamamen durabilir. 40 yaşın altındaysanız, tedaviyi bitirdikten sonra muhtemelen yeniden başlayacaklardır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.