Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSağlıkBruce Willis'i Emekli Ettiren Afazi Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

Son Yazılar

Bruce Willis’i Emekli Ettiren Afazi Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

Aktör Bruce Willis'e Afazi tanısı koyuldu, peki hastalığı nasıl tanımlarız, afazi nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı, işte detaylar.

Bruce Willis, tüm zamanların en ikonik film yıldızlarından ve aksiyon kahramanlarından biridir. En çok Die Hard (Zor Ölüm) filmlerindeki John McClane rolüyle tanınan aktör, Pulp Fiction, 12 Monkeys ve The Sixth Sense gibi filmlerdeki rolleriyle de beğeni topladı. Şimdi 67 yaşında olan Willis, ciddi bir bilişsel rahatsızlık teşhisi konulduktan sonra oyunculuk kariyerinden uzaklaşıyor. Aktör Bruce Willis’e Afazi tanısı koyuldu, peki hastalığı nasıl tanımlarız, afazi nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı, işte detaylar.

Bruce Willis’in ailesi afazi tanısı koyulduğunu açıkladı.

30 Mart’taki bir Instagram gönderisinde, Bruce Willis ve aktör Demi Moore’un kızı Rumer Willis, babasının sağlığı ve kariyeri hakkında bir paylaşım yayınladı. Rumer, “Bruce’un muhteşem destekçilerine, bir aile olarak, sevgili Bruce’umuzun bazı sağlık sorunları yaşadığını ve yakın zamanda bilişsel yeteneklerini etkileyen afazi teşhisi konduğunu paylaşmak istedik.” “Bunun bir sonucu olarak ve büyük bir dikkatle Bruce, kendisi için çok şey ifade eden kariyerden uzaklaşıyor.”

Gönderi, Willis’in sağlığı veya prognozu hakkında daha fazla ayrıntı içermese de, “Bu, ailemiz için gerçekten zor bir zaman ve devam eden sevginiz, şefkatiniz ve desteğiniz için çok minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Açıklama tüm Willis-Moore ailesine aittir: Emma, Demi, Rumer, Scout, Tallulah, Mabel ve Evelyn.

Peki Aktör Bruce Willis’e konulan Afazi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı, işte detaylar.

Afazi Hastalığı Nedir?

Peki, afazi nedir? Cleveland Clinic’e göre afazi, beynin dili işleme yeteneğini engelleyen bir bozukluktur, yani bu durumdan muzdarip olan kişi genellikle konuşma ve diğer insanların konuşmalarını anlama konusunda sorun yaşar. Bununla birlikte, afazi, hafif ila şiddetli arasında değişen semptomlarla bir dizi farklı şekilde ortaya çıkabilir.

Cleveland Clinic’e göre, “Afazili bazı kişiler, sözcükleri anlamlı cümlelerde bir araya getirmede güçlük, okumada güçlük veya başkalarının ne söylediğini anlamada güçlük gibi iletişimin yalnızca bir alanında güçlük çekerler. Neredeyse tüm afazili hastalar kelime bulmada, yani kişilerin, yerlerin, şeylerin veya olayların doğru isimlerini bulmakta güçlük çekerler.”

Mayo Clinic, web sitesinde dikkat edilmesi gereken afazi belirtilerinin bir listesini paylaşıyor. Afazili bir kişi “kısa veya eksik cümlelerle konuşabilir, anlamsız cümleler kurabilir, bir kelimeyi diğerinin veya bir sesi diğerinin yerine koyabilir, tanınmayan kelimelerle konuşabilir, başkalarının konuşmalarını anlamayabilir, [ve] genellikle mantıklı cümleler kuramaz.

Daha spesifik olarak, Cleveland Clinic, kelimeler için sesleri karıştırmak (“köpek yürüteci” yerine “yüpek köpüreci” gibi kelimeler) ve küçük makaleleri ve edatları (“gibi” gibi) dışarıda bırakmak gibi dikkat edilmesi gereken daha küçük belirtiler gösterebilirler. Peki Aktör Bruce Willis’e konulan Afazi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı, işte detaylar.

Afazi belirtileri nelerdir: Felç, kafa travması veya bilişsel gerilemeden kaynaklanabilir.

Cleveland Clinic’in açıkladığı gibi, afazi tipik olarak bir inme ile ortaya çıkar. Amerikan İnme Derneği’ne göre, afazi “çoğunlukla beynin sol tarafında konuşmayı ve dili kontrol eden sinirlerin felç geçirmesinden kaynaklanır.” Afazi genellikle inmenin ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilir ve felç geçirdikten sonra her üç kişiden biri dil ile ilgili sorun yaşar.

Cleveland Clinic, 2afaziye bir kafa travması veya bir beyin tümörü, beyin ameliyatı veya bunama gibi nörolojik bir bozukluktan kaynaklanan bilişsel gerilemenin bir sonucu olarak da neden olabilir.’ diyor. Materia Sociomedica dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir araştırma, “Dil güçlükleri, özellikle hastalık ilerledikçe ve orta dereceden şiddetli aşamaya geçtiğinde, bunama hastalarının çoğu için büyük bir sorundur. Demanslı bir kişinin iletişiminin etkilendiğinin erken belirtileri şunlardır: özellikle insanları veya nesneleri adlandırırken kelime bulamamalarıdır.

Alzheimer Derneği, durumun genellikle hastalarda kelimeleri yanlış sıraya koymasında veya tipik afazi biçimleri olan anlamsız kelimeler kullanmasında ortaya çıktığını söylüyor.

Willis ailesi, Bruce Willis’in afazisine neyin neden olduğunu paylaşmadı, sadece durumun artık “bilişsel yeteneklerini etkilediğini” söyledi.

Bazı insanlar afazi hastalığından kurtulurken, diğerleri asla iyileşmez.

Afazi sonrası iyileşme, durumun nedeni de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Dil teknolojisi şirketi Lingraphica’nın açıkladığı gibi, “Her insan farklıdır. Bazı insanlar tamamen iyileşir. Bazı insanlar çoğunlukla iyileşir, ancak yine de bazen doğru kelimeyi kullanmaktra zorlanırlar. Diğerlerinde her zaman afazi olur, ancak iyileşmeye devam edebilir. İyi haber şu ki, insanlar afazi geçirdikten sonra yıllarca iyileşmeye devam edebilirler.”

Cleveland Clinic’e göre, afaziden iyileşmenin prognozu, hastanın yaşı ve genel olarak sağlığı ile birlikte beyin hasarının nedeni ve kapsamı ile çok ilgili. Afazi felçten kaynaklanıyorsa – çoğu durumda olduğu gibi – “bazen dil becerileri saatler veya günler içinde normale döner”, ancak diğerleri hayatlarının geri kalanında değişen derecelerde dil güçlüklerinden muzdarip olur.

Ne yazık ki, afaziye demans gibi nörolojik bir durum neden oluyorsa, durum asla düzelmez. Cleveland Clinic, “Dil ve iletişim becerileri zamanla azalmaya devam eder” diyor. “Demansın tedavisi yok. Halihazırda onaylanmış ilaçlar sadece semptomların ilerlemesini yavaşlatıyor.”

Ünlü arkadaşları ve afaziden muzdarip olanlar Willis’e desteklerini dile getirdiler.

Afazi teşhisinin açıklanmasından sonra Willis’e Jamie Lee Curtis‘ten bir destek geldi. Cindy Crawford dua eden eller emojisi yayınladı, Busy Philipps ise bir kalp paylaştı.

Ancak en anlamlı yanıtlardan biri Twitter’dan geldi. Eski ABD Temsilcisi Gabby Giffords, Willis’in teşhisiyle ilgili haberi retweet ederek, “Bugün Bruce Willis ve ailesini düşünüyorum. Afazi doğru kelimeleri bulmamı zorlaştırıyor. Yalnız ve tecrit edici olabilir ama @FriendsAphasia bunu değiştirmeye çalışıyor” yazdı.

Giffords’un afazisi, 2011’de bir suikast girişiminde kafasından vurulduğunda katlandığı ağır beyin travmasından kaynaklanıyor. Friends of Aphasia’nın kurucu ortağıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!