Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaFaydalı Bilgilerİnsanların Yalan Söyledikleri Anlamına Gelen Ağızlarıyla Yaptıkları 5 Şey

Son Yazılar

İnsanların Yalan Söyledikleri Anlamına Gelen Ağızlarıyla Yaptıkları 5 Şey

Eşinin, sevgilinin, bir kadının ya da erkeğin ağız hareketinden yalan söylediğini nasıl anlarsın? İşte uzmanlar tüm detayları paylaşıyorlar.

Hepimiz kişisel bir yalan tespit makinesine sahip olmak isterdik. Ancak, durum muhtemelen asla böyle olmayacak ve bu nedenle bir yalancıyı tespit etme becerilerini geliştirmek bize kalmış. Bunu yapmanın bir yolu vücut dillerini analiz etmektir; özellikle ağızlarıyla yaptıkları ve söyledikleri şeyler, beklediğinizden çok daha fazlasını söyleyebilir. Bu yazımızda eşinin, sevgilinin, bir kadının ya da erkeğin ağız hareketinden yalan söylediğini nasıl anlarsın? İşte uzmanlar tüm detayları paylaşıyorlar.

1. Dudaklarını büzüyorlar.

Birinin ağzı gergin görünüyorsa, yalan söylüyor olabileceği büyük bir ipucudur.

Psikoterapist ve Mind By Design’ın klinik direktörü Ellie Borden, “Dudaklar sinirlerle doludur, kan akışı çok hızlıdır ve beynin duygusal kontrol merkezi olan limbik sistem onları kontrol ettiğinden, stres veya aldatma girişimleri gibi yüksek duygusal tepkilerin olduğu dönemlerde onları yönetmek zordur,” diye açıklıyor.

Borden, “Bu, bir soruyu cevaplarken stresli veya endişeli hissetmek için hiçbir nedeni olmayan bir kişinin tepkisini gözlemlerken dikkat edilmesi gereken bir göstergedir” diye ekliyor. Kişi, sorunuzu duyduktan sonra ve yanıt vermeden önce veya size bir yalan söyledikten hemen sonra bu pozisyonu alabilir.

2. Dudaklarını ısırırlar.

Ağız hareketinden yalan söylediğini nasıl anlarsın sorusuna, Ulusal Güvenlik Bölümü’nün Davranış Analizi Programında görev yapan eski bir FBI ajanı olan Joe Navarro, bir başka yaygın stres göstergesi de birinin dudağını ısırmasıdır, diye cevap veriyor.

Bir Psychology Today makalesinde Navarro, dudak ısırmanın “stresli olduğumuzda kendimizi sakinleştirme yollarımızdan biri olduğunu” söylüyor. Küçük ve geçici olabilecek gerilimi hafifletmeye yardımcı oluyor. Gergin ve yalancı biriyse, yanaklarının içini ısıran birini de gözlemleyebilirsiniz.

3. Dudaklarını sıkarlar.

Bu ağız hareketi, büzülmüş dudaklardan daha dramatik görünebilir.

Ünlülerin iletişim, beden dili ve özgüven koçu Karen Donaldson, “Birisi konuşmadan önce dudaklarını çabucak büktüğünde, bu onun bilgiyi sakladığının veya tam olarak doğru olmayabilecek bir şeyi söylemek üzere olduğunun işaretidir” diyor. “Gerçekten söylemek istediklerini söylemediklerini gösteriyor.”

Navarro bunu “dudak sıkışması” olarak adlandırıyor ve bir kişi sıkıntılı olduğunda, “dudaklarının kaybolmaya başladığını, damar daralması meydana geldikçe çok ince hale geldiğini çok sık gördüğünü söylüyor. Aşırı stres altında tamamen yok oluyorlar veya birlikte sıkışıyorlar.”

4. Ağzı kulaklarında gülümsüyor.

Ağız hareketinden yalan söylediğini nasıl anlarsın sorusuyla ilgili Rochester Üniversitesi’nden 2018’de yapılan bir araştırma, insanların bir soruyu cevaplarken gülümsemeyle ilgili beş tür yüz hareketi olduğunu ortaya çıkardı. Yalan söylemekle en çok ilişkilendirilen gülümseme “Duchenne” gülümsemesi ya da yanak, göz ve ağız hareketlerini içeren büyük bir gülümse şeklidir.

Araştırmacılar, Duchenne gülümsemesinin istemsiz olduğunu söylüyor. Bu nedenle, sohbet ettiğiniz kişi alışılmadık derecede heyecanlı görünüyorsa sizi aldatmaya çalışıyor olabilir. Doğruyu söyleyen insanların gözlerini kısıp ağızlarıyla sırıtma olasılıkları daha düşüktü.

5. Yüksek sesle konuşurlar.

İnsanlar gergin olduklarında, ses tellerindeki kaslar gerilme eğilimindedir ve bu da daha yüksek perdeli bir sese yol açabilir. Psikiyatri, Psikoloji ve Hukuk dergisinde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırma, katılımcıların yalan söylediklerinde konuşmalarındaki seslerinin arttığını ortaya çıkardı.

Çalışma yazarları, “Bu bulgular, yalan söyleyen birinin yakalanmasına olanak sağladığını belirtiyorlar, çünkü davranışsal kontrole, bakış davranışı gibi fiziksel belirteçlerden daha az duyarlı olabilir.” Başka bir deyişle, bu istemsiz tepki, birinin yalan söylediğinin oldukça önemli bir göstergesidir – bu yüzden ses değişimlerini iyi dinleyin.

Ayrıca birinin dürüst olup olmadığını belirlerken her zaman not etmek isteyeceğiniz birkaç anahtar kelime vardır. Donaldson’a göre, bir yalancı “Ben her zaman” veya “Bunu bir milyon kez yaptım” gibi genelleştirilmiş veya şişirilmiş ifadeler kullanabilir ve ayrıntılara girmekten kaçınabilir.

Ayrıca samimiyetlerini abartabilirler. İlişki uzmanı Sameera Sullivan, “‘Açık olmama izin verin’, ‘tamamen samimi olmak için, söylediğim bu değildi’ ve ‘dürüst olmak gerekirse’ gibi şeyler söylüyorlar” diyor. “Bu ifadeler inandırıcı görünmek içindir, böylece yalancı sizi kandırabilir.” Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun, böylece onları her zaman izlerinden yakalayabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!