Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana Sayfaİş HayatıAğız ve Diş Sağlığı Bölümü Okuyanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Son Yazılar

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Okuyanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Ağız ve diş sağlığı mesleğini okuyan ya da okumak isteyenler, bu bölümü bitirdikten sonra ne kadar maaş alacağını merak ediyor.

Ağız ve diş sağlığı bölümü mezunları, yani tekniker ve teknisyen 2023 yılında kamuda ne kadar maaş alır? Özel sektörde maaş ne kadar olur? Ağız ve diş sağlığı teknikeri brüt ve net maaşları ne kadar?

Meslek seçimi günümüzde eskisinden daha önemli hale geldi. Liseden mezun olup, üniversitede iyi bir bölümden mezun olmak hem öğrencilerin hem de onların ebeveynlerinin en büyük hedefi haline geldi. Özellikle iş garantili meslekler, son zamanlarda daha da ilgi görmeye başladı. İşte bunlardan biri de ağız ve diş sağlığı bölümü. Bu yazımızda sizlerle 2023 yılında hem kamuda hem de özel sektörde ağız ve diş sağlığı maaş bilgileri hakkında bilgi vermek istedik.

Peki ağız ve diş sağlığı bölümü nedir, buradan mezun olanlar ne iş yapar, taban puanları ne kadar?

Garanti iş sağlayan meslekler günümüzde daha fazla önem kazanmaya başladı. Eskiden kamuda çalışmak tercih edilirken, artık özel sektörde de garanti işler tercih edilmeye başlandı.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BÖLÜMÜ NEDİR?

Ağız ve diş sağlığı bölümü mezunları sağlık sektöründe yardımcı destek personel olarak görev yaparlar. Bu bölümden mezun olanlar teknisyen ya da tekniker pozisyonlarında çalışırlar. Sağlık sektöründeki önemli pozisyonlardan biridir. Ağız ve diş sağlığı maaş konusuna geçmeden önce, bu bölümü bitirenler ne iş yaparlar bunlardan kısaca bahsetmek isteriz.

Ağız ve diş sağlığı teknisyeni ve teknikeri kendi alanının uzmanlarının yönetimleri doğrultusunda sağlık sektöründe yardımcı destek personel olarak hizmet veren bir sağlık teknikerliği koludur. Ağız ve diş sağlığı teknikerinin görevleri ile ne oldukları, ne iş yaptıkları daha iyi anlaşılabilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

  • Ağız ve diş sağlığı ile ilgili operasyonların gerçekleştirildiği alanların, alet ve gereçlerin sterilizasyonunu sağlamak.
  • Diş hekiminin hastasına işlem gerçekleştirdiği süreçte, hekime destek vermek.
  • Ağız ve diş sağlığı konusunda, hastalara bilgi vermek, öneriler sunmak.
  • Köprü, Protez ve bunlar gibi kullanılacak ana ürünlerin / malzemelerin stok durumunu kontrol edip raporlamak.
  • Hastaların operasyonlardaki veya sonrasındaki ağız ve diş sağlığı süreçlerini takip etmek

Yazımızın başında belirtiğimiz gibi iş garantili meslekler arasında bulunan ağız ve diş sağlığı bölümü, sağlık sektörüne destek personel yetiştiren, son zamanların en çok tercih edilen mesleklerinden biridir. Ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak için Diş Hekimliği-Hijyen, Ağız Diş Sağlığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Teknik Sekreterliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Mezunlar öncelikle kamuda, KPSS’ye yeterli zaman ayıramayan mezunlar ise özel sektörde iş bulabilmektedirler. Peki 2023 yılında ağız ve diş sağlığı maaş skalası nedir, ne kadar maaş alırlar?

2023 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MAAŞ BİLGİLERİ / KAMU

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri 2023 net maaşları:

Yeni başlayan Bir Tekniker: 16.000 Türk Lirası

Ortalama Tekniker Maaşı: 20.000 Türk Lirası

Tecrübeli Tekniler Maaşı: 47.000 Türk Lirası

Gördüğünüz üzere yeni başlayan bir ağız ve diş sağlığı teknikeri 2023 maaşı ortalama olarak 16.000 Türk Lirası kazanmaktadır.

Genele bakıldığı zaman maaşların ortalaması alındığında 20 Bin TL gibi bir rakam karşımıza çıkıyor.

Tecrübeli ve uzun yıllardır bu meslekte çalışan ve işini hakkıyla yapan teknikerler ise 47.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir.

2023 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MAAŞ BİLGİLERİ / ÖZEL SEKTÖR

Son zamla birlikte asgari ücret 11.402,32 Türk Lirası olmuştu ve asgari ücret sadece ağız ve diş sağlığı teknikerliği için değil Türkiye’de özel sektörde yeni işe başlayacak pek çok meslek grubu için genelde maaş miktarı olarak görülebilir. Bazı şartlar altında bundan biraz daha iyi bir maaş alınma ihtimali olsa da özel sektörde yeni başlayan ağız ve diş sağlığı teknikeri 2023 maaşları asgari ücret veya 16.000 TL civarlarındadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!