Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhoneAirPods Pro ve AirPods Pro 2: Yükseltmeli Misiniz?

Son Yazılar

AirPods Pro ve AirPods Pro 2: Yükseltmeli Misiniz?

İkinci nesil AirPods Pro incelemesi burada, ancak verdiğiniz paraya değer mi? Airpods Pro 2 alınır mı? Almaya değer mi? İşte detaylar.

Apple, orijinal AirPods Pro’yu 2019’da piyasaya sürdü. Aktif gürültü engelleme (ANC), şeffaflık modu ve Apple’ın ilk kulak içi kablosuz kulaklık tasarımı gibi yeniliklere sahip olan bu ürünler, standart AirPod’lara göre bir adım öndeydi. Apple, ikinci nesil AirPods Pro ile gelişmiş ANC, Uyarlanabilir Şeffaflık, daha uzun pil ömrü ve iyileştirilmiş kontrollerle bu sayıyı 11’e çıkardı. Peki Airpods Pro 2 alınır mı, almaya değer mi, vereceğiniz paraya değer mi? Özellikle ilk nesil AirPods Pro kullananlar 2 ile yükseltme yapmalı mı? İşte merak edilen sorunun cevapları.

Her iki AirPods Pro modeli de mükemmel. Birinci nesil AirPods Pro’nuz varsa, yükseltme yapmak için Airpods Pro 2 almanız gerekmeyebilir. Ancak iki modelin özellikleri ve karşılaştırması hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Tasarım ve Şarj Kutusu

Birinci ve ikinci nesil AirPods Pro arasında farkedeceğiniz en büyük değişiklik, şarj kutusudur. Temel bilgilerden başlayarak, kılıf artık iPhone’un MagSafe konektörü veya Apple Watch şarj cihazı aracılığıyla şarj oluyor. Bu, Lightning kablosuyla kablolu şarja ek olarak sağlanır. Orijinal AirPods Pro kasası standart kablosuz şarjı destekliyordu. Ancak AirPods Pro’nuzu Ekim 2021’den sonra satın aldıysanız kasa, MagSafe şarjını da destekleyecek şekilde geliştirildi.

Ne yazık ki, birinci ve ikinci nesil şarj kutuları arasındaki hız aynıdır (hızlı şarj yoktur). Ama en azından şarj etmek için daha fazla seçeneğin var!

Şarj etmenin ötesinde, kutuda Find My ile ilgili birkaç önemli değişiklik var. Birinci nesil AirPods Pro, Find My izlemeyi desteklerken, yalnızca AirPod’lar kasadan çıkarıldığında ve kişisel Apple aygıtlarınızın menzilindeyken çalıştı. Ancak AirPods Pro 2 ile hem kulaklıklar hem de kılıf Find My özelliğine sahiptir. Ve bir adım daha ileri götürmek için Apple, yakınında olmasanız bile hassas ve kolay takip için kasaya bir hoparlör ve bir U1 çip ekledi.

Ayrıca, ikinci nesil AirPods Pro’nuzu birinci nesil bir kasaya sığdırabilseniz de, Apple’ın yazılımının bunların şarj olmasına izin vermeyeceğini belirtmekte fayda var. Bunu yapmaya çalıştığınızda, iPhone’unuzda AirPod’larınızın yanlış durumda olduğunu ve onları orijinal kutusuna geri koymanızı söyleyen bir uyarı alacaksınız.

Sadece şarj kutusunun özelliklerini dikkate alacak olursanız sizce Airpods Pro 2 alınır mı?

Ses Kalitesi

Ses kalitesi son derece öznel ve kişiseldir. Ne yazık ki Apple, analiz etmemiz için bize frekans göstergeli grafikleri vermiyor. Ancak, Apple’ın AirPods Pro 2 duyurusuna göre AirPods Pro 2, genel olarak daha iyi bir ses deneyimi için geliştirilmiş sürücüler ve amplifikatörler içeriyor.

Birinci nesil AirPods Pro’yu üç yıldır kullanan biri olarak, sesini dengeli ama tiz bölümünde eksik, rahatsız edici olmayan ve dostça bir sesle tanımlardım. İkinci nesil AirPods Pro ile, Apple’ın daha dengeli bir ses dinamiği oluşturmak için tiz ve bası güçlendirdiğini söyleyebilirim.

Apple’a göre, AirPod’larınızın kulaklarınıza nasıl oturduğunu telafi etmek için EQ’yu ayarlamaya çalışan Apple’ın Adaptive EQ’su da geliştirildi. Ancak pratikte bu, AirPods Pro’da neredeyse hiç fark edilmiyor. Uyarlanabilir EQ, Apple’ın daha büyük AirPods Max’inde daha dikkat çekicidir çünkü bunları nasıl takabileceğiniz konusunda daha fazla seçeneğe sahip.

Gürültü Önleme

AirPods Pro’nun özelliklerinden biri ve onları standart AirPods serisinden ayıran şey, aktif gürültü engelleme özelliğidir (ANC). Hem birinci hem de ikinci nesil AirPods Pro, ANC özelliğine sahiptir, ancak Apple, ikinci nesil modelle algoritmalarını geliştirdi. Apple, AirPods Pro 2’nin orijinallerinden iki kata kadar daha iyi ses yalıtımı sunduğunu belirtiyor.

Hem birinci hem de ikinci nesil modellere sahip olma deneyimime dayanarak, ANC’nin daha yeni AirPods Pro’da çok daha iyi olduğunu onaylayabilirim. Örneğin, birinci nesil AirPods Pro’da bir uçağın hafif uğultusu biraz duyulabiliyorsa, ikinci nesil bu gürültüyü neredeyse tamamen duymamanızı sağlıyor. İkinci neslin iki kat daha iyi olup olmadığını söylemek zor ama kesinlikle orijinallerinden bir adım öndeler.

AirPods Pro 2 ayrıca, Şeffaflık Modundayken aşırı yüksek sesleri azaltan Uyarlanabilir Şeffaflığa sahiptir. Örneğin, sokakta yürüyorsanız ve bir şantiyenin önünden geçiyorsanız, AirPods Pro 2’niz yüksek sesli matkabın sesini daha rahat bir düzeye indirecektir. Orijinal AirPods Pro, kulağa gelen ancak daha yüksek seslerin sesini kısmayan harika bir Şeffaflık Moduna sahip olmaya devam ediyor.

Kontroller

Her iki AirPods Pro nesli, kulaklıkların gövdelerinde Kuvvet Sensörleri kullanır. Varsayılan olarak, tek bir tıklama müziğinizi başlatır veya duraklatır ya da bir telefon aramasını yanıtlar veya kapatır. Çift tıklama ileri atlar ve üçlü tıklama geri gider. Ve bir tıklama ve basılı tutma, ANC ve şeffaflık modları arasında geçiş yapar.

Ancak, yeni AirPods Pro’nun bir numarası var. Tıklama hareketlerine ek olarak, Apple yeni bir kaydırma hareketi ekledi. Bu, gövdenin dokunmatik kısmında yukarı veya aşağı kaydırarak sesi yükseltmenizi ya da azaltmanızı sağlar. Yukarı veya aşağı kaydırmak, önceden belirlenmiş bir miktarı artırır, yani sesi önemli miktarda değiştirmek istiyorsanız birden çok kez kaydırmanız gerekir.

Birinci nesil AirPods Pro’nun fiziksel bir ses kontrolü yoktur ve sesi değiştirmek için iPhone’unuza uzanmanız veya Siri’yi kullanmanız gerekir. Dolayısıyla, orada bir değişiklik için yaygara koparıyorsanız, Airpods Pro 2 alınır mı, sorunuza cevap olabilir.

Pil Ömrü

ANC açıkken 4,5 saat ve şarj kutusuyla toplam 24 saat sunan birinci nesil AirPods Pro’da pil ömrü oldukça iyi olsa da, ikinci nesil AirPods Pro bunu bir adım öteye taşıyor. ANC etkinken 6 saate kadar ve şarj kutusuyla yaklaşık 30 saate kadar pil ömrü elde etmek için %25 daha fazla pil ömrü elde edersiniz.

Tabii ki Apple, AirPods Pro’nuzun ve şarj kutunuzun yeni pillerle yepyeni olduğunu belirtiyor. Tüm şarj edilebilir pillerde pilin zayıflaması kaçınılmazdır ve hem AirPods’unuzu hem de kutusunu kullandığınızda, AirPod’larınızın pilinin çok hızlı bitmesini önlemek için ipuçlarına güvenmeniz gerekir. Yine de, AirPods Pro 2 ile elde ettiğiniz daha fazlasıyla başlamak daha iyidir.

Fiyat

Birinci nesil AirPods Pro modeli yazımızın yazıldığı gün yaklaşık 240 USD’ye satılıyor, AirPods Pro 2 fiyatı da 260 USD ile hemen hemen aynı düzeyde. Ancak birinci nesil AirPods Pro artık Apple tarafından satılmadığından ve birkaç yıldır piyasada olduğundan, bunları genellikle indirimli bir fiyata bulabilirsiniz. Çoğu zaman, 199 $ karşılığında yeni bir birinci nesil AirPods Pro seti satın alabilirsiniz. Ya da daha da fazla tasarruf etmek istiyorsanız, bazen onları yaklaşık 150$’a yenilenmiş olarak da alabilirsiniz.

Bununla birlikte, çoğu büyük perakendeci yalnızca ikinci nesil kulaklıkları göndermeye geçtiğinden, yeni bir birinci nesil AirPods Pro seti bulmak zor olabilir. Yeni kulaklıklara 260 ABD doları harcamak istemiyorsanız, kullanılmış veya yenilenmiş bir çift bulmak veya birinci nesil AirPods Pro’yu indirimli bir fiyata yeni bulmak için en iyi seçeneğiniz olabilir.

Airpods Pro 2 Alınır mı? Vereceğiniz Paraya Değer mi?

Birinci nesil AirPods Pro’nuzdan genel olarak memnunsanız ve bunlardan herhangi bir şikayetiniz yoksa, ikinci nesli almanız için gerçek bir neden yoktur. Bununla birlikte, pil ömrünün çok kısalmaya başladığını fark ettiyseniz veya daha iyi ANC için can atıyorsanız, ikinci nesil AirPods Pro akıllıca bir satın alma olabilir.

O zaman bile, gerçek bir kablosuz kulaklık setine 260 dolar daha harcamak isteyip istemediğinizi kendinize sormanız gerekecek. Mevcut setiniz çok eski değilse bu özellikle doğrudur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!