in

Akdeniz’de Görülmeye Başlayan Aslan Balığı Sokması Tehlikeli mi, Yenir mi, Özellikleri Nelerdir?

Denizlerimizde görülmeye başlayan aslan balığı nasıl bir balık, tehlikeli mi, sokması sonrasında ne yapılmalı, yenir mi gibi soruları sizler için araştırdık…

aslan balığı

Türkiye denizlerinde görülmeye başlayan aslan balığı, balon balığı ve devasa deniz kestaneleri gözleri deniz ürünlerine çevirdi. Son zamanlarda sıklıkla görülen aslan balığı ise denize ve deniz ürünü sevenler tarafından araştırılmaya başlandı. Peki aslan balığı sokması tehlikeli mi, yenir mi, özellikleri nelerdir?

İngilizcede Lion Fish olarak bilinen Aslan Balığı, yüzgeçleri zehirli olan bir balıktır ve istilacı olarak bilinir. Denizdeki diğer balık türlerini yok etmesi ile bilinir. Aslan balığının sayısının artmasının en önemli sebeplerinden birisi ‘avlanmaması’ ve deniz ürünlerini sevenler tarafından tercih edilmemesi.

Aslan Balığı Yenir mi?

aslan balığı yenirmi

Sanılanın aksine aslan balığı avlanmalı ve sofralardaki yerini alması gerekiyor. Çünkü aslan balığının eti çok lezzetlidir. Doğru bir şekilde temizlenirse, yenebilir. Denizlerimizdeki ekosistemin korunması amacıyla aslan balıkları avlanmalı ki, sayısı dengelensin.

Akdeniz Tropikal Suya Dönüşüyor

aslan balığı tehlikeli mi

İklim değişiklikleri sebebiyle ısınan deniz suyu, aslan balıkları için yeni yaşam alanları oluşturuluyor. Süveyş Kanalı, Cebelitarık Boğazı ve denizlerimizden geçen gemilerin tanklarına yerleşen larva ve yumurtalarla seyahat ederek ulaşabiliyorlar.

İlerleyen yıllarda, tahminen 15-20 yıl sonra Akdeniz tam olarak tropikal suya sahip olacağı, peşinden Ege, Marmara ve hatta gelecekte Karadeniz’de bile tropikal balıklar yaşayabilecek.

Aslan Balığı Sokması

aslan balığı sokması

Aslan balığı en son İzmir’in Seferihisar beldesinde görüldü. Peki aslan balığı sokması sonrasında ne yapmak gerekli? Balığın zehri, çevresindeki dikenlerden yayılıyor. Aslan balığı sokması sonrasında, sokulan yerin 40 derece suya batırılıp en az 30 en fazla 90 dakika suda tutulması gerekiyor. Bu uygulama zehrin etkisini kaybetmesine yarıyor. Sonrasında da bir sağlık kuruluşuna gidilmesi öneriliyor. Zehrin bulunduğu yerde bir şişlik gerçekleşiyor, bu sebeple yaralı bölge yuları kaldırılmalı.


Aslan balığı ile ilgili sorularınıza umarım detaylı yanıt verebilmişimdir, eğer merak ettiğiniz şeyler olursa ya da yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıda yorumlarınızla belirtmeyi unutmayınız. 🙂

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
eski çizgi filmler listesi

Çocukken TV Başına Toplandığımız En İyi Eski Çizgi Filmler Listesi

öykü gürman itirafları: babam ateist

‘Ateist Birisi Merhametli Olamaz’ diyen Öykü Gürman Sosyal Medyanın Gündeminde