Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaHayvanseverAkdeniz'de Görülmeye Başlayan Aslan Balığı Sokması Tehlikeli mi, Yenir mi, Özellikleri Nelerdir?

Son Yazılar

Akdeniz’de Görülmeye Başlayan Aslan Balığı Sokması Tehlikeli mi, Yenir mi, Özellikleri Nelerdir?

Türkiye denizlerinde görülen aslan balığı yenir mi, sokması tehlikeli mi, nerede yaşar, nasıl temizlenir gibi merak edilen tüm konular yazımızda.

Türkiye denizlerinde görülmeye başlayan aslan balığı, balon balığı ve devasa deniz kestaneleri gözleri deniz ürünlerine çevirdi. Son zamanlarda sıklıkla görülen aslan balığı ise deniz ürünü sevenler tarafından araştırılmaya başlandı. Peki aslan balığı sokması tehlikeli mi, yenir mi, özellikleri nelerdir?

Aslan Balığı Nedir?

aslan balığı sokması

İngilizce’de Lion Fish olarak bilinen Aslan Balığı, yüzgeçleri zehirli olan bir balıktır ve istilacı olarak bilinir. Denizdeki diğer balık türlerini yok etmesi ile bilinir. Aslan balığının sayısının artmasının en önemli sebeplerinden birisi ‘avlanmaması’ ve deniz ürünlerini sevenler tarafından tercih edilmemesi.

Güzellik bakanın gözünde olduğu kadar aynı zamanda aldatıcıdır. Aslan balığında olduğu gibi. Dışarıdan dikkat çekici olan ayırt edici kırmızı, beyaz ve siyah çizgiler, yüzgeçlerinden çıkan zehirli dikenleri gizler. Evet, zehirli; bu sevimli küçük balıklar resiflerin baş belası istilacıları haline geliyor.

Bu blog yazısında aslan balığının kökenini, neden istilacı bir tür olduğunu tartışacağız ve kontrol ve yönetim yöntemlerini daha iyi anlayacağız. Ayrıca güzel mercan resiflerimizi korumak ve muhafaza etmek için sürdürülebilir çözümleri öğreneceğiz. Aslan balığı hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Aslan balığı nereden geldi?

aslan balığı zehri

Aslan balığı ilk kez 1985 yılında Amerika’nın Güney Florida kıyılarında görüldü, ancak aslen Hint-Pasifik’in ılık sularından geliyorlar. Ülkemize ise Kızıl Deniz üzerinden ulaşıyorlar. Popüler bir akvaryum balığı olarak egzotik evcil hayvan ticaretinin bir parçası olduklarına ve kasıtlı olarak Atlantik Okyanusu’na bırakıldıklarına inanılıyor. Atlantik’te doğal yırtıcı hayvanların olmaması ve besin kaynaklarının bol olması nedeniyle aslan balığı popülasyonlarında patlama yaşandı.

Dişiler her dört günde bir (!) 30.000’e kadar yumurta bırakabiliyor; bu da türün Kuzey ve Güney Amerika’nın doğu kıyısı boyunca hızla yayılmasına yol açıyor. Aslan balıkları New York kadar kuzeyde görülse de sıcak, tropik suları tercih ederler ve mercan resiflerinde, mangrovlarda, sert diplerde veya yapay resiflerde takılmayı severler.

Son yıllarda özellikle Akdeniz ve Ege Denizi’nde sıklıkla görülen bu balık türü hem araştırmalara konu oluyor hem de YouTube’daki videolara.

Aslan Balığı Nüfus Kontrolü ve Yönetimi

Bu zehirli dikenli istilacılarla mücadele etmek için çeşitli yöntemler ortaya çıktı. Popüler yaklaşımlardan biri, aslan balığı yakalama yarışmalarıdır. Severek izlediğim deniz severlerden biri olan Çağdaş Özsarı’nın da katıldığı bir yarışmayı izlemenizi tavsiye ederim.

Türlerin yok edilmesine yardımcı olacak çok sayıda aslan balığı turnuvası ve etkinliği var. Antalya Belediyesi bu konuda oldukça aktif ve her yıl Konyaaltı Su Sporları Kulübü ile birlikte bu turnuvalardan düzenliyor.

Bir diğer etkili yöntem ise aslan balıklarını hedef almak için özel olarak tasarlanmış tuzaklar ve olta takımlarını içerir. Bu tuzaklar aslan balığının davranışlarından faydalanarak onları içeri girip yakalanmaya teşvik eder. Aslan balığını daha kolay yakalamak amacıyla sersemletmek için konsantre karanfil yağı kullanmak gibi kimyasal uygulamalar araştırılmaya devam ediyor.

Aslan Balığı Yenir mi?

aslan balığı nasıl temizlenir

Sanılanın aksine aslan balığı avlanmalı ve sofralardaki yerini alması gerekiyor. Çünkü aslan balığının eti çok lezzetlidir. Doğru bir şekilde temizlenirse, yenebilir. Denizlerimizdeki ekosistemin korunması amacıyla aslan balıkları avlanmalı ki, sayısı dengelensin.

Aslan balığı nasıl avlanır, temizlenir ve yenir? Merak ediyorsanız bu videoya göz atabilirsiniz.

Akdeniz Tropikal Suya Dönüşüyor

İklim değişiklikleri sebebiyle ısınan deniz suyu, aslan balıkları için yeni yaşam alanları oluşturuluyor. Süveyş Kanalı, Cebelitarık Boğazı ve denizlerimizden geçen gemilerin tanklarına yerleşen larva ve yumurtalarla seyahat ederek ulaşabiliyorlar.

İlerleyen yıllarda, tahminen 15-20 yıl sonra Akdeniz tam olarak tropikal suya sahip olacağı, peşinden Ege, Marmara ve hatta gelecekte Karadeniz’de bile tropikal balıklar yaşayabilecek.

Aslan Balığı Sokması

Aslan balığı en son İzmir’in Seferihisar beldesinde görüldü. Peki aslan balığı sokması sonrasında ne yapmak gerekli? Balığın zehri, çevresindeki dikenlerden yayılıyor. Aslan balığı sokması sonrasında, sokulan yerin 40 derece suya batırılıp en az 30 en fazla 90 dakika suda tutulması gerekiyor. Bu uygulama zehrin etkisini kaybetmesine yarıyor. Sonrasında da bir sağlık kuruluşuna gidilmesi öneriliyor. Zehrin bulunduğu yerde bir şişlik gerçekleşiyor, bu sebeple yaralı bölge yuları kaldırılmalı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!