3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaAlışverişAliExpress Güvenli mi? Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Son Yazılar

AliExpress Güvenli mi? Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

AliExpress dünyanın en çok ilgili gören Çin merkezi online alışveriş platformudur. Daha önce alışveriş yapmamış olanların aklına ‘Aliexpress Güvenli mi?‘ sorusu takılıyor. Sizler için AliExpress güvenilir mi değil mi, alışverişte dikkatli olunması gereken tüm konuları inceledik. İşte tüm detaylar yazımızda.

Arkadaşlar merhaba, sizler sıklıkla soruyorsunuz AliExpress güvenli mi diye. Ben de sizler için tüm detayları paylaştığım bir yazı hazırladım. AliExpress güvenilir mi bunu size anlatmak için sıklıkla sipariş verdiğim online alışveriş platformuyla ilgili bildiklerimin tamamını paylaştım.

AliExpress, dünyanın her ülkesinde insanların Çin’deki işletmelerden arada hiç bir aracı olmadan, direkt olarak üreticiye ulaşarak istedikleri ürünü almalarını sağlayan çok büyük ve uluslararası bir şirkettir. Zaten bildiğiniz gibi şu anda evlerimizde hatta çalıştığımız iş yerimizde bile kullandığımız hemen hemen her ürün Çin’de üretilmektedir. Elektronikten modaya, takıdan giyime, aksesuardan spor malzemelerine ve hatta dekorasyon malzemeleri dahil olmak üzere beğendiğiniz ürünleri alabileceğiniz Aliexpress güvenli mi hadi birlikte karar verelim!


Aliexpress güvenli mi?

aliexpress güvenli mi

İnterneten alışveriş yapan insanların en çok merak ettikleri konu, sitenin güvenli olup olmadığı olmaktadır. Dünya üzerinde uluslararası ticareti kolaylaştıran yüzbinlerce web sitesi var. Peki son zamanların en popüler sitelerinden biri olmayı başaran AliExpress güvenli mi? İçiniz son derece rahat bir şekilde alışveriş yapabilir misiniz? Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Aslında yazımı okurken sadece AliExpress için düşünmeyin, bazı güvenlik önlemleri de kullanıcıların dikkati ile sağlanmaktadır. Yani kullandığınız cep telefonu veya bilgisayarda mümkünse lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim.

AliExpress’te beğendiğiniz ya da ihtiyacınız olan ürünleri çok daha uygun fiyatlarla alabileceğinizi söyleyebilirim. Üstelik AliExpress Türkçe desteği de sunmaktadır. AliExpress, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için ‘ALICI KORUMASI PROGRAMI‘ uygulamaktadır. Yani AliExpress üzerinden sipariş ettiğiniz ürün gelmezse ya da taahhüt edildiği şekilde teslim edilmezse ‘TAM PARA İADESİ‘ garantisi sunmaktadır. Tüm bu özellikleriyle AliExpress sitesi güvenilir bir alışveriş olanağı sağlamaktadır. AliExpress Türkiye sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

aliexpress güvenilir mi

Arkadaşlar ben AliExpress güvenli mi konusunda sizlere hem kendi tecrübelerimizi hem de bu işi iyi bilenlerin önerilerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Özellikle AliExpress üzerinden ilk defa ürün almak isteyen arkadaşlarımın daha dikkatli okumalarını tavsiye ederim. AliExpress’te alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken üç temel başlık var:

 • Ürün satıcısının 4.5’ten büyük geri bildirim puanına sahip olması,
 • Ürün satıcısının en az 100 sipariş göndermiş olması,
 • Ürün ve/veya mağazanın en az 50 adet değerlendirmeye (yoruma) sahip olması.
aliexpress alışveriş dikkat edilmesi gereken şeyler

AliExpress üzerinden ilk alışverişinizi yapmak için öncelikle üye olmanız gerekiyor. Sonrasında istediğiniz ürünü sepete atıp, 3 adımdan oluşan sipariş işlemine başlıyorsunuz. Elbette aşamaların hepsi yüksek güvenlik ve müşteri memnuniyeti dikkate alınarak geliştirilmiş olduğunu görüyoruz. Siz de siteye üye olup ilk alışverişinizi gerçekleştirmek isterseniz AliExpress Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapılır? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.


AliExpress Alıcı Koruması Nedir?

aliexpress alıcı koruması nedir

İnternet alışverişini ilk kez yapacak olanların aklında hep klasik sorular vardır. ‘Ya bekledim ürün gelmezse’ diye endişe edenler, ilk alışverişlerinden sonra bu rahatlığa alışırlar. Özellikle bazı ürün kategorilerinde, ürünü kontrol ya da test ederek denemenin pek anlamı olmamaktadır. Bu sebeple adrese gönderilen ürününüz ile zamandan tasarruf yaparsınız.

AliExpress %100 alıcı koruması garantisi veren dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biridir. Müşteri memnuniyetine önem veren şirket, kullanıcılarına 2 garanti imkanı sunmaktadır:

 1. Tam Geri Ödeme
 2. Tam ya da Kısmi Geri Ödeme

Siparişiniz gelmezse ya da belirtilen süre içinde elinize ulaşmazsa, AliExpress’e tam geri ödeme için başvurabilirsiniz. Sipariş ettiğiniz ürün beklediğinizden farklı çıkarsa, tam iade için ürünü geri göndermeniz lazım ya da ürün sizde kalır ve kısmi geri ödeme alırsınız.


AliExpress Anlaşmazlık Çözümü

aliexpress anlaşmazlık çözümü

AliExpress’te anlaşmazlık çözüm süreci üç adımdan oluşmaktadır. Sipariş ettiğiniz ürün hatalı, eksik ya da hiç ulaşmadıysa, ödediğiniz ücreti geri alma şansınız bulunuyor. Fakat aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

 • Satıcı ile iletişim kurun. Satıcıya durumu anlatarak yaşadığınız sıkıntıyı dile getirmeniz gerekiyor. Satıcı işbirliği yapmayı reddediyor ve çözüm bulmak namına hareket etmiyorsa, sipariş kapanana kadar bekleyin ve sorunu AliExpress’le görüşün.
 • Anlaşmazlık kaydı açın. Henüz 15 günlük süre içindeyseniz ve ürünü aldığınız satıcı karşısında ne yapmanız gerektiğiyle ilgili henüz karar veremediyseniz anlaşmazlık kaydı açmalısınız. Bu kayıt, işi resmi yollardan çözmek istediğinizin göstergesi olacaktır.
 • AliExpress aracılık hizmeti. Ürünü aldığınız satıcı ile artık muhattap olmak istemiyorsanız, yaşanan durumu AliExpress’e iletebilirsiniz. Bunun sonrasında AliExpress, ürünü aldığınız satıcı ve sizin aranızda aracılık yapacaktır.

AliExpress Güvenilir Satıcı Bulmak

aliexpress güvenilir satıcı bulmak

AliExpress üzerinden yaptığınız alışverişlerde iade ve anlaşmazlık yaşamamanız için uygulayabileceğiniz en sağlam yöntem, saygın satıcı yani mağazalardan ürün alımı yapmak olacaktır. Kullanıcı yorumlarının fazla ve olumlu ve puanları yüksek olan saygın mağazalardan alışveriş yapmanız kendinizi koruma yöntemlerinin en önemlisidir. ‘Aliexpress güvenli mi’ yani derseniz, evet her yerde olabilecek dolandırıcılar kadar riski var ama dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız.


AliExpress Geribildirim Sayfası

aliexpress geribildirim sayfası

Alışveriş yapmadan önce AliExpress’te sipariş etmeyi düşündüğünüz ürünün satıcısı ile ilgili yapılan yorumlar ya da aldığı puan kontrol edilmelidir. Her satıcının sayfasının aşağısında, sizin beğendiğiniz ürünü alanların yorumları, satıcıya verdikleri puan ve hatta ürünün teslim sonrası fotoğraflarını bile bulabilirsiniz.

aliexpress kullanıcı puanları

AliExpress Satıcı Garantisi

aliexpress satıcı garantisi

AliExpress güvenilir mi diye soranlara iyi haberlerimizden biri de AliExpress üzerinden satış yapmaya çalışan mağazaların ek garanti taahhütleri. Yani satıcı ‘AliExpress’in sunduğu ALICI KORUMA PROGRAMINA uyuyorum, ayrıca ürünümün ve verdiğim tüm sözlerin de arkasındayım’ diyor. Satıcının verdiği bu garanti elbette çok önemli. Bu tip mağazalardan alışveriş yapmak da güven ilişkisini güçlendirecektir. Peki AliExpress’te satıcının verebileceği garantiler nelerdir?

 • Zamanında Teslimat: Siparişini verdiğiniz ürün, satıcının bildirdiği sürelerde elinize ulaşmazsa Satıcı ödediğiniz paranın tamamını iade eder.
 • İadeler ve Geri Ödeme: Sipariş ettiğiniz ürün, AliExpress’te satıcının sattığı ürüne benzer değilse, satıcı ödediğiniz parayı geri ödeyeceğini belirtir.
 • Yurtiçi İade: Sipariş ettiğiniz ürünü bir sebeple geri göndermek isterseniz satıcı tüm nakliye masrafları veya gümrük vergi ücretlerini siz ödemeden kendisine gönderebileceğinizi taahhüt etmektedir.
 • Orjinal Garanti: Özellikle elektronik ürünlerde geçerli olan bu taahhüt, AliExpress kontrolünde verilmektedir.

AliExpress Dolandırıcılıkları Önleme

aliexpress dolandırıcılık önleme

Arkadaşlar, dolandırıcılar ve dolandırıcılık yöntemleri her yerde ve her zaman karşımıza çıkabilir. Elbette buna AliExpress de dahil. Ben sizleri karşınıza çıkabilecek ve sizi üzecek konularla ilgili dikkatli olmanız konusunda uyarmak için bu yazıyı hazırladım. Benim başıma henüz bir dolandırılma olayı gelmedi. Fakat AliExpress güvenli mi diye soranlara, söyleyebilirim ki dikkat ederseniz, evet güvenli! Sizinle başınıza gelebilecek dolandırıcılık yöntemlerini paylaşayım, siz de dikkatli olun!

 • Örneğin AliExpress’te son model bir cep telefonu fotoğrafı koyulmuş ve ürün fiyatı için sadece 100 TL yazılmışsa, uzak durun. Ne kampanya, ne indirim ne de fırsat ürünü bu derecede ucuz olamaz. Sipariş verirseniz elinize sadece telefon kılıfı geleceğine emin olabilirsiniz.
 • Sipariş edeceğiniz ürünün satıcısı, ürün tutarını havale etmenizi isterse, o satıcıdan uzak durun ve AliExpress’e bildirin. Ödeme işlemlerinin tamamı AliExpress üzerinden yapılmalıdır. Tanımadığınız kişilere direkt havale sakın yapmayın.
 • Satın aldığınız ürün elinize ulaşmadan, yani ambalajından çıkarıp görmeden, sakın siparişinizi onaylamayın.

AliExpress Türkiye satış sitesine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


AliExpress güvenli mi‘ tek tek anlattık. Umarım ihtiyacınız olan tüm bilgileri verebilmişimdir. Yazımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarda lütfen belirtmeyi unutmayınız.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!