Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaSağlıkAlkolle İlgili Bir Sorununuz Olabileceğinin İşaretleri

Son Yazılar

Alkolle İlgili Bir Sorununuz Olabileceğinin İşaretleri

Alkol bağımlılığı hayatı derinden etkileyen bir alışkanlıktır. İşte bu yazımızda alkolik olmanın belirtileri ve çözümünü tartışacağız.

Alkol bağımlılığı, sinsi ve yavaş yavaş insan sağlığını etkileyen ciddi bir problemdir. İçtiğinizin normalin üzerinde olup olmadığını veya çizgiyi aşarak bir soruna mı dönüştüğünü merak ediyor musunuz? Geçen yılı tekrar düşünün. Aşağıdaki senaryolardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş olabilir. İşte alkolik olup olmadığını anlamanızı sağlayacak belirtiler:

Alkol Bağımlılığı: Farkındalık

alkol bağımlılığı

Düşündüğünüzden daha fazla veya içeceğinizden daha uzun süre içtiğiniz zamanlar oldu. Arada bir oluyorsa çok önemli bir şey gibi görünmeyebilir, ancak bu, içerken kendinizi kontrol etmekte zorlandığınızı gösterir. Ve bu bir erken uyarı işaretidir.

Sadece elinizde bir bardak (veya kutu veya şişe) ile geçen zamandan bahsetmiyoruz. Ayrıca alkol almak, içtikten sonra hasta gibi hissetmek, düşünceleri kontrol edememek, odaklanamamak ve etkilerinden bir süre kurtulamamak olarak baş gösterir. Birkaç hafta boyunca aşırı alkol aldığınız akşamın bir sonraki sabahında, kendinizi nasıl hissettiğinizi bir yere not edin. Burada üzerinde durmanız gereken şey, duygu durumunuz ve normalden farklı hissettiğiniz şeyler olmalıdır.

“Her zamanki gibi olan” artık senin üzerinde eskisi kadar etkili değil. İstediğiniz rahatlamayı elde etmek için eskisinden çok daha fazla içmeniz gerekiyor. Beyniniz zamanla alkole uyum sağlar ve etkilerine karşı daha az duyarlı hale gelebilir.

Bir içkiyi o kadar çok istediğiniz zamanlar vardır ki, bir tane alana kadar başka bir şey düşünemezsiniz. Bu güçlü ihtiyaç veya dürtü, size içmeyi hatırlatan insanlar, yerler, şeyler veya günün saatleri tarafından tetiklenebilir. Bazı duygular veya fiziksel duyumlar da bu özlemi tetikleyebilir. Bir içki probleminiz olduğunda, beyniniz bu tetikleyicilere sosyal içicilerden farklı tepki verir.

Alkol almak dışında eğlenmek için yaptığınız şeyler nelerdir? Eskiden keyif aldığınız aktiviteleri, sizin için önemli olan konuları ve boş zamanınızı nasıl değerlendirdiğinizi düşünün. İçmek, bu şeyleri hayatınızdan uzaklaştırdı mı, yoksa onları yapmanızı engelledi mi?

Alkol Bağımlılığı Günlük Hayatı Olumsuz Etkiler

İşe akşamdan kalma, kaçırılan teslim tarihleri veya içki yüzünden okul ödevlerinden geri kaldığın birkaç seferden fazlasını düşünebiliyor musun? Alkol kullanımınız, içmekten hasta olmanız da dahil olmak üzere, genellikle evde, işte veya okulda sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engelliyorsa, bu bir sorundur.

Sevdiklerinizi önemsiyorsunuz ama hayatınızı alkolsüz hayal edemiyorsunuz. İçmeniz aileniz veya arkadaşlarınızla sorun yaşamanıza veya sorunları daha da kötüleştirmenize rağmen içmeye devam ediyorsunuz. Bu sizi kötü bir insan yapmaz, ancak alışkanlıklarınızı değiştirmek ve ilişkilerinizi yeniden rayına oturtmak için yardım aramanızı daha acil hale getirir.

Alkolün etkileri azaldıkça uyku, titreme, sinirlilik, kaygı, depresyon, huzursuzluk, mide bulantısı veya terleme sorunları yaşayabilirsiniz. Alkol beyin kimyanızı değiştirir ve uzun bir süre boyunca çok fazla içtiğinizde beyniniz uyum sağlamaya çalışır. Aniden içmeyi bırakırsanız, beyniniz yeniden uyum sağlamak zorunda kalır ve bu yoksunluk belirtilerine neden olur.

Sarhoşken beyniniz yanlış kararlardan ve araba kullanmak, yüzmek, kavga etmek, güvensiz seks yapmak veya tehlikeli bir bölgede yürümek gibi riskli durumlara girmekten kaynaklanabilecek kısa vadeli sorunların sonuçlarını kavrayamaz. Kötü bir şey olmamış olsa bile – henüz – bu bir uyarı işaretidir.

Sağlık sorunlarına neden olduğunu veya bu sorunları daha da kötüleştirdiğini bildiğiniz halde içmeye devam ediyor musunuz? Alkol karaciğerinize, kalbinize, beyninize, pankreasınıza ve bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Ve belirli kanserlere yakalanma olasılığınızı artırabilir. Size zarar verdiğini anlasanız da, alkole fiziksel veya duygusal bir bağımlılık bırakmanızı zorlaştırabilir.

Alkol kullanımınız nedeniyle birden fazla kez tutuklandıysanız veya yasalara aykırı durumlar yaşadıysanız, durum ciddileşiyor demektir. Bunun sonuçlarıyla yıllarca uğraşıyor olabilirsiniz. Ama bu konuda bir şeyler yapmak için çok geç değil.

Belki de yeterince endişelenmişsindir ki, zaten içki içmeyi düşündün veya gerçekten azaltmaya çalıştın – ve bu olmadı. Alkol mutsuzluk ve üzüntü duygularını maskeler, bu nedenle içmeyi bıraktığınızda bu duygular geri gelebilir ve hedefinize bağlı kalmanızı zorlaştırır. Uzak durmaya çalışır, ancak daha sonra alkolü takıntı haline getirirseniz veya başka bir uyuşturucuya veya davranışa geçerseniz, bu bir tehlike işaretidir.

Bunlardan herhangi biri bir alkol sorununa işaret edebilir. Kendinizi kötü hissetmeyin, ancak içmeyi azaltmayı veya tamamen bırakmayı düşünün. Doktorunuzla, terapistinizle veya danışmanınızla konuşun. Bu yazıda ne kadar çok şeye “bende bu var” dediyseniz, harekete geçmeniz veya bir sağlık uzmanından yardım almanız o kadar önemli.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!