Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerAllah'ın Zati ve Subuti Sıfatları Ne Demek? Allahın Sıfatları, Anlamları

Son Yazılar

Allah’ın Zati ve Subuti Sıfatları Ne Demek? Allahın Sıfatları, Anlamları

Allah’ın zati ve subuti sıfatları her zaman merak edilip araştırılan konulardan biri olmuştur. Müslümanım diyen herkesin bilmesi gereken bu bilgilerle yer ve göğü yaratan yüce Allah’ın (CC) sahip olduğu özellikleri öğrenmemiz gerektiğini bilmekteyiz.

Müslüman olanlar ve yüce yaratıcı Allah’a (CC) iman edenler, onun varlığını en güzel şekilde niteleyen, yarattığı her şeyden farklı ve üstün gelen özelliklerini yani Allah’ın Zati ve Subuti Sıfatları hakkında bilgi sahibi olması farz kılınmıştır.

Allah’u Teala’nın sahip olduğu eşsiz, başka hiç kimsenin sahip olmadığı ve olağanüstü özellikleri Zati Sıfatlar ve Subuti Sıfatlar olarak iki ayrı gruba ayrılmaktadır. İslam inancına sahip, yüce yaratıcının varlığına ve birliğine ihlas ve samimiyetle inanan, ona itaat etmeyi, emir ve yasaklarından daima kaçınmayı kendine bir vazife bilen Müslümanlar, Allah’ın Zati ve Subuti Sıfatları bilgisini öğrenmek, bilmek ve bunu idrak edip bilinçli bir şekilde yaşamak yükümlülüğü altındadır.

Peki, Müslümanlar her dönemde merak ettiği ve detaylı bir bilgi sahibi olabilmek açısından araştırma konusu haline getirdiği Allah’ın Zati ve Subuti Sıfatları nelerdir?

ALLAHIN ZATİ SIFATLARI NELERDİR?

allahın sıfatları ve anlamları
allah’ın zati ve subuti sıfatları

1. VÜCUD

Allahın Zati Sıfatlarından birincisi olan Vücud, yüce yaratıcının varlığından söz etmektedir, ve varlığının ezeli olduğuna yer verilmektedir.

2. KIDEM

Kıdem, Cenab-ı Hakk’ın varlığının başlangıcının bulunmadığını ve evvelinin asla olmadığından bahsetmektedir.

3. BEKA

Allahın Zati Sıfatlarından üçüncüsü olan Beka, yüce yaratıcının başlangıcının olmadığı gibi sonunun da olmadığından söz etmektedir. Aynı şekilde Allah-ü Teala’nın varlığının hiç yok olmayacağının ve sonsuza değin var olacağını anlatmaktadır.

4. VAHDANİYET

Vahdaniyet, Cenab-ı Hakk’ın biricik olduğundan bahsedilmektedir, yani yüce yaratıcının herhangi bir eşinin ve benzerinin asla bulunmadığından söz edilmektedir.

5. MUHALEFET-ÜN LİL HAVADİS

Allahın Zati Sıfatlarından beşincisi olan Muhalefet-ün LiL Havadis, Allah’ü Teala’nın gelmiş ve gelecek olan hiç kimseye benzememesi anlamını taşımaktadır.

6. KIYAM Bİ-NEFSİHİ

Allahın Zati Sıfatlarından sonuncusu ise Kıyam Bi-nefsihi, Cenab-ı Hakk’ın hiçbir şeye ve kimseye muhtaç olmadığından, onun başka bir varlığa ihtiyacının bulunmadığına ve dünyada hiçbir nesne, kişi ve ortam yokken yalnızca onun olduğuna değinilmektedir.

ALLAHIN SUBUTİ SIFATLARI NELERDİR?

1. HAYAT

Allahın Subuti Sıfatlarından birincisi olan Hayat, yüce yaratıcının var olduğunun ve hayatta diri bir şekilde bulunduğundan söz edilmektedir. Fakat Allah’ın hayatı yalnızca kendisine has olmakla birlikte, başka hiçbir varlığın hayatına benzememektedir.

2. İLİM

İlim, Cenab-ı Hakk’ın tüm şeyleri bildiğinden, sonsuz bir ilim gücüne sahip olduğundan bahsedilmektedir. Yüce yaratıcının ilmi, başka bir varlığın taşıdığı ilme benzememektedir.

3. SEMİ

Allahın Subuti Sıfatlarından üçüncüsü olan Semi, Allah-ü Teala’nın hiçbir şeyin aracılığı olmaksızın bütün şeyleri işittiğinden söz etmektedir, onun duyması da diğer varlıkların duymamasına benzememekte olup sadece kendisine özeldir.

4. BASAR

Basar, Cenab-ı Hakk’ın herhangi bir şeye ihtiyacı bulunmaksızın tüm şeyleri görebildiği anlatılmaktadır, zaman ve mekan sınırı olmaksızın bütün şeyleri gören yüce yaratıcının görmesin de benzersizdir.

5. İRADE

Allahın Subuti Sıfatlarından beşincisi olan İrade, yüce Mevla’nın her şeyi isteme ve dileme gücü bulunmaktadır, sınırsız bir şekilde kendi iradesiyle her an arzu ettiği her şeyi yaratma yetisine sahiptir.

6. KUDRET

Kudret, Cenab-ı Hakk’ın her şeye ve herkese gücünün fazlasıyla yetebileceğinden, gücünün tüm varlıklar karşısında üstün geldiğinden söz edilmektedir.

7. KELAM

Allahın Subuti Sıfatlarından yedincisi olan Kelam, yüce yaratıcının herhangi bir ses veya harfe ihtiyacı olmaksızın konuşma yetisinin bulunduğu anlatılmaktadır, Allah’ü Teala’nın söylemesi başka etkenlere bağlı olmamaktadır.

8. TEKVİN

Tekvin, Cenab-ı Hakk’tan başka bir yaratıcının şimdiye kadar olmadığı ve bundan sonra ise asla gelmeyeceğine yer verilmektedir. Aynı zamanda ondan öte bir yaratıcı asla olmamakla birlikte her şeyi yaratabileceği anlatılmaktadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!