Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaEkonomiAmerika'da Benzin Fiyatları Ne Kadar?

Son Yazılar

Amerika’da Benzin Fiyatları Ne Kadar?

Amerika ve Avrupa bizi kıskanıyor, orada benzin fiyatları çok yüksek yalanına inananlar Amerika benzin fiyatları ne kadar bakabilir.

Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Eskişehir’de katıldığı bir organizasyonda Amerika’daki benzin fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamadan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde benzin fiyatları ne kadar merak konusu oldu.

Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Eskişehir İl Başkanlığı’nın düzenlediği Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı’nda Amerika’daki benzin fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Çavuşoğlu, enflasyonun %8,3 olduğu Amerika’dan bahsederken ‘Geçen Amerika’daydım. Gittiğim gün akaryakıta pompada 18 cent bir günde zam gelmiş. Amerikalılar Amerika’daki zamları nasıl anlatıyor biliyor musunuz? Bir müzayede, açık arttırmada fiyatlar sürekli artıyor ya, ‘artıran var mı’ 5, 10, 15, 15, 20! falan, artık espriye dökmüşler artış rakamlarını.’ ifadelerini kullandı. Peki Amerika Birleşik Devletleri’nde benzin fiyatları ne kadar? İşte merak edenler için eyalet eyalet araştırdık.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Benzin Fiyatları Ne Kadar?

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları sonrasında, araştırmaya meraklı insanlar Amerika benzin fiyatlarını araştırma başladı. İlk başta çok yüksek görünen fiyatlar aslında GALON hesabı ile yapılmaktaydı. ABD’de benzin GALON (Bizdeki LİTRE) hesabıyla satılır ve hesaplanır. Yani Bakan Çavuşoğlu’nun bahsettiği fiyatlar GALON üzerinden kontrol edilmelidir. Peki 1 GALON kaç LİTRE eder?

1 galon kaç litre

1 GALON, 3.78 LİTRE eder. Bu hesapla şimdi Amerika benzin fiyatları ile ilgili tutarlara baktığımızda, 1 litre benzin ne kadar birlikte bakalım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 Litre Benzin Ne Kadar?

ABD’de benzin fiyatları eyaletten eyalete değişiklik göstermektedir. Fakat tüm ülkenin bir ortalaması var elbette. ABD’de 1 GALON benzin ortalama 3,308 Amerikan Dolarıdır. Peki 1 litre benzin ne kadar oluyor?

Verdiğimiz bu rakamlara istinaden Amerika’da 1 litre benzinin fiyatı 0,87 Amerikan Dolarıdır, bunun da Türk Lirası karşılığı 25,12 TL’dir. Peki asgari ücret ABD’de ne kadar biliyor musunuz? Düz hesapla 1.110 USD. Yani Türk Lirası karşılığı ile 31.625 TL. (20 Kasım 2023 döviz kuru baz alınmıştır.)

Amerika benzin fiyatları hakkında bilgi edindiğinize göre şimdi siz karar verin. Alım gücü ile karşılaştırdığınızda benzin hangi ülkede daha ucuz?


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

EKONOMİ kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!