Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana Sayfaİş HayatıAmerika'da Bilgisayar Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Son Yazılar

Amerika’da Bilgisayar Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Geleceğin mesleklerinden biri olan bilgisayar mühendisi ne yapar, maaşları nasıl, Amerika'da bilgisayar mühendisi maaşı ne kadar kazanır?

Bilgisayar Bilimi, günümüz dünyasında yüksek talep gören bir alandır. Ülkemizde çok tercih edilen bölümler arasında olan bilgisayar mühendisliği ile ilgili bilgisayar mühendisi ne yapar, bilgisayar mühendisi maaşı ne kadar gibi sorular soruluyor. Peki ortalama ya da iyi bir bilgisayar mühendisi Amerika Birleşik Devletlerinde yılda ortalama ne kadar para kazanır? İşte bu yazımızda sizlerle ABD’de bilgisayar mühendisi maaşları ne kadar paylaşacağım. Pasaportlarınızı ve CV’nizi hazırlayın, gidiyoruz.

bilgisayar mühendisi maaşları

Yani, Bilgisayar Mühendisliği ya da Bilimi okumayı düşünüyorsunuz veya yeni mezun oldunuz. Sadece beyin gücünüzle ve klavyenizle dünyanın herhangi bir yerinden çalışma fikri hoşunuza gidebilir. Belki de herkesin kullandığı bir sonraki büyük uygulamayı oluşturmak istiyorsunuz. Sebepleriniz ne olursa olsun, para kazanmak önemlidir.

Big Data, geliştirici ya da mobil uygulama tasarımcısı olmak isteyebilirsiniz. Ne iş yaparsanız yapın en iyisi olmaya çalışın. Çünkü iş verenler, en iyi olanın uzun süre iş aramasına izin vermezler. Ülkemizde bilgisayar mühendisliğine yeterli önem verilmiyor, fakat ABD’de durum böyle değil. Üstelik orada çalışmanıza da gerek yok, Türkiye’den işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü artık uzaktan çalışma yöntemi çok sıradan bir uygulama haline geldi. Peki Amerika Birleşik Devletleri’nde bilgisayar mühendisi maaşı ne kadar merak ediyor musunuz? Biraz moraliniz bozulabilir ama belki motive de olabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ortalama Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Her şey düşünüldüğünde, bu karmaşık bir soru. Bilgisayar bilimleri ya da mühendisiliği mezunu üniversiteden sonra hangi alanlarda ya da sektörlerde çalışabilir? Okul boyunca anlamlı projelere katkıda bulundular mı veya stajlarda yer aldılar mı? Stajda neler yaptılar? Hangi projelerde yer aldılar gibi önemli noktalar var.

Çoğu durumda, yeni mezun genç geliştiriciler veya deneyimli DevOps mühendislerinden önemli ölçüde daha az para kazanacaklardır. Yani üniversiteden mezun olmadan önce, neler yaptığınız ABD’de size bakışı değiştirecektir.

Not: Bu makalede kullanılan maaş verileri Glassdoor, Indeed ve ZipRecruiter gibi çeşitli kaynaklardan alınmıştır. Bu makale yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bilgisayar Bilimi ve mühendisliği pozisyonlarını dikkate alınarak yazılmıştır.

Yeni mezun bir bilgisayar mühendisi maaşı ne kadar olur?

Amerika’daki ortalama genç bir geliştiriciye (0-2 yıllık deneyim) yılda 63.213 dolar maaş veriliyor. Gözleriniz dolar işaretlerine dönmeden önce, farklı alanlarda (özellikle teknoloji merkezlerinde) yaşamanın maliyetini dikkate almak gerek. ABD’de bu gibi yerlerde kiralar oldukça yüksektir.

New York gibi şehirlerde yılda 63.000 USD kazanmak, yaşam standartınızı yükseltmez. Fakat elbette bir şansınız daha var, uzaktan çalışmak.

Evden çalışarak, Montana’daki koltuğunuzda temiz havanın tadını çıkarırken Silikon Vadisi’nde çalışıp paranızı kazanabilirsiniz. İşte ABD’nin en kalabalık 5 eyaletindeki bilgisayar mühendisi maaşları.

  • Kaliforniya: 64.063 $
  • Teksas: $61,660
  • Florida: 58.260 $
  • New York, NY: $64,720
  • Pensilvanya: 55.088 $

Ortalama Kıdemli Bir Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Amerika’daki ortalama kıdemli bir geliştirici (6+ yıllık deneyim) yılda 100.167 ABD doları maaş ödenir. Bu aralık, talep ve uzmanlıklara dayalı küçük geliştirici işlerinden daha fazla farklılık gösterecektir (yani makine öğrenimi şu anda çok popüler bir alandır ve usta makine öğrenimi mühendislerine buna göre ödeme yapılır).

İşte ABD’nin en kalabalık 5 eyaletindeki ortalama kıdemli Bilgisayar Mühendisi pozisyonu maaşı:

  • Kaliforniya: 107.252 $
  • Teksas: $98.676
  • Florida: $84,579
  • New York, NY: 108.237$
  • Pensilvanya: 93.369 dolar

Fena değil, değil mi? Gördüğünüz gibi, Bilgisayar Mühendisliği alanında ABD’de çok şans var. Neden peki? Çünkü Amerika geleceğin teknolojide olduğunu son 100 yıldır farkında. Zaten kullandığımız en popüler platformların ABD’liler tarafından yaratıldığını biliyorsunuz.

Bilgisayar Mühendisi Hangi İşlerde Yüksek Maaşı Hak Ediyor?

Kodlama dünyasına girerken “FAANG” terimini veya varyasyonlarını duymuş olabilirsiniz. FAANG, Facebook, Amazon, Apple, Netflix, ve Alphabet olarak bilinen şirketleri ifade eder. Ayrıca, gözünüz daha fazla para kazanmaya odaklanmışsa, FAANG şirketlerinin gidilecek yol olduğunu da duymuş olabilirsiniz.

Bu kesinlikle doğru olsa da, bilgisayar mühendisliği mezunu olarak yüksek maaş almanın tek yolu bu değil.

Bu şirketlerde çalışan geliştiriciler ne yapıyor? Aşağıda, mevcut pazardaki bazı rağbet gören işlerin küçük bir listesini bulacaksınız (bu mesleklerde maaş olarak 100.000 doları aşan çok sayıda seçenek var).

Full-Stack Developer

bilgisayar mühendisi maaşı

Web siteleri oluşturmakla ilgileniyor musunuz? Tam kapsamlı bir geliştirici olmayı düşünün; yani, bir web sitesinin ziyaretçi tarafından görünen tarafını ve arka tarafta çalışan sistemleri (veri ve sunucu yönetimi, API’leri bağlama veya oluşturma vb. içeren bir web sitesinin altyapısı) geliştirmede önemli roller alırsanız, bilgisayar mühendisi maaşı seviyesinde üst sıralara çıkarsınız.

Bu pozisyon, web geliştirmenin tüm yönlerinde iyi bilgi sahibi olmanız gerektiğinden, iyi performans göstermek için biraz deneyim gerektirir. Maaş yalan söylemez ama; sıkı çalışma karşılığını verir! Yani değerli arkadaşlarım, hem bilgi, hem tecrübe hem de sıkı çalışma sizin daha fazla para kazanmanıza yardımcı olur.

Veri Bilimi (Veritabanı Uzmanı – Big Data)

Veri bilimcileri, önemli miktarda (tahmin ettiğiniz gibi) verileri işleyen şirketler için giderek daha önemli hale geliyor. Bir veri bilimcisi, eğilimleri deşifre etmek ve tutarsızlıkları belirlemek için büyük miktarda veriyi rahatça tarayabilir. Veri bilimcileri veya meslektaşları daha sonra bu faydalı bulguları şirketin genel yazılım yapısına veya çalışan iş akışına uygular.

Geliştirme Operasyonları (DevOps)

Bilgisayar mühendisi maaşı düşünüldüğünde, bir çok oteritenin önem verdiği DevOps mühendisleri, yazılım dünyasının yönetici editörleri gibidir; geliştirme döngüsünün tüm aşamalarında işlerin mümkün olan en iyi şekilde yapılmasını sağlarlar. Bir şey olabileceği en iyi şekilde yapılmıyorsa, bir DevOps mühendisi, işlerin eskisinden daha iyi yürümesini sağlamak için yalnızca araç veya süreçle devreye girer.

Bu pozisyon neredeyse her zaman yazılım geliştirmenin tüm yönlerinde geniş bir deneyim yelpazesi gerektirir. Yani sıkı çalışmalı!

Mobil Geliştiriciler

Mobil geliştiriciler, akıllı telefonlarınız ve tabletleriniz için uygulamalar oluşturur. Arama, akış, göz atma ve oynatma, tüm zamanların en yüksek mobil etkileşimidir. Bugünlerde herkes bir akıllı telefon kullanıyor ve Swift veya React Native dilleri konusunda bilgili geliştiriciler bundan çok mutlu. Bunları daha önce duymadıysanız, benden kötü durumdasınız demektir. Sorry me!

Zynga’nın oyunlarını güncellemek için mobil geliştiricilere ihtiyacı var, TikTok’un yeni özellikler sunması için geliştiricilere ihtiyacı var ve buna benzer bir çoğu, bunları iyi yönetecek bilgisayar mühendisi arıyor ve maaşı da dolgun olacağı da aşikar.

VR Geliştiricileri

Kodlama ve oyunla ilgileniyorsanız, bu alan muhtemelen biraz dikkatinizi çeker. Sanal Gerçeklik gözlükleri, perakende sektörüne uygun fiyatlarla girmeye başlıyor ve yeni oyunlara, yeni özelliklere ve yeni mühendislere olan ihtiyacı artırıyor.

VR geliştirmesi sadece oyun oynamakla sınırlı değil; En son tıbbi teknoloji gelişmeleri yaratabilir, araba kullanma şeklimizi yeniden icat edebilir veya yiyeceklerinizin bulunduğu koridoru bulmayı kolaylaştırabilirsiniz. VR geliştirme olanakları dünyası sonsuzdur. Bence bilgisayar mühendisi maaşı ile ilgili araştırma yapanları bu bölümü özenle araştırmaları gerekli, iş sadece oyun değil, fazlası var!

Bilgisayar mühendisi olmak kolay olabilir, yüksek tutarda bir maaşı hak etmek için daha iyisini yapmanız gerekir.

Henüz kodlama öğrenmiyorsanız, öğrenmelisiniz! Sana göre olmadığını fark edersen, zararı yok, bırak. Fakat iyi bir maaş için geleceğin mesleği bu!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!