3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaKoronavirüsAmerika'da Korona Virüs Nasıl Yayıldı?

Son Yazılar

Amerika’da Korona Virüs Nasıl Yayıldı?

Amerika’da yayımlanan New York Times gazetesi, koronavirüsün Amerika’da neden hızla yayıldığı ile ilgili ilginç bir tespitte bulundu? Bu makaleye göre aslında olayın Amerikan halkı tarafından çok ciddiye alınmadığının ve halen de halkın bu konuda çok duyarlı olmadığının altı çiziliyor.

Herşey Amerika’nın Connecticut eyaletindeki Westport’un lüks caddelerinden birinde bulunan villada başlıyor. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı bir doğum günü kutlaması ile korona virüsü bir eyaleti esir alıyor.

Connecticut Westport Korona Virüs Merkezi

Bu doğum günü kutlamasına kadar 28.000 nüfuslu Westport’ta bir tane bile korona virüs vakası görülmemiş, halk tüm dünyanın yaşadığı sıradışı olayları TV’den izlemeye devam ediyormuş.

Westport’da bir doğum günü kutlaması için Afrika’dan uçakla gelen birkaç kişi de dahil 50 kişilik bir grup partiye başlamış. Partide masraftan kaçınılmamış, bolca yiyecek içecek ve evin içinde öksürenler hapşıranlar… Tabi bu partiye katılanların hiçbirisi hasta olduğunu bilmiyormuş. Parti bitip insanlar evlerine dağılmaya başladığında ise artık olan olmuş. Hiçbir vakaya rastlanmayan Westport’da pazartesi günü 85, 11 günde 40 kattan fazla korona virüs vakası teşhisi koyulmuş. Dikkat edin, sadece Westport’ta, şehir dışına gidenlerin kaç kişiye daha bulaştırdığı belli değil maalesef.

415 kişi kısa sürede enfekte oldu

Pazartesi öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, Connecticut Valisi Başkanı Ned Lamont, tüm eyalette pazar gecesi 327 olan hasta sayısının 415 kişiye ulaştığını bildirdi. İlk hafta 10 kişinin öldüğü de haberde yer alan detay. Ned Lamont, yetkililere “sadece Newyork şehrini değil, bütün şehirlerde önlem alınması gerektiğini, hastane kapasitelerinin yetmeyeceğini, koruyucu ekipmanların az olduğunu ve takviye yapılması” çağrısında bulundu.

Şu anda Amerika’da tespit edilen enfekte insan sayısının yarısı Newyork şehrinde bulunuyor. Bu sebeple tüm önlemler buraya yoğunlaşmış durumda, diğer eyaletler ve şehirlerde benzer önlemler henüz alınmadığı belirtiliyor. Salgın Hastalıklar Profesörü William Hanage, korona virüsün hızla yayılmasının sebebi, Amerikan halkının kutlamaları ertelememesinden kaynaklandığını, olayın ciddiyetinin kavranmamış olduğunu iletiyor.

Dr. Hanage, “Kuzey İtalya’daki ilk vakalardan bazıları küçük kasabalarda görüldü ve insanlar ‘Ah, sadece küçük kasabalarda’ diye düşündüler. Ama sonra aniden Milano Moda Haftası’nda ortaya çıkan ve tüm Kuzey İtalya’ya yayılan bir virüsle karşılaşıyorsunuz” dedi.

Güney Afrika’dan gelen bir rapora göre, Johannesburg‘dan gelen partiye katılan 43 yaşındaki bir işadamı, partiden ayrıldıktan sonra bir uçakla evine dönüyor ve evinde fenalaşıyor. Buradaki detay, evine dönerken kullandığı uçakta bulunan yolcular da enfekte oluyor. Partiye katılanlar içinde özellikle Newyork’ta çalışanlar, aileleri de başta olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına bu virüsü bilmeden bulaştırıyorlar.

Aslında alınacak basit önlemler varken, bunları uygulamamak, “bize birşey olmaz” demek de Amerikalıların parti vermesiyle eş değer.

Lütfen mümkün olduğu kadar Evde Kal Türkiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!