Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSoru - CevapAnarşist Ne Demek? Anarşist Nedir? Anarşist TDK Hangi Anlama Geliyor?

Son Yazılar

Anarşist Ne Demek? Anarşist Nedir? Anarşist TDK Hangi Anlama Geliyor?

Anarşist kelimesini haberlerde ya da sosyal medyada sıklıkla duyarsınız. Özellikle siyasiler tarafından telafuz edilen kelimenin anlamı her zaman araştırılıyor. Bir de anarşizm kelimesi var! Bu iki kelime birbiriyle bağlantılıdır. Peki anarşist ne demek, anarşist nedir, anarşizm ne demek, anarşizm nedir? İşte tüm detaylar yazımızda.

ANARŞİZM NE DEMEK, NEDİR?

anarşizm ne demek

Anarşist ne demek, anarşist nedir konusundan önce bu düşünce teriminin yani anarşizm ne demek, anarşizm nedir öğrenmek gerekir!

Anarşizm otoritenin, gücü elinde tutanın, tahakkümün, erkin ve hiyerarşinin tüm biçimlerini reddeden, otoritenin ortadan kalkması ile halkın da özgür ve mutlu olacağı görüşünü benimseyen sosyal bir terimdir.

ANARŞİST NE DEMEK?

Anarşist, anarşizm ruhu ile özdeşleşmiş, bu görüşü kendine ilke edinmiş, pasif eylemleri olan kişiye verilen isimdir. Aynı zamanda bir sıfattır. Anarşi kelimesinden türemiştir. Var olan düzene, otoriteye, yönetime karşı isyan eden kişi anlamına gelir.

Anarşist kelimesi ile terörist kelimesi her zaman birbirine karıştırılır. Fransızcadan gelen bir kelime olan anarşist; anarşizm görüşünü benimseyen ve bu görüşü savunan kişiye verilen isimdir.

ANARŞİST NEDİR?

Anarşist nedir? Otoriter, baskıcı, elindeki gücü doğru kullanmayan yönetimlere başkaldırı görüşüdür ancak bunu pasif eylemlerle ifade ederler. İşte bu kişilere anarşist denilmektedir.

ANARŞİST TDK KELİME ANLAMI NEDİR?

TDK’ya göre, yönetimsizlik, karmaşa anlamları taşır. Fakat anarşistler kişisel özgürlüklerin artıtılması, otoriter yapıların yıkılması, toplumda yaşan bireylerin daha fazla özgürleşmesi görüşünü benimsemiş insanlardır. Yani doğru mu yanlış mı bilinmez fakat, anarşist ne demek sorusunun cevabı budur.

ANARŞİST ve TERÖRİST ARASINDAKİ FARK?

Anarşist ve terörist aynı şey midir, arasındaki fark nedir? Anarşist kelimesi ile ilgili şu şekilde bir kaç örnek verilebilir; ‘ Anarşist düzene göre, herkes kendi fikrini söyleme hakkına sahiptir.’ veya ‘Anarşist, düşünce özgürlükleri savunur.’ ya da ‘ Anarşist demek terörist demek değildir, anarşist pasiftir.’


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!