Perşembe, Nisan 11, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerAnayasanın İlk 3 Maddesi Nedir? 4. Maddede Ne Yazıyor?

Son Yazılar

Anayasanın İlk 3 Maddesi Nedir? 4. Maddede Ne Yazıyor?

Siyasilerin ara ara gündemde tutmaya çalışıp “Anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilebilir” tezi karşımıza çıkabiliyor. Buna karşı çıkanlar ise, “Değiştirilmesi teklif dahi edilemez” diyorlar. Peki anayasanın ilk 3 maddesi nedir, anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez, 4. maddede ne yazıyor, işte detayı makalemizde…

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİNDE NE YAZIYOR?

Anayasanın ilk 3 maddesi, devletin şekli ve nitelikleri tanımlanırken, 4. maddede ise bu ilk 3 maddenin ‘değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ olduğu belirtiliyor.

Anayasanın ilk 3 maddesi nedir?

I. Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.
Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

İLK 3 MADDE NEDEN DEĞİŞTİRİLEMEZ?

Anayasanın ilk 3 maddesi devletin şeklini, Cumhuriyetin niteliklerini, Devletin bütünlüğünü, resmi dilini, bayrağını, milli marşını ve başkentini düzenlemektedir. 4. madde ise ilk üç maddenin değiştirilemeyeceğini düzenlemektedir. 4. maddede bir hususa değinmek gerekir. Maddede yer alan “değiştirilemez” ifadesinin hemen sonrasına ve bağlacıyla “değiştirilmesi teklif edilemez” hükmü getirilmiştir. Bu maddelerin değiştirilmesi için teklif zaten zorunlu bir unsurdur. Anayasanın 175. maddesi anayasa değişikliğinin yapılabilmesi için en az 184 milletvekilinin imzasını aramaktadır. Dolayısıyla 4. maddede geçen “değiştirilmesi teklif edilemez” hükmü sadece yasağı vurgulamak, kuvvetlendirmek içindir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!