Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidAndroid Cep Telefonlarında Kullanılacak En İyi Antivirüs Programları

Son Yazılar

Android Cep Telefonlarında Kullanılacak En İyi Antivirüs Programları

Bunlar, cihazlarınızı ve kişisel verilerinizin gizliliğinizi korumak için en iyi android antivirüs uygulamaları sıralamamız.

En iyi Android antivirüs uygulamalarından birini Android akıllı telefonunuza veya tabletinize yüklemek, onları bozuk veya kötü amaçlı uygulamalardan ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinden korumaya yardımcı olabilir. Elbette kişisel verilerinizin korunması da cabası. İşte bu yazımızda sizlerle telefonunuzu yavaşlatmayacak, aynı zamanda arka planda tıkır tıkır çalışacak en iyi Android antivirüs uygulamaları listemizi paylaşmak istedik.

Hem bütçenize hem de istediğiniz koruma düzeyine uygun çok çeşitli seçenekler mevcuttur. En iyi Android antivirüs uygulamaları, mükemmel kötü amaçlı yazılım algılama ve önlemeye ek olarak, gizlilik ve hırsızlığa karşı koruma özelliklerini de içerir. Bu uygulamaların çoğu, yıllık abonelik için ödeme yapmadan önce bunları test etmenize olanak tanıyan ücretsiz bir hizmet katmanına sahip olsa da, bazıları tamamen ücretsizdir.

Bu listedeki en iyi Android antivirüs uygulamalarından bazıları, kişilerinizi ve diğer önemli verilerinizi yedekler, telefonunuzu veya tabletinizi GPS üzerinden takip eder, cihazınızın kamerasını kullanarak bir telefon hırsızının resmini çeker ve hatta bulmak için Wear OS akıllı saatinizi kullanmanıza izin verir.

Mobil antivirüs sektörünün en büyük isimlerinden Avast, Bitdefender, Kaspersky, Lookout, McAfee, Norton ve hatta Google’ın en iyi tekliflerini bir araya getirdik ve Android uygulamalarını kurulum, arayüz, kullanılabilirlik, ekstra özellikler bazında derecelendirdik.

Her uygulamanın sunduğu koruma düzeyini belirlemek için, çoğu büyük güvenlik uygulamasını kötü amaçlı yazılımları ve diğer tehditleri algılama yeteneklerine göre değerlendiren bağımsız Alman test laboratuvarı AV-Test’ten alınan verileri kullandık. Bu uygulamaların her birinin genel Android performansı üzerindeki etkisini ölçmek için Geekbench 5 uygulamasını da kullandık.

En iyi Android antivirüs uygulamaları nelerdir?

Testlerimize göre, bugünün en iyi Android antivirüs uygulaması, neredeyse kusursuz kötü amaçlı yazılım koruması ve çok çeşitli özellikler sunan Bitdefender Mobile Security‘dir (yılda 15 ABD doları).

Norton Mobile Security (yıllık 15 dolardan başlayan fiyatlarla) daha da iyi korumaya sahip olsa da, Norton, Norton Mobile Security‘nin mükemmel ücretsiz katmanını ve hırsızlığa karşı koruma özelliklerini sonlandırdı, bu nedenle cihazlarınızı korumak için bir miktar ödemeniz gerekecek.

Hem Avast Mobile Security hem de McAfee Mobile Security ücretsiz olarak birçok özellik sunar ve kötü amaçlı yazılım algılama testlerinde oldukça başarılıdır. Ancak, Avast’ın hırsızlığa karşı koruma ve arama engelleme araçları iyi çalışmadı ve her iki uygulamanın ücretsiz sürümlerinde çok sayıda reklam gösteriliyor.

Lookout Security & Antivirus, ilk mobil antivirüs uygulamalarından biriydi ve zorlayıcı bir kimlik koruma seçeneğine sahip. Yine de, Lookout’un antivirüsünün verimliliğine ilişkin üçüncü taraf laboratuvar test verileri çok az olduğundan, kötü amaçlı yazılımlara karşı tam olarak ne kadar iyi koruduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Google Play Protect ise Google Play’li her Android telefona önceden yüklenmiştir. Ne yazık ki, kötü amaçlı yazılımlara karşı korumada en iyisi değil, ancak yıllar içinde kesinlikle iyileşti.

En İyi Android Antivirüs Uygulamaları

Size tavsiye edeceğimiz uygulamaların fiyatlarını, dövizdeki oynaklığı dikkate alarak üreticilerin web sitelerindeki USD tutarlar dikkate alınarak paylaşılmıştır. Bu yazılımların Türkiye’deki satış fiyatları daha uygun, fakat elbette sürekli değişiyor.

1. Bitdefender Mobile Security ⭐⭐⭐⭐

Bitdefender’ın Android güvenlik uygulaması, neredeyse kusursuz kötü amaçlı yazılım korumasına, çok hafif bir performans etkisine, Android Wear saat entegrasyonuna, bir VPN istemcisine ve çoğu Android tarayıcısıyla çalışan kötü amaçlı web sitesi engelleyicisine sahiptir.

Ayrıca uygulama kilidi, Wi-Fi tarayıcı, hırsızlık önleme özellikleri ve veri ihlali bildirimleri dahil olmak üzere sağlam gizlilik koruma araçlarına sahiptir. Yeni eklenen bir özellik olan Scam Alert, SMS metin mesajlarında, mesajlaşma uygulamalarında ve ekran bildirimlerinde olası kötü amaçlı bağlantıları işaretler.

Bitdefender Mobile Security, 14 günlük bir deneme süresi sunar, ancak bu ücretsiz bir uygulama değildir. Ayrı Bitdefender Antivirus Free for Android uygulaması (ki gerçekten de tamamen ücretsizdir) yalnızca kötü amaçlı yazılımları tarar.

Yerleşik VPN istemcisi, veri başına yalnızca 200 MB ücretsiz veri sağlar – seyahat ederken e-postanızı kontrol etmenize yetecek kadar. Daha fazla veri istiyorsanız, aylık 7 ABD Doları veya yıllık 50 ABD Doları (Türkiye’de 100 TL Civarında) ödemeniz gerekir.

Ancak yılda 15 dolardan Bitdefender Mobile Security, harcamaya değer. en iyi Android antivirüs uygulamaları arasında bizim seçimimiz Bitdefender Mobile Security.

2. Norton Mobile Security ⭐⭐⭐⭐

Norton 360 olarak da bilinen Norton Mobile Security, test ettiğimiz Android antivirüs uygulamaları arasında en iyi kötü amaçlı yazılım korumasını sunuyor. Ne yazık ki, artık hırsızlık önleme işlevlerine, kişi yedeklemelerine ve Link Guard kötü amaçlı bağlantı engelleyicisine sahip değil.

Norton, yakın zamanda test ettiğimiz tüm Android antivirüs uygulamaları arasında en iyisi olan Norton Mobile Security’nin ücretsiz katmanını da kaldırdı. Bu, yılda 15 dolara mal olan bir cihaz için yalnızca güvenlik uygulamasıyla değiştirildi.

Yılda 50 ABD Doları karşılığında, Norton 360 for Mobile adlı orta fiyatlı bir katman, sınırsız VPN hizmeti ve kişisel bilgilerinizin “dark web” olarak izlenmesini sağlar. En pahalı plan, yılda 105 ABD doları (Türkiye’de 320 TL Civarında) olan Norton 360 Deluxe, aslında Norton’un antivirüs programının bir parçasıdır ve beş adede kadar Android, Windows, Mac veya iOS cihazını korumanıza izin verir.

Tüm bu abonelikler, 14 günlük ücretsiz deneme süresi olan Norton uygulaması aracılığıyla doğrudan ödenebilir.

Norton’un göz kamaştırıcı özelliği, cihazınızdaki uygulamaları yoğun veri kullanımı ve olağandışı davranışlar açısından kontrol eden benzersiz Uygulama Danışmanıdır. Ayrıca, Google Play mağazasındaki uygulamaları siz yüklemeden önce bile güvenlik ve gizlilik riskleri açısından kontrol eder.

3. Sophos Intercept X ⭐⭐⭐⭐

Sophos, telefonunuzu virüs tehditlerine karşı koruyan önde gelen kötü amaçlı yazılım koruma uygulamalarından biridir. Bu uygulama, AV Testlerinde diğer en iyi Android güvenlik araçlarına kıyasla etkileyici bir koruma performansı elde etti.

Sophos, tüm özelliklerini reklamsız ve cihazınızın performansını ve pilini etkilemeden ücretsiz olarak sunar.

Kötü amaçlı yazılım koruması, web filtreleme ve bir bağlantı denetleyici sunar ve kötü amaçlı içeriği otomatik olarak engeller. Ayrıca bu uygulama, şifreleriniz için yüksek koruma sağlar, güvenlik tavsiyeleri verir ve QR kodları için güvenlik kontrolleri gerçekleştirir.

Sophos, gelen verileri izlemek ve tehditleri tespit edip durdurmak için izin istiyor. Bu uygulamanın diğer bir yararlı özelliği, telefonunuzdaki yeni Wi-Fi bağlantılarını engelleyen ve arka planda güvenlik kontrolleri yapan Wi-Fi güvenliğidir. Buradan indirebilirsiniz.

4. Avast Mobile Security ⭐⭐⭐

Avast Mobile Security & Antivirus, gizlilik danışmanından sistem optimize ediciye ve özelleştirilebilir bir kara listeye kadar her şeyi sunan, en iyi Android antivirüs uygulamalarının en eksiksiz özelliklilerinden biridir.

Ancak Avast’ın kötü amaçlı yazılım koruması iyi olsa da, mükemmel olmaktan uzaktır. Avast’ın hırsızlık önleme işlevlerinden bazıları bizim denemelerimizde iyi çalışmadı ve çağrı engelleme özelliği hiç çalışmadı. (Düzeltmiş olabilirler, çünkü bilgi verdik) Ve ücretsiz sürümün reklamları ve sürekli güncellenmesi rahatsız edici bir deneyim yaşatıyor.

Avast Mobile Security‘nin ücretli katmanlarından biri olan Premium (aylık 2 ABD Doları veya yıllık 20 ABD Doları, Türkiye’de 140 TL Civarında) veya Ultimate (aylık 7 ABD Doları veya yıllık 40 ABD Doları, Türkiye’de 200 TL Civarında) için ödeme yaparsanız bu reklamlar kaybolur. Her iki ücretli planın kullanıcıları ayrıca ek hırsızlık önleme özellikleri, bir uygulama dolabı ve teknik destek alır.

Avast’ın SecureLine VPN’inin yerleşik istemcisi yalnızca bir aldatmacadır ve onu kullanmanın tek yolu bir Ultimate VPN için ödeme yapmaktır. SecureLine’ın tek başına fiyatı yılda 60 ABD Doları olduğundan, sınırsız VPN verisi için premium Android antivirüs katmanına ek 20 ABD Doları ödemek kötü bir seçenek olmayacaktır.

5. Kaspersky Mobile Antivirus ⭐⭐⭐

Kaspersky Internet Security for Android olarak da bilinen Kaspersky Mobile Antivirus, neredeyse mükemmel kötü amaçlı yazılım koruması, küçük bir sistem etkisi ve gerçekten çalışan bir çağrı engelleyici sunar.

Ücretsiz sürümde reklam yok ve ücretli plana geçmek için çok fazla dırdır da yok. Ücretsiz kullanıcılar arama filtreleme, Android Wear desteği ve güçlü bir hırsızlık önleme işlevi seti alır, ancak her yeni uygulamayı manuel olarak taramanız gerekir.

Ödeme yapan kullanıcılar, yeni uygulamaların otomatik olarak taranmasını, bir uygulama kilidinin ve bilinen kimlik avı web sitelerinin engellenmesini sağlar. Wi-Fi ağ tarayıcısı yok ve diğer Android antivirüs uygulamalarının sunduğu gizlilik araçlarından hiçbiri yok.

Yalnızca kötü amaçlı yazılım koruması arıyorsanız, Kaspersky Mobile Antivirus’ün ücretsiz katmanıyla gerçekten yanlış yapmış olmazsınız. Ancak ücretli sürüm ucuz olsa da, Bitdefender’ın rakip ücretli uygulamasından 5 $ daha ucuza daha fazlasını alabilirsiniz.

6. Lookout Security & Antivirus ⭐⭐⭐

Artık Lookout Security ve Antivirus veya Lookout Personal olarak yeniden adlandırılan Lookout Mobile Security, ilk Android antivirüs uygulamalarından biriydi ve uzun süre de en iyisiydi. Kullanım kolaylığı, temiz arayüzü ve reklam olmaması, devam eden popülaritesini açıklıyor.

Premium katman, kötü amaçlı web sitesi engelleme, Wi-Fi ağ taraması gibi bazı özellikleri diğer Android antivirüs uygulamalarıyla birlikte ücretsiz olarak sunulsa da yıllık 30 ABD doları ücret alır. Sınırsız bir VPN ve veri ihlali bildirim hizmeti, premium fiyatı değerli kılıyor.

Yılda 100 ABD Doları olan “premium plus” planı aslında LifeLock veya IdentityForce’dan alacağınız faydaların çoğunu sunan oldukça ucuz bir kimlik koruma hizmetidir. Harcamaya değer olabilir.

Sorun, Lookout’un uygulamasını genellikle üçüncü taraf laboratuvar değerlendirmelerine göndermemesidir, bu nedenle Lookout’un kötü amaçlı yazılımlara karşı ne kadar iyi koruma sağladığını gerçekten bilmiyoruz. Aktif taramaları da yavaş ve ağırdır.

7. McAfee Mobile Security ⭐⭐⭐

Avast gibi, McAfee de bir sürü faydalı özellik sunuyor (veya eskiden sunuyordu), ancak ücretsiz sürümü aynı zamanda reklamlarla ve ek satış önerileriyle dolu. Kötü amaçlı yazılım koruması, harika olmasa da iyi.

2021 yazında McAfee Mobile Security, Uygulama Kilidi, Misafir Modu, Hırsızlığa Karşı Koruma, Bellek Güçlendirici ve Depolama Temizleyici özellikleri dahil olmak üzere en kullanışlı işlevlerinin çoğunu kullanımdan kaldırdı. Bunun neden yapıldığı, “ürün portföyümüzü ayarlamak” dışında gerçekten açık değil.

McAfee Mobile Security’nin ücretsiz sürümüyle, her uygulamanın veri kullanımını izleyebilir ve bir Wi-Fi güvenlik tarayıcısı gibi bazı iyi şeyler elde edebilirsiniz.

URL tarayıcı, 7/24 teknik destek ve daha fazla reklam içermeyen “Standart” premium katmanla daha da fazlasını elde edeceksiniz. Ancak Bitdefender ve Kaspersky’nin size aynı özellikleri daha ucuza sunduğunu düşünürsek, yıllık 30 dolardan biraz pahalı. (1 Cihaz Türkiye’de 140 TL Civarında)

8. Google Play Protect ⭐⭐

Google Play Protect, Google Play’i çalıştıran her Android cihazında yerleşik olarak gelir ve iyi çalışması harika olurdu. Ne yazık ki, Google Play Protect’in kasvetli kötü amaçlı yazılım tespiti, üçüncü taraf bir Android antivirüs uygulaması kullanmak için mümkün olan en güçlü argümanı oluşturuyor.

Google Play Protect’in arayüzünün minimal olmasını, reklam olmamasını ve sistem etkisinin hafif olmasını sevdik. Cihazımı Bul ve Chrome Güvenli Tarama da dahil olmak üzere Android’in diğer yerleşik özelliklerinden bazılarıdır.

Google Play Protect’in en iyi özelliği, Google’ın tehlikeli uygulamaları uzaktan devre dışı bırakmak için kullanabilmesidir. Bu, üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı çalıştırıyor olsanız da olmasanız da geçerlidir. Google Play Protect’i devre dışı bırakmamanızı öneririz.

Ancak genel olarak, Google Play Protect sizi kötü amaçlı uygulamalardan koruma konusunda berbat. Kendi iyiliğin için lütfen başka bir şey kullan.

Neden bir Android antivirüs uygulaması kullanmalısınız?

Android akıllı telefonunuzu veya tabletinizi güvende tutmak için yazılımını en son sürümde güncel tutmalısınız. Bunun nedeni, Android’in her yeni sürümünün öncekinden daha güvenli olması ve her Android güvenlik güncellemesinin yeni bulunan kusurları düzeltmesidir.

Ancak, bir Google Pixel veya Android One telefonunuz yoksa bu güncellemeleri ve yükseltmeleri hemen alamazsınız. Çoğu cihaz üreticisinin, Android’de yapılan değişikliklerin cihazlarını veya yazılımlarını bozmamasını sağlamak için fazladan zamana ihtiyacı vardır.

Güncellemeler arasındaki süre birkaç hafta olabilir, ancak aylar da sürebilir. Daha da kötüsü, bazı Android telefonlar iki yıl sonra Android işletim sistemi yükseltmelerini almayı bırakır ve birkaçı hiçbir zaman aylık güvenlik yamaları almaz.

En iyi Android antivirüs uygulamalarının devreye girdiği yer burasıdır. Android’in yerleşik savunmasını aşmaya çalışan saldırıları, özellikle de Google’ın yamaladığı ancak cihazınızın henüz sahip olmadığı (veya hiçbir zaman sahip olmayacağı) saldırıları durdururlar. Ayrıca, Google Play Protect’in Pixel cihazlarda bile yakalayamayacağı yeni saldırıları da durdururlar.

Sizin için en iyi Android antivirüs uygulamasını nasıl seçersiniz?

Android antivirüs uygulamaları üç fiyatlandırma şemasına sahiptir: tamamen ücretsiz, tamamen ücretli ve ücretsiz deneme.

Ücretsiz deneme uygulamaları, sınırlı bir dizi özelliği ücretsiz olarak alma veya tam ücretli uygulamalara benzer tüm olası özellikleri size sunan premium bir sürüm için ödeme yapma arasında seçim yapmanıza olanak tanır. Birçok özelliği ücretsiz olarak sunan uygulamalar, size çok sayıda reklam da gösterebilir.

Bu tür özellikler arasında hırsızlık önleme mekanizmaları, uygulamaları incelemenize ve seçmenize yardımcı olacak bir “danışman”, bir Wi-Fi ağ güvenlik tarayıcıları veya belirli uygulamaları açmak için parola gerektiren bir uygulama kilidi yer alabilir.

Hem ücretli uygulamalar hem de premium seçenekler genellikle yılda 15 ila 30 ABD Doları arasında fiyatlarla satılır. Bazı uygulama üreticileri, premium/ücretli sürümlerini kaç cihaza yükleyebileceğinizi sınırlamaya çalışır. Bazıları, genellikle oldukça iyi bir fiyata size sınırsız VPN hizmeti veya bir kimlik koruma hizmeti veren süper premium bir katmana odaklanır.

Ancak hangi Android antivirüs uygulamasının kullanılacağına karar vermede en önemli faktör kötü amaçlı yazılım korumasıdır.

Norton ve Bitdefender bu kategoride liderdir ve Kaspersky çok geride değildir. Avast iyi ama harika değil, yerleşik Google Play Protect ise korkunç. Uygulamalarını laboratuvar testlerine göndermedikleri için Lookout ve 360 ​​Security’den emin değiliz.

En iyi Android antivirüs uygulamalarını nasıl test ettik?

En iyi Android antivirüs uygulamalarının her birinin güvenlik korumasını ölçmek için, Almanya’da Android güvenlik uygulamalarının kötü amaçlı yazılımlarını ne kadar iyi tespit ettiğini ölçen bağımsız bir laboratuvar olan AV-TEST‘in iki ayda bir yaptığı en son test sonuçlarını kullandık.

Bazı uygulamaların puanları bir testten diğerine tutarsız olduğundan, önceki iki yılın sonuçlarına da baktık.

Ayrıca, test laboratuvarlarıyla işbirliği yapmayanlar da dahil olmak üzere, yılda bir kez Google Play’deki neredeyse tüm Android antivirüs uygulamalarını test eden Avusturya’daki bir laboratuvar olan AV-Comparatives‘in bazı sonuçlarını kullandık. Ancak bu testler daha az ayrıntılıdır.

Antivirüs uygulamalarının genel performans üzerindeki etkisini ölçmek için, Android 12 çalıştıran bir Samsung Galaxy Note 20 akıllı telefonda Geekbench 5 kıyaslama uygulamasını kullandık. Her uygulama için, Geekbench’i bir antivirüs uygulaması olmadan çalıştırdık ve bir temel oluşturmadan önce bir antivirüs uygulaması kurduk.

Ayrıca her uygulamanın özelliklerinin sayısına ve kullanışlılığına daha yakından baktık ve hangi özelliklerin ücretli kullanıcılar için ayrıldığını değerlendirdik. Ek olarak, bu listedeki her bir Android antivirüs uygulamasının kullanıcı arayüzünü ve kurulum sürecini değerlendirdik.

Editörün Kaspersky ile ilgili notu

Kaspersky antivirüs ürünleri ABD devlet kurumları ve ABD Savunma Bakanlığı tarafından yasaklandı ve nedenini elbette biliyoruz. Şirket Rus menşeili olduğu ve antivirüs yazılımı bir PC’nin derinliklerine inebildiği için Kaspersky yazılımının kullanılması, ulusal güvenlik ve kritik altyapı ile ilgili kişi ve kuruluşlar için kabul edilemez bir risk oluşturacaktır.

Ayrıca, Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Batılı şirketin Rus şirketleriyle iş yapmayı bırakmasına neden oldu.

Hala Kaspersky yazılımının genellikle ev kullanıcıları için güvenli olduğunu düşünüyoruz. Bizi aksine ikna edecek hiçbir kanıt görmedik. Kaspersky araştırmacıları, antivirüs endüstrisinde büyük saygı görüyor ve şirket, Rusya’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın diğer ülkelerindeki siber casusluk kampanyalarını da kamuya ifşa etti.

Rus şirketlerine yönelik ekonomik yaptırımların Kaspersky yazılımının Batı ülkelerindeki kullanıcılar için kullanılamamasına veya güvenilmez hale gelmesine neden olup olmayacağını bilmiyoruz. Kaspersky şirketi, operasyonlarının çoğunu Rusya dışına taşıdı, bu nedenle yazılımın operasyonları üzerinde herhangi bir etkisi olmayabilir.

Kaspersky yazılımını kullanmayı tercih edip etmemek size kalmış. Yalnızca virüsten koruma programlarının ne kadar iyi çalıştığı ve kullanımlarının ne kadar kolay olduğu konusunda önerilerde bulunabiliriz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Android kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!