3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemAnimasyonlu Grafik, Lüksemburg'un İspanya ve İsviçre'den Önce Dünyanın En Fazla Corona Virüs...

Son Yazılar

Animasyonlu Grafik, Lüksemburg’un İspanya ve İsviçre’den Önce Dünyanın En Fazla Corona Virüs Enfeksiyonuna Sahip Ülke Olduğunu Gösteriyor

  • Grafikte, krizin merkezinin Asya’dan Avrupa’ya nasıl dayandığı gözleniyor
  • Lüksemburg sadece 602.000 kişilik nüfusu ve 2.500 hasta sayısı ile lider konumda
  • Grafik, Berkeley Earth araştırma grubu fizikçi Robert Rohde tarafından paylaşıldı

Bu animasyonlu grafik, ülkelerin nüfusu ile hasta sayısı oranı baz alınarak hazırlanmış – Bu dikkate alındığında Lüksemburg corona virüsün en hızlı ilerlediği ve enfekte sayısının en fazla olduğu ülke olduğunu gösteriyor.

Grafikte, kriz merkezinin Asya’dan Batı’ya olağanüstü bir hızla nasıl geçtiğini, hastalığın Çin’den başlamasına rağmen, Asya ülkelerinin aldıkları tedbirlerle corona virüsü nasıl kontrol altına alabildikleri de gözler önüne seriliyor.

Ayrıca, nüfusun az olduğu ülkelerde corona virüsün nasıl hızla yayıldığı ve ülkelerin sıralamadaki yerlerini değiştirdiği de gözlenebilmekte.

Bu açıdan mevcut dünya lideri, 2.500 hasta sayısı ile bu zamana kadar ilgileri üzerine çekmeyen fakat 602.000 nüfusu ile her 240 kişiden birinin enfekte olduğu Lüksemburg‘dur.

Corona virüsü hasta sayısı nüfusu ile oranlandığında ikinci sırada ise İspanya görülüyor, sonrasında takip eden ülke ise İsviçre.

Animasyon Kaliforniya merkezli bir araştırma enstitüsü olan Berkeley Earth’ten fizikçi Robert Rohde tarafından paylaşıldı.

LÜKSEMBURG DİKKAT ÇEKİYOR

Virüs ilk olarak Çin’de ortaya çıktı ve ne olduğu keşfedildikten sonraki ilk birkaç hafta sadece Çin’de kaldığı düşünüldü. Dünya ne olduğunu anlamaya çalışırken, ki burada Çin’in bilgi gizlediği de söylenenler arasında, virüs hızla yayılmaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 21 Şubat – sadece altı hafta önce – Çin, küresel corona virüs vakalarının yüzde 98’ini oluşturuyordu.

Çin, geniş nüfusu ile en riskli ve hastalığın yayılmasına en müsait ülke olarak görünüyordu, Çin nüfusuna göre oranladığınızda 70.000 hasta sayısı, 20.000 kişiden sadece bir kişinin hasta olduğunu gösteriyor. Fakat gördüğünüz gibi Lüksemburg’ta durum farklı.

İtalya, corona virüs salgını tarafından istila edildikten ve Avrupa kıtasının en fazla hasta sayısına sahip olduğu ülkesi olmasından sonra Mart ayı başında Çin’i geçti.

İtalya’nın nüfusu (60 milyon) Çin’inkinden 23 kat daha az, yani Akdeniz ülkesindeki birkaç bin vaka bile İtalya’yı öne çıkarmak için yeterli oluyor.

Çin, aldığı keskin karantina önlemleri ile sayıyı sert bir şekilde düşürdü. Şu anda verilere bakıldığında, tüm tablolarda corona virüse yakalanan sayısı 5-6 kişiden ibaret ve iyileşen sayısı da bir hayli fazla. Çünkü hastaneler yoğun değil!

Çin’de yaşanan salgını umursamayan batı devletleri, Çin’i yalnız başına bırakırken, farketmedikleri ve hiç düşünemedikleri yayılma, kendilerini de buldu! Almanya, Fransa, İsveç ve Danimarka da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, anakara Çin’den daha fazla hasta sayısına ulaştı. Hatta Avrupa ülkeleri o kadar bencil davrandı ki, İtalya’ya bile yardım etmediler ve daha birkaç gün önce özür dilemek zorunda kaldılar.

Şu anda tüm Dünya, Çin’in aldığı uygulamaları gerçekleştirmeye çalışsa da, bir diğer tartışma da Çin’in verileri gizlediği gibi bir komplo teorisi. Olabilir… Ama çok da önemli değil. Herkes kendi derdine düşmüş durumda!

Dünyada Corona Virüs Salgını Son Durumu

[adace-ad id=”6224″]

Türkiye’de Corona Virüs Salgını Son Durumu

[adace-ad id=”6230″]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!