Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikAnne Sütünü Artıran En İyi 31 Laktojenik Gıda

Son Yazılar

Anne Sütünü Artıran En İyi 31 Laktojenik Gıda

Anne sütünü artırmak için laktojenik gıdalar tüketmek, sütü düşük olan emziren annelere fayda sağlayabilir, işte o mucize 31 yiyecek.

Anne sütünü artırmak için belirli gıdaları tüketmek, sütü düşük olan emziren annelere fayda sağlayabilir. Anne sütü yenidoğanın tek besin kaynağı olduğundan, vücudunuzun yeterli miktarda süt üretmesini sağlamak önemlidir. Bu yazımızda anne sütünü artıran laktojenik gıdalar hangileridir, bunlardan en önemli olan 31 yiyeceği paylaşacağız.

Düşük süt üretimi nadir görülür ancak belirli sağlık koşullarından kaynaklanabilir ve bebeğin kilo alımını etkileyebilir. Bu gibi durumlarda bebek maması gibi takviyelerle bebeğin beslenme ihtiyacı karşılanır. Bununla birlikte, emziren anneler, belirli bir neden olmaksızın düşük süt üretimi yaşadıklarında, belirli bir beslenme planının uygulanması süt tedariklerini artırmaya yardımcı olabilir.

Anne sütünü artırmaya yardımcı olabilecek yiyecekler (laktojenik gıdalar) hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Anne Sütünü Artıran Laktojenik Gıdalar

laktojenik gıdalar

Bu gıda maddeleri anne sütü üretimini ve anne sağlığını iyileştirebilir ve süt bileşimini daha zengin hale getirebilir. Anne sütünü artırmak için doğru yiyecekleri seçmenize yardımcı olabilecek ve süt üretimini iyileştirmek için çeşitli önlemler önerebilecek bir emzirme danışmanıyla görüşebilirsiniz.

1
Yulaf ezmesi

Yulaf, geniş bir besin profiline sahip tam tahıllı bir besindir. Emziren anne için sağlıklı, mucizevi bir yemek veya kahvaltı olabilir. Ayrıca oksitosin hormon düzeylerini artırarak anne sütünü artırabilir. Yulaf ezmesini kurabiye, kek, ekmek ve yulaf lapası gibi çeşitli gıda maddelerini hazırlamak için kullanabilirsiniz.

2
Arpa

Laktojenik gıdalar arasında bulunan Arpa, emzirme döneminde besin değerini artırabilecek besin ve lif açısından zengin bir tahıldır. Ayrıca, serum prolaktin düzeylerini artırarak anne sütü üretimini teşvik edebilir. Çorbalar, yahniler, köriler ve yulaf lapası gibi tariflere az işlenmiş kabuğu çıkarılmış arpa ekleyebilirsiniz. Arpa bisküvileri, krakerler veya krepler hazırlamak için arpa unu kullanmak, emzirme diyetinize arpa eklemenin başka bir yoludur.

3
Kayısı

Kayısı badem ailesinin üyesidir ve çeşitli besinler ve sağlığı geliştirici biyoaktif bileşikler sunar. Ayrıca anne sütü üretimini artırmak için prolaktin hormon seviyelerini arttırdığına inanılmaktadır. Faydalarından yararlanmak için yulaf lapasına, tahıl gevreğine ve tatlıya taze veya kuru kayısı ekleyebilirsiniz. Şeker oranı yüksek olduğu için şuruplu konserve kayısı kullanmaktan kaçının.

4
Havuç

Havuç, emzirme döneminizdeki beslenme düzeninize renk ve hayati besinler ekleyebilen lif açısından zengin bir kök sebzedir. Salatalarda ve sandviçlerde çiğ havuç yiyebilir veya diğer yiyeceklerle pişirebilirsiniz. Düzenli havuç tüketimi besin sağlar ve ayrıca anne sütü arzınızı artırabilir. Havucun laktojenik etkilerinden havuçta bulunan fitoöstrojenler sorumludur.

5
Çemen Otu

Çemen otu yaprakları ve tohumları birçok kültürde yaygın olarak laktojenik gıdalar olarak tüketilmektedir. Bitki, süt tedarikini iyileştirebilir ve zamanla sağlığa fayda sağlayabilecek çeşitli tıbbi ve nutrasötik özelliklere sahiptir. Çorbalara, güveçlere ve körilere çemen ekleyebilirsiniz. Çemen otunun güçlü bir bitki olduğunu ve bazen şişkinlik ve mide tahrişine neden olabileceğini belirtmek önemlidir. İlaç tedavisine de müdahale edebilir, bu nedenle çemen otu eklenmiş herhangi bir yiyecek almadan önce doktorunuzla görüşün.

6
Sarımsak

Sarımsak, tedavi edici ve tıbbi özellikleri nedeniyle popüler bir yiyecektir. Bazı kültürlerde sarımsak, iddia edilen galaktagog etkileri için yaygın olarak kullanılır. Lezzet eklemek ve sağlık yararlarını elde etmek için diyetinize sarımsak ekleyebilirsiniz. Ancak anne sütünün tadını değiştirebilir ve bebeklerde koliği tetikleyebilir. Bu nedenle, sarımsak tükettikten sonra bebeğinizin beslenme düzenindeki ve davranışındaki değişikliklere karşı dikkatli olun.

7
Yonca

Yonca baklagil ailesine aittir ve östrojenik izoflavonoidler içerir. Kanıtlar, yoncanın anne sütü tedarikini artırabileceğini düşündürmektedir. Yonca filizini emzirme diyetinizin bir parçası haline getirmek için salatalara ve çorbalara ekleyebilirsiniz. Ayrıca, sağlık uzmanınıza danıştıktan sonra yonca çayı veya organik yonca takviyelerini deneyebilirsiniz.

8
Rezene

Laktasyon sırasında rezene tüketimi, iddia edilen laktojenik etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Laktojenik gıdalar arasında bulunan bu bitki, süt üretimini artırabilecek fitoöstrojenler içerir. Ayrıca araştırmalar, gelişmiş sindirim gibi sağlık yararlarını vurgulamaktadır. Rezene suyu, rezene çayı içebilir veya çorbalara, yahnilere, körilere ve yulaf lapasına rezene tozu ekleyebilirsiniz.

9
Kimyon Tohumu

Emziren anneler, anne sütü üretimini artırabileceğinden sıklıkla kimyon tohumu tüketir. Kimyon suyunu tüketebilir veya çeşitli yemeklerde çeşni olarak kullanabilirsiniz.

10
Yeşil Yapraklı Sebzeler

Anne sütünü artıran yiyecekler içinde laktojenik gıdalar arasında sayılan yeşil yapraklı sebzeler, doğum sonrası iyileşmeyi ve anne beslenmesini iyileştirebilecek mükemmel bir mikro besin, diyet lifi ve biyoaktif bileşikler kaynağıdır. Ayrıca anne sütü üretimini artırabilecek fitoöstrojenler içerirler. Diyetinize ıspanak, lahana ve karalahana gibi birkaç yeşil yapraklı sebze ekleyebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

11
Acı Kabak

Acı olmasına rağmen, acı su kabağının sağlık yararları ve tıbbi özellikleri benzersizdir. Kanıtlar, acı su kabağının anne sütü üretimini bile artırabileceğini düşündürmektedir. Faydalarını görmek için acı kabak köri ve fırınlanmış cipsini tüketebilirsiniz.

12
Somon

Laktojenik gıdalar arasında somon, anneye ve bebeğe fayda sağlayan yüksek kaliteli protein, vitamin D, B12 ve omega-3 yağ asidi besinleri açısından zengin, düşük civalı bir balıktır. Araştırmalar, düzenli somon tüketiminin anne sütü tedarikini iyileştirebileceğini ve süt kompozisyonunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir (19).

13
Moringa

Baget olarak da bilinen moringa bitkisi, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Moringanın yaprakları ve kabukları, kalsiyum ve demir gibi mikro besinler açısından zengindir. Emziren annelerin doğum sonrası iyileşme ve sağlık için bu besinlere ihtiyacı vardır. Ayrıca bagetler meme bezlerini uyararak anne sütünü arttırabilir. Moringayı veya yapraklarını istediğiniz çorbalara, yahnilere ve körilere ekleyerek emzirme diyetinize dahil edebilirsiniz.

14
Mübarek Devedikeni

Mübarek devedikeni, çiçeği, sapı ve yaprakları tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Galaktagog özellikleri nedeniyle birçok kültürde kullanımı yaygındır. Anne sütünü artırmak için devedikeni çayı veya kapsüllerini sertifikalı bir aktar veya emzirme danışmanı ile görüştükten sonra tüketebilirsiniz.

15
Nohut

Nohut, yüksek kaliteli protein, mikro besinler ve biyoaktif bileşikler açısından zengindir. İçinde bulunan fitoöstrojenlerin laktojenik faydalar sağladığı düşünülmektedir. Köri ve çorba gibi yemeklere ve humus gibi soslara nohut ekleyebilirsiniz.

16
Tofu

Tofu, anne sağlığını iyileştirebilecek protein ve temel mikro besinler açısından zengin bir soya ürünüdür. Kanıtlar, tofu’nun fitoöstrojen içeriği nedeniyle anne sütü üretimini iyileştirebileceğini göstermektedir. Çorba, salata ve köri gibi çeşitli yemeklere tofu ekleyebilirsiniz (24).

17
Fesleğen

Fesleğen, çeşitli mutfak ve tıbbi amaçlara hizmet eden aromatik bir şifalı bitkidir. Anne sütü üretimini teşvik etmek için fesleğen kullanımı bazı kültürlerde yaygındır. Yemeklerinize az miktarda fesleğen ekleyebilir veya bir bardak ılık sütle olduğu gibi tüketebilirsiniz.

18
Susam

Susam tohumları protein, kalsiyum, lif ve diğer bazı hayati besinler açısından zengindir. Quercetin ve sesamin gibi fitokimyasalları prolaktin salgılanmasını teşvik edebilir ve anne sütü üretimini iyileştirebilir. Bir çay kaşığı susam tohumunu ılık suyla yiyebilir veya salata, ekmek, makarna, sandviç ve ev yapımı atıştırmalıklar gibi tariflere ekleyebilirsiniz.

19
Badem

Tatlı badem, potansiyel östrojenik aktivitesi nedeniyle anne sütü üretimini teşvik edebilir. Gün ortasında bir avuç badem yiyebilir, badem unu veya badem yağı olarak yemeklere ekleyebilir veya badem sütü içebilirsiniz. Badem, protein, kalsiyum ve sağlıklı yağlar gibi hayati besinler sunar.

20
Keten Tohumu

Keten tohumu, anne ve bebeğin büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu alfa-linolenik asit (ALA) ve diğer hayati mikro besinler açısından zengindir. Ek olarak, keten tohumu anne sütü arzınızı artırabilecek fitoöstrojenler içerir. Kavrulmuş keten tohumlarını ılık suyla tüketebilir, çorba ve yahnilere keten tohumu unu ekleyebilir veya keten tohumu yağı ile salata sosları yaparak faydasını görebilirsiniz.

21
Zencefil

Taze zencefil, sağlık ve tıbbi faydaları ile yaygın olarak bilinir. Anne sütü üretimini de artırabilir. Farklı yiyecek ve içeceklere taze zencefil parçaları veya meyve suyu ekleyebilirsiniz. Zencefil takviyeleri tüketmek istiyorsanız, önce bir emzirme danışmanına veya doktora danışın.

22
Bira Mayası

Ekmek mayası olarak da bilinen bira mayası, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin takviyesidir. Bir mantar türüdür ve çeşitli kültürlerde galaktagog olarak popüler olarak tüketilir. Bir doktora veya emzirme danışmanına danıştıktan sonra diyetinize bira mayası ekleyebilirsiniz.

23
Kabak Çekirdeği

Kanıtlar, kabak çekirdeğinin süt üretimini artırabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca protein, demir, lif ve sağlığı geliştirici biyoaktif bileşikler açısından da zengindirler. Bir çay kaşığı kabak çekirdeğini karışımının bir parçası olarak tüketebilir veya doğrayıp salatalara, çorbalara ve yulaf lapalarına ekleyebilirsiniz. Kabak çekirdeği tozu da çeşitli şekillerde beslenmenize ekleyebileceğiniz bir diğer üründür.

24
Dereotu

Dereotu popüler bir bitkidir ve baharat olarak da kullanılır. Hint kültüründe dereotu tohumları iştahı arttırmak, sindirime yardımcı olmak ve süt üretimini artırmak için kullanılır. Çorbalara, yahnilere, körilere ve salatalara bütün veya ezilmiş dereotu tohumları ekleyebilirsiniz. Dereotu sirkesi ve dereotu sosları denemeyi düşünebileceğiniz diğer gıda ürünleridir.

25
Köri Yaprakları

Taze köri yaprakları ve tozları genellikle yemeklere lezzet ve aroma katmak için kullanılır. Ayrıca, diğer alternatif ilaçlarda çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanımları yaygındır. Birçok kültürde emziren anneler, süt üretimini desteklemek için köri yaprakları kullanır.

26
Tatlı Patates Yaprakları

Tatlı patates yaprakları size lif, mikro besinler ve sağlığı geliştirici fitokimyasallar sunabilir. Araştırmalar, tatlı patates yapraklarının prolaktin seviyelerini artırabileceğini ve anne sütü üretimini artırabileceğini gösteriyor. Tatlı patates yaprakları veya yeşillikleri, lezzetli tavada kızartma ve salata tarifleri hazırlamak için kullanılabilir.

27
Zerdeçal

Zerdeçal, mutfakta ve alternatif veya geleneksel tıpta kullanılır. Araştırmalar, çemen otu ve zencefil ile birlikte zerdeçal kullanmanın anne sütü hacmini artırabileceğini gösteriyor. Çorbalara, güveçlere ve körilere baharat olarak zerdeçal ekleyebilirsiniz.

28
Papaya

Papaya hamilelik sırasında tavsiye edilmez, ancak emzirme döneminde kullanımı potansiyel laktojenik etkileri nedeniyle popülerdir. Araştırmalar, papaya ve papaya yaprağı suyunun anne sütü üretimini artıracağını gösteriyor. Papaya meyvesini atıştırmalık olarak yiyebilir veya yulaf lapası gibi diğer gıda maddelerine ekleyebilirsiniz.

29
Hurma

Hurma, prolaktin hormonu seviyenizi artırabilir ve anne sütü üretimini artırabilir. Bir avuç kuru veya taze hurmayı atıştırmalık olarak tüketebilir veya yulaf lapası ve tatlı gibi yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Hurma ayrıca genel sağlığınızı iyileştirebilecek çeşitli besin maddeleri ve fitokimyasallar sağlayabilir.

30
Haşhaş

Haşhaş, haşhaş bitkisinden elde edilir ve Asya mutfağında yaygın bir mutfak malzemesidir. Araştırmalar, haşhaş tohumlarının düzenli tüketimde anne sütü arzınızı artırabileceğini gösteriyor. Ekmeğe, kurabiyelere, körilere, şekerlemelere, kreplere ve waffle hamurlarına cevizli bir tat ve doku eklemek için haşhaş tohumlarını kullanabilirsiniz.

31
Esmer Pirinç

Kahverengi pirinç, diyetinize hayati besinler ve diyet lifi ekleyen tam bir tahıldır. Doğum sonrası kilo kaybına yardımcı olabilir ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Ayrıca bir galaktagog olarak çalışabilir ve süt üretimini artırabilir. Sade kahverengi pirincin tadını çıkarabilir veya tatlı ve tuzlu tarifler yapmak için kullanabilirsiniz.

Bu gıdaların süt üretimi üzerindeki etkileri çoğunlukla kanıtlarla desteklenmektedir ve etkilerini sonuçlandırmak için yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Süt üretimini artırmak için herhangi bir yeni yiyecek, bitki veya takviyeyi denemeden önce bir emzirme uzmanına danışmak ve düşük süt üretiminin sebeplerini konuşmak en iyisidir.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler

Sütünüzü artırmayı düşünüyorsanız, antilaktojenik olarak kabul edildiğinden, yani anne sütünü azaltabileceğinden kaçınmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Anne sütünü azalttığına inanılan gıdalardan bazıları adaçayı, maydanoz, nane ve yabanmersinidir. Bazı antilaktojenik içecekler arasında alkol ve kafeinli içecekler bulunur.

Bu gıda maddelerinin antilaktojenik olduğunu kanıtlayacak kesin bir kanıt yoktur. Etkiler her annede farklılık gösterebilir ve bebeğin beslenme düzenini gözlemleyerek ilerlemeniz gerekebilir. Bir gıda maddesi tüketmeniz nedeniyle bebeğinizin yetersiz süt aldığını hissediyorsanız, onu yemeyi bırakın. Anne sütü arzı düşük olmaya devam ederse, bir çocuk doktoruyla mutlaka konuşun.

Anne Sütünü Artırmak İçin Diğer Önlemler

Dengeli bir beslenme, yeterli hidrasyon, sağlıklı bir yaşam tarzı ve yeterli uyku, emzirme döneminde optimum süt tedarikinin korunmasına yardımcı olabilir. Aşağıdakiler, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilecek diğer bazı uygulamalardır.

  1. Bebeğinizi sık sık emzirin. Emzirme, talep ve arz temelli bir süreçtir. Çocuğunuzu ne kadar çok beslerseniz, o kadar çok anne sütü üretirsiniz.
  2. Bebeğiniz memedeki sütü boşaltamıyorsa anne sütü üretimi azalabilir. Memeyi boşaltmak, memelere daha fazla süt üretmesi için olumlu geribildirim verir.
  3. Bebeği her iki memeden besleyin. Bir beslenme seansı sırasında memeleri iki ila üç kez değiştirin. Ancak değiştirmeden önce bebeğin bir memeden beslenmesini bitirmesine izin verin. Bu şekilde bebeğiniz son sütü alabilir.
  4. Meme başı karışıklığı yaratarak beslenme sürecini engelleyebilecekleri için meme koruyucuları ve emzikleri kullanmaktan kaçının.
  5. Bebeğiniz altı aylık veya gelişimsel olarak hazır olmadan önce katı gıdaların verilmesinden kaçının. Siz ve bebeğiniz istediğiniz sürece emzirmeye devam edin.
  6. Süt üretimini engelleyebilecek ilaçları kontrol edin. Psödoefedrin gibi kontraseptifler ve dekonjestanlar anne sütünü azaltabilir.
  7. İyi dinlenin ve sakin olun. Yorgunluğu önlemek için uygun uyku ile stressiz bir rutin gereklidir.
  8. Sıkı bir sutyen giymek memeyi sıkıştırabileceğinden ve süt akışını etkileyebileceğinden uygun bir emzirme sutyeni kullanın. Süt akışının uzun süre tıkanması, tıkanmış kanal ve enfeksiyon riskini artırabilir.
  9. Kanalların tıkanmasından kaçınmak ve kan dolaşımını iyileştirmek için göğüslerinize masaj yapın. Anne sütü tedarikini ve süt akışını artırmaya yardımcı olabilir.

Düşük süt üretimi, bebeğin sağlığını etkileyebileceğinden emziren anneler için rahatsız edici olabilir. Çoğu durumda, yeterli hidrasyon, uygun uyku ve dengeli bir beslenme, arzın yenilenmesine yardımcı olabilir. Süt tedarikini artırdığına yaygın olarak inanılan yiyecekleri denemeyi düşünebilirsiniz. Herhangi bir gelişme görmüyorsanız, bir doktora veya emzirme danışmanına danışın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!