3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsAnthony Fauci açıkladı: Koronavirüs laboratuvar üretimi mi?

Son Yazılar

Anthony Fauci açıkladı: Koronavirüs laboratuvar üretimi mi?

Cuma günü Beyaz Saray’da Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüsün bir Çin laboratuarında yaratıldığı bir komplo teorisini reddettiğini açıkladı.

Ülkenin bulaşıcı hastalık konusunda en iyi uzmanı olarak bilinen Fauci, virüsün kökenleriyle ilgili mevcut kanıtların “bir türün hayvandan insana bulaşabilen virüs çeşitleriyle uyumlu” olduğunu söyledi.

Fox News ve Amerika Başkanı Donald Trump’ın Cumhuriyetçi müttefikleri, son günlerde laboratuvar virüsü teorisini destekleyecek hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu konuyu gündemde tutmaya çalışıyor.

Anthony Fauci

Dr. Anthony Fauci, Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde, bir muhabirin son günlerde Başkan Donald Trump’ın müttefikleri tarafından gündemde tutulan teori hakkındaki bir soruya yanıt olarak “Bu tip virüslerin evrimsel aşamalarını inceleyen virüs uzmanlarının, yarasalarda bulunan virüslerin dizinlerini incelediler. Şu anda olduğu noktaya gelmek için aldığı mutasyonlar, yeni tip koronavirüsün bir hayvandan insana bulaşabileceği noktaya geldiğini belirlediler” dedi.

Resmi olarak SARS-CoV-2 olarak bilinen ve Covid-19 hastalığına neden olan yeni koronavirüsün kesin kökenleri henüz gizemini koruyor. Ancak, Fauci’nin Cuma günü yaptığı açıklamalarda vurguladığı gibi, virüsün gen haritasıyla ilgili çalışmalar, bir hayvandan bir insana bulaştığını güçlü bir şekilde gösterdiği açıklandı.

Mart ayı ortasında Nature Medicine‘de yayınlanan bir analizde, “Herhangi bir laboratuvar temelli senaryonun mantıklı olduğuna inanmıyoruz” dedi. Kaliforniya’daki Scripps Araştırma Enstitüsü‘nden veri araştırması yapan biyolog Kristian Andersen tarafından yürütülen çalışma, COVID-19’u insanları enfekte ettiği bilinen diğer altı koronavirüs ile karşılaştırdı. Analiz, kanıtların SARS-CoV-2’nin “amaca yönelik olarak manipüle edilmiş bir virüs olmadığını” gösterdiğini açıkça belirtmektedir. Yani virüsün laboratuvarda üretildiği teorisinin mantıklı bir kanıtı bulunmuyor.

Ancak yeni tip koronavirüsün kökenleri üzerine araştırmalar devam ederken, Donald Trump da dahil olmak üzere yönetimdeki bazı kişiler, Covid-19’un Çin laboratuvarından yayıldığını gündemde tutmaya devam ediyorlar.

Trump, twitterdaki bir açıklamasında aşağıdaki ifadeyi kullandı:

Giderek daha fazla hikaye duyuyoruz ve göreceğiz…

Gazeteci Aaron Rupar, Donald Trump’a: “Nüfusumuzun sadece yüzde 4’ü ile neden koronavirüs sebebiyle dünya ölümlerinin yüzde 20’si bizde?” diye sordu.

Trump cevap olarak: “Ne olduğunu bilmiyorsun. Sizce bu ülkelerin bazılarından şeffaf rakamlar mı alıyorsunuz? … biz her şeyi rapor ediyoruz.” dedi.

Cuma günü, virüsün Çin’in Wuhan şehrinde bir laboratuvardan dünyaya yayılıp yayılmadığı konusundaki soruşturmanın “ne kadar aktif” olduğu sorulduğunda, Trump şunları söyledi: “Biz ona bakıyoruz. Birçok insan ona bakıyor. Mantıklı geliyor .. Bunu bulacağız.

Ancak Politico’dan gelen ve konuyu bilen çok sayıda kaynağa atıfta bulunan bir rapora göre, ABD istihbarat örgütü teoriyi ay süren çalışmalarla araştırdı ve Trump’ı destekleyecek sağlam kanıtlar bulamadı. Bir yönetim yetkilisi Politico’ya, “Fikir birliği yok.” dedi. Yani görünüşe göre bu sadece Donald Trump’ın kendi düşüncesi.

The Washington Post gazetesi editörü JM Rieger, Başkan Trump’ın açıklamasını twitter’dan paylaştı: “Biz ona bakıyoruz, birçok insan ona bakıyor. Mantıklı geliyor. … Devam eden birçok soruşturma var ve bulacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!