Ana Sayfa Teknoloji MAC Apple Neden “Apple” Olarak Adlandırılıyor? İşte Apple Markasının Anlamı ve Tarihi

Apple Neden “Apple” Olarak Adlandırılıyor? İşte Apple Markasının Anlamı ve Tarihi

Dünyanın en çok kullanılan teknoloji ürünlerini üreten Apple markasının isminin hikayesi nedir? Apple ismi nereden gelir? İşte cevaplar.

0
877
apple isminin hikayesi

Apple markasının adını meyve (Türkçe anlamı elma) ile paylaştığını hepimiz biliyoruz. Peki Apple isminin hikayesi nedir ve nasıl seçildi? Apple’ın adının kökeniyle ilgili çok sayıda heyecan verici hikaye var, ancak bunlardan herhangi biri gerçeğe yakın mı? İşte Apple ismi nereden gelir diyenler, yazımızın devamında cevapları bulacaksınız.

Apple İsminin Hikayesi Nedir

Apple’ın adının kökeninin arkasında, Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın telefon rehberinde Atari’nin önünde görünecek adı seçmesinden, Beatles’ın Apple Kayıtlarına bir övgü olmasına kadar bir dizi çılgın teori var.

Vahşi bir masalın heyecanına rağmen, gerçek çok daha basittir. Walter Isaacson’ın Steve Jobs biyografisine göre Jobs bu ismi sırf elmaları sevdiği için bulmuş. Isaacson’a göre, Jobs bu adı “eğlenceli, neşeli ve korkutucu olmadığı için seçti… ayrıca telefon rehberinde bizi Atari’nin önüne geçirecekti.” diyerek açıklamıştı.

Bu nedenle, Apple’ın adının kökeniyle ilgili teorilerden birinin doğruluk payı olabilir gibi görünüyor.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’a göre Jobs, Oregon’da “elma bahçesi” olarak bilinen bir çiftlikten yeni dönmüştü ve şirketlerine “Apple Computer” adını vermelerini önerdi. Wozniak, otobiyografisi iWoz’da, ikisinin de kulağa daha teknik gelen isimler düşünmeye çalıştıklarını, ancak bunu yapamadıklarını ve bu yüzden Apple’a karar verdiklerini daha da detaylandırdı.

İşte karşınızda, Apple’ın adını nasıl aldığının arkasındaki hikaye bu.

Apple İsmi Nereden Gelir

Apple logosu, ilişkili olduğu şirketle eş anlamlıdır. Ayrıca, siyanürlü bir elma yedikten sonra ölen bilim adamı Alan Turing’e ilham verdiği hikayesi de dahil olmak üzere, kökeni hakkında bazı çılgın teoriler var.

Logonun yaratıcısı Rob Janoff, Forbes‘a ısırmanın bir ölçe hissi sağlamayı amaçladığını ve başka bir küçük meyve yerine bir elma kullandığını açıkladı. Apple ile ilgili bir başka ilginç gerçek de, logonun mevcut biçimine sadeleştirilmeden önce orijinal olarak Sir Isaac Newton’u içermesidir.

Tarihe Dayalı İkonik Bir İsim

Çok az şirket Apple kadar anında tanınabilir isimlere sahiptir. Apple, iPod ve MacBook gibi cihazlarla yenilik yapmaya ve bizi şaşırtmaya devam ederken, teknoloji ortamını uzun yıllar boyunca şekillendirmeye devam edeceğinden eminiz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

MAC kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz