3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsApple'dan koronavirüsü salgınıyla mücadelede toplumsal hareketliliği ölçen veri sitesi

Son Yazılar

Apple’dan koronavirüsü salgınıyla mücadelede toplumsal hareketliliği ölçen veri sitesi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için alınan tedbirler sırasında insanların daha az araç kullanıp kullanmadığını gösteren verileri kamu sağlığı yetkililerine bildireceğini duyurdu.

Apple’dan yapılan açıklamada, Apple telefonlarda yüklü olan Haritalar’da araç sürmek, yürümek ve toplu taşıma için gelen yol tarifi taleplerinin sayısını geçmiş kullanımlarla karşılaştıran raporlar yayınlanacağı belirtildi.

Raporların günlük yayınlanacağının belirtildiği açıklamada, karşılaştırmaların salgın nedeniyle konulan sokağa çıkma sınırlamaları öncesi dönem olan ocak ayının ortasında bir tarihle yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, verilerin kullanıcıların izlenmemesi, onların istek ve konumlarının gösterilmemesi için toplandığı vurgulanarak, verilerin 63 ülke veya bölgede kamu sağlığı yetkililerine iletileceği aktarıldı.

İSTANBUL’DA TOPLUMSAL HAREKETLİLİK

Koronavirüs salgını sebebiyle ilk ölümün gerçekleştiği 11 Mart 2020 tarihinden sonra, araç sürme oranı %66, dışarıda dolaşma oranı ise %73 azaldığı görülmektedir.

İSTANBUL'DA TOPLUMSAL HAREKETLİLİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!