in

HarikaHarika

Apple’dan koronavirüsü salgınıyla mücadelede toplumsal hareketliliği ölçen veri sitesi

Koronavirüs sonrasında İstanbul’da toplumsal hareketlilik ne durumda?

Apple Ofisi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için alınan tedbirler sırasında insanların daha az araç kullanıp kullanmadığını gösteren verileri kamu sağlığı yetkililerine bildireceğini duyurdu.

Apple’dan yapılan açıklamada, Apple telefonlarda yüklü olan Haritalar’da araç sürmek, yürümek ve toplu taşıma için gelen yol tarifi taleplerinin sayısını geçmiş kullanımlarla karşılaştıran raporlar yayınlanacağı belirtildi.

Raporların günlük yayınlanacağının belirtildiği açıklamada, karşılaştırmaların salgın nedeniyle konulan sokağa çıkma sınırlamaları öncesi dönem olan ocak ayının ortasında bir tarihle yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, verilerin kullanıcıların izlenmemesi, onların istek ve konumlarının gösterilmemesi için toplandığı vurgulanarak, verilerin 63 ülke veya bölgede kamu sağlığı yetkililerine iletileceği aktarıldı.

İSTANBUL’DA TOPLUMSAL HAREKETLİLİK

Koronavirüs salgını sebebiyle ilk ölümün gerçekleştiği 11 Mart 2020 tarihinden sonra, araç sürme oranı %66, dışarıda dolaşma oranı ise %73 azaldığı görülmektedir.

İSTANBUL'DA TOPLUMSAL HAREKETLİLİK

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Tayland'da yeni doğan bebekler koronavirüs maskesi ile taburcu edildi

Tayland’da yeni doğan bebekler koronavirüs maskesi ile taburcu edildi

Güney Afrika'da Koronavirüs Mücadelesi

Halimize şükretmemizi hatırlatacak bir ülke: Güney Afrika