3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaKoronavirüsCOVID-19 Aşıları Omicron Varyantından Bizi Koruyor mu?

Son Yazılar

COVID-19 Aşıları Omicron Varyantından Bizi Koruyor mu?

En son SARS-CoV-2 varyantı olan Omicron‘un ortaya çıkışından bu yana geçen kısa sürede birçok soru ortaya çıktı. Omicron daha bulaşıcı mı, semptomlar ne kadar kötü ve en önemlisi aşılar Omicron’a karşı koruma sağlayacak mı? Daha fazla veri bulunana kadar kesin cevaplar yok, ancak çoğu kişi aşıların en azından bir miktar koruma sağladığı konusunda iyimser. Takiye.com, mevcut durumu araştırdı. Aşılar omicrona karşı etkilimi?

Aşıların hızlı gelişimi, COVID-19 pandemisinin yakında kontrol altına alınabileceğine dair umut verdi. Birçok ülkede aşılar piyasaya çıktıkça virüs azaldı. Aşı kapsamının yaygın olduğu ülkelerde COVID-19’dan hastaneye yatışlar ve ölümler azaldı.

Ardından SARS-CoV-2’nin Omicron varyantı geldi. Bilimsel adı B.1.1.529 olan bu yeni endişe türü, Hollanda’dan alınan verilere göre Avrupa kökenli olsa da ilk olarak Güney Afrika’da görülmüştü.

Omicron şimdi birkaç ülkede yayılıyor. Güney Afrika’da gerçekleştirilen ve geçen hafta yayınlanan ancak henüz hakem incelemesi yapılmayan bir araştırma, Omicron’un bağışıklık savunmasından kaçabileceğini ve COVID-19’dan iyileşen insanlarda yeniden enfeksiyona yol açabileceğini öne sürüyor.

Bu bulgular, çoğu ülkede izin verilen COVID-19 aşılarının Omicron varyantına karşı etkili olmayabileceği endişelerini artırıyor.

Aşılar Omicron Varyantına karşı Etkili mi?

Aşı üreticileri ihtiyatlı bir şekilde iyimser. AstraZeneca ile aşı geliştiren Oxford Üniversitesi, “Geçen yıl içinde yeni varyantların ortaya çıkmasına rağmen, aşılar ciddi hastalıklara karşı çok yüksek düzeyde koruma sağlamaya devam etti ve şu ana kadar Omicron varyantına karşı etkili olmaması için bir kanıt yok. Bununla birlikte, gerekirse güncellenmiş bir COVID-19 aşısının hızlı bir şekilde geliştirilmesi için gerekli araçlara ve süreçlere sahibiz.”

Pfizer ayrıca bir açıklamada korkuları gidermeye çalıştı: “Pfizer ve BioNTech tetikte olmaya devam ediyor ve aşımızın korumasından potansiyel olarak kaçan yeni ortaya çıkan varyantları izlemeye odaklanan sürekli gözetim çalışmaları yürütüyor. Endişenin yeni Omicron varyantı üzerinde nötralizasyon testleri yapmaya başlıyoruz ve önümüzdeki haftalarda ilk verilere sahip olmayı umuyoruz.” açıklamasını yaptılar. Elbette tüm bunlar aşılar omicrona karşı etkilimi sorusunu soranlar tarafından net bir cevap değil.

Pfizer sözcüsü, “Aşımızın korumasından kaçan bir varyantın ortaya çıkması durumunda, Pfizer ve BioNTech, düzenleyici onayına tabi olarak yaklaşık 100 gün içinde bu varyanta karşı özel bir aşı geliştirip üretmeyi umuyor” dedi.

King’s College London’da genetik immünoloji profesörü ve dünyanın en büyük COVID-19 çalışmasına sahip olan ZOE‘nin bilimsel kurucu ortağı Tim Spector, MNT ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Aşıların bulaşa karşı etkili olma olasılığı yüksek ve Omicron ile enfeksiyona karşı orta derecede etkili.”

Bu görüş, aşılar omicrona karşı etkilimi konusunda Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nun moleküler mikrobiyoloji ve immünoloji bölümünün başkanı Dr. Arturo Casadevall tarafından da tekrarlandı ve bize şunları söyledi: “Mevcut aşıların Omicron’a karşı bir miktar koruma sağlayacağına inanıyorum. Aşılananların Omicron’a karşı bir miktar korumaya sahip olacağı ve bu korumanın etkilenenlerde semptomları ve ölümü azaltmaya devam edeceği konusunda iyimserim.”

Spike protein değişiklikleri

Asıl endişe, Omicron varyantının 50’den fazla mutasyona sahip olmasıdır, bunların 30’u aşıların hedeflediği alan olan başak proteinindedir.

Uzmanlar, aşılama ile üretilen antikorların, bu nedenle, sağlanan bağışıklık seviyelerini azaltarak, Omicron varyantının spike proteinleriyle eşleşmeyeceğinden endişe duyduklarını dile getirdiler.

Bununla birlikte, üç aşı dozundan sonra üretilen yüksek düzeydeki nötralize edici antikorların, Omicron varyantı ile enfeksiyonun ardından ciddi semptomlardan koruma sağladığı görülmektedir.

Dr. Casadevall’ın işaret ettiği gibi, bağışıklık tepkisini uyaran sadece spike proteini değildir:

“Omicron ile aşıyı tasarlamak için kullanılan virüs arasındaki spike proteinin yapısında büyük değişiklikler olsa da, çoğu aynı kalıyor ve bu ortak alanlar Omicron’a karşı bağışıklık tepkileri ortaya çıkarmalıdır.”

Dr. Arturo Casadevall

Aşılar ayrıca bağışıklık tepkisinin diğer kısımlarını da uyarır. Bu, SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının kontrolünde önemli bir rol oynayan ve spike mutasyonlarından daha az etkilenen T hücrelerinin üretimi ile sonuçlanır.

Aşılanma şart

Hem Prof. Spector hem de Dr. Casadevall, varyantı ne olursa olsun, COVID-19’dan ciddi şekilde hastalanmaktan kaçınmanın en iyi yolunun aşılama olduğunu vurguladı.

Prof. Spector, “Bu virüs aşısızları daha çok vuracak” dedi.

İlgili Yazı: Koronavirüs Aşısı Yaptırmalı mıyız diye Soranlara Doktor Brytney Cobia’dan Tavsiye

İsrail ve Birleşik Krallık’tan Güvenilir Kaynak Araştırmaları, destek kampanyalarının virüsün üremesini ve buna bağlı hastaneye yatışları azalttığını gösteriyor.

Artan aşılama, yeni varyant karşısında bile pandemiyi yavaşlatmalıdır.

Aşılar omicrona karşı etkilimi sorusuna Dr. Casadevall, mevcut aşılardan korunma konusunda iyimser olmaya devam ediyor: “Bu koronavirüs söz konusu olduğunda, biraz bağışıklığın, hiç bağışıklık olmamasından daha iyi olduğuna inanıyorum. Aşılananlar, Omicron’a karşı bir miktar korumaya sahip olacak ve bu koruma, etkilenenlerde semptomları ve ölümü azaltmaya devam edecek.”

Aşı sadece ciddi hastalık ve ölümleri önlemez. Prof. Spector’un eklediği gibi: “Delta’dan [varyant salgınlarından] elde edilen kanıtlar, aşının uzun süreli COVID’yi önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor. Omicron’da da [aynı zamanda] durumun böyle olacağını düşünüyorum.”

İlgili Yazı: Çocuğumu COVID-19 Koronavirüsten Nasıl Korurum?

“Delta, Birleşik Krallık’ta hala 60 [kişiden] 1’ini etkiliyor ve Omicron çok hızlı yayılacak. İnsanların mantıklı hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Dr. Casadevall bu mesajı yineledi: “Aşılar, Omicron’a karşı en iyi şansımız olmaya devam ediyor ve insanlar aşılanmalı ve bağışıklıklarını güçlendirilmelidir.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Koronavirüs ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!