3.3 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaSoru - CevapAşure Günü Nedir? Aşure Günü Ne Zaman, Hangi Tarihte?

Son Yazılar

Aşure Günü Nedir? Aşure Günü Ne Zaman, Hangi Tarihte?

Aşure Günü Muharrem ayının 10. günü kutlanır. Aşure gününün önemi Hicri takvime göre kutlandığı tarihte yaşanan önemli olaylara denk gelmesindendir. Örneğin Hazreti İsa ve Hazreti Musa Peygamberlerimizin Muharrem ayının 10. günü doğduklarına inanılır. Hz. Nuh Peygamberimizin gemisinin de bu tarihte Cudi dağına oturduğu bilinir. Yani Aşure günü bir çok önemli konuya şahitlik etmiş, mukaddes bir gündür. Peki Aşure Günü nedir? Aşure günü ne zaman, hangi tarihte kutlanır?

Aşure Günü 2020’de Ne Zaman

2020 Aşure Günü Ne zaman

Aşure Günü 2020 yılında 29 Ağustos tarihine kutlanacaktır.

Muharrem ayının 10. günü, 29 Ağustos 2020 tarihi Aşure Günü olarak kutlanacak. Müslüman halklar için büyük önem taşıyan bu hayırlı günde her yıl birlik beraberlik mesajı verilir ve aşure hazırlanarak dağıtılır. Peygamberlerimizin hayatına dair yaşanan önemli olaylar bu ayı daha da özel hale getirmektedir. Peki; aşure günü nedir? Aşure günü neler olmuştur?

AŞURE GÜNÜ NEDİR?

Aşure Günü Nedir

Hicri takvim dikkate alınarak Muharrem ayının onuncu günü Aşure günü olarak kutlanır. “AŞR” kökünden gelen “aşure” arapça’da 10 sayısından gelmektedir.

Hazreti Nuh’un müminleri bu günde kurtardığı ve Firavun’un esaretinden çekip çıkardığı bilinir. Hazreti İsa ve Musa Peygamberlerimiz de bu güzel günde doğduklarına inanılır.

2020 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Bu sene aşure günü 29 Ağustos gününe denk geliyor. Muharrem ayının 10. günü aşure zamanıdır.

AŞURE GÜNÜ NEDİR?

Muharrem Ayı içerisinde bulunan aşure günü, İslam inancında büyük öneme sahiptir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününde her sene tekrarlanan ve birlik beraberlik için önemli bir gündür.Aşure Günü, ayrıca Aşura Günü olarak da bilinir.Paylaşmanın güzelliğinin, bolluk ve bereketin simgesi olan aşure geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. İslam alemi açısında pek çok önemli olayın gerçekleştiği bir gün olması sebebiyle, önemini kaybetmemektedir.

MUHARREM AYI ÖNEMİ

Aşure günü ne zaman

Muharrem ayında pek çok önemli olay meydana gelmiştir. Peygamberlerin hayatına dair yaşanan önemli hadiseler bu ayı daha da özel hale getiriyor. Özellikle bu ayda Kerbela olayının olması sebebiyle, yas ayı olarak da anılır.

AŞURE GÜNÜ’NÜN ÖNEMİ

Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61’de Muharrem’in onuncu gününde (10 Ekim 680) Kerbelâ’da Yezid’in Ordusu tarafından katledilir.

Bunun yanı srıa Aşure günü gerçekleştiği rivayet edilen bazı olaylar şöyle;Duaların büyük bölümünü Allahü teâlâ, Aşûre günü kabul etmiştir.

Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü gerçekleşmiştir

Aktarılana göre, tarihte bugün insanlık ve İslam tarihi açısından büyük öneme sahiptir. Hz. İbrahim’in aşure günü dünyaya geldiği ifade edilir. Hz. Musa ve kavmi, Firavun’un zulmünden bugünde kurtulmuştur.

Hz. Nuh’un gemisi, Cudi Dağı’na Muharrem’in onunda oturmuştur.Hz. Aişe’den aktarılan bir rivayete göre, cahiliye döneminde Kureyşlilerin de aşure gününü kutladıklarından; Kabe’nin örtüsünü değiştirip oruç tuttuklarından bahsedilir

Yaşanan mucizeler sebebiyle aşure günü bir sevinç, mutluluk ve kutlama günü olarak da kutlanmaktadır.

AŞURE GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Muharrem ayı içerisinde pek çok önemli tarihi hadise yaşanmıştır. Aşure günü de her yıl, Muharrem ayının 10. gününde idrak edecek şekilde anılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!