Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaYemekAvokado Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir

Son Yazılar

Avokado Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir

Avokado meyvesi nedir, avokado nasıl yenir, avokado faydaları, sos tarifi, avokado kalori ve besin değeri hakkında tüm bilgiler yazımızda.

Ülkemizde üretimi artarak yaygınlaşan avokado meyvesinin kalpten cilde kadar pek çok faydası olduğunu biliniyor. Peki market tezgahlarında sıklıkla görmeye başladığımız avokado meyvesi nedir, avokado nasıl yenir, avokado faydaları, avokado ağacı neye benzer, avokado yağı nerelerde kullanılır, avokado tarifleri ve sos tarifi, avokado kalori ve besin değeri hakkında aradığınız tüm bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Avokado Meyvesi

avokado nasıl yenir
Avokado Nedir

Değerli okuyucular, avokado meyvesinin ana vatanı Meksika ve Orta Amerika bölgesidir. Avokado, armut biçimde, ortasında irice çekirdeği olan bir tür meyvedir. Son yıllarda ülkemizdeki marketlerde sıklıkla görmeye başladığımız bu meyve, Türkiye’de narenciye ürünleri yetiştiren Mersin ilinde ekilmeye başlanmıştır. Doğal olarak da alışverişe çıkanlar bu meyveyi merak etmekte ve internette araştırmaya başlamışlardır. Peki avokado nasıl yenir, kalorisi ve besin değeri nedir, cilde faydası var mıdır, avokado yağı ne işe yarar, avokado faydaları nelerdir, hangi yemeklerin yanında avokado yenilebilir, sos yapımında nasıl kullanılır gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Avokado Ağacı

avokado ağacı
Avokado Ağacı

Avokado meyvesi kadar ağacı da merak edilmektedir. Yani avokado ağacı neye benzer, nasıl, boyu, nerede yetişir, nasıl dikilir, evde nasıl yetiştirilir, avokado ağacı kaç kilo meyve verir gibi sorularda sıklıkla araştırılmaktadır.

Avokado ağacı, her mevsimde yeşilliğini koruyan, boyu ise 6 metreden 20 metreye kadar çıkabilen bir ağaç türüdür. Avokado ağacı 15,6 – 29,4 santigrat derece sıcaklığı tercih eder ve -2,2 santigrat derece kadar düşük sıcaklıklarda etkilenmeden meyve vermeye devam edebilir. 1 dönüme 40 adet kadar avokado ağacı ekilebiliyor ve 3 yıl sonra meyve veriyor. İlk üç yıl meyvesi az olur fakat 10-12 yaşındaki bir avokado ağacı ortalama 600-700 meyve verebiliyor.

Avokado Besin Değeri

avokado nasıl yenir
Avokado Besin Değeri

Avokado meyvesinde C, B, E ve K vitamini, folik asit, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunuyor. Bu meyve yoğun olarak omega 3 ve 6 içerdiği için kalbe faydası da çoktur. Düzenli şekilde avokado meyvesini tüketenlerde kalp kapağı kireçlenmeleri, kalp damarlarındaki sertleşmeler minimum seviyeye iner ve riski azaltır. Yüksek potasyum içermesi sebebiyle tansiyon hastalarında tansiyonu da dengeliyor. 100 gram avokado meyvesinde tahminen 140 – 145 kalori bulunmaktadır.

İlgili Yazı: Bir Avokado Kaç Kalori? Avokado Kalorisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Besin Değerleri

 • K Vitamini: %26
 • FOLİK Asit: %20
 • C Vitamini: %17
 • Potasyum: %14
 • B5 Vitamini: %14
 • B6 Vitamini: %13
 • E Vitamini: %10

Avokado Faydaları

avokado faydaları
Avokado Faydaları

Avokado meyvesi özellikle cilt rahatsızlıklarında kozmetik amaçlı kullanılıyor. Kolajen sentezini yükselttiği, C ve E vitamini içerdiği için sedef ve egzama rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılıyor. Cilt kırışıklığı ve ciltteki lekelerde hazırlanan maskelerle tedavi ve koruyucu amaçla kullanılıyor. Antioksidan içermesi sebebiyle antikanserojen etkisi de yüksektir. Özellikle kadınlarda rahim içi ve meme kanserlerine karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Demir oranının yüksek olması sebebiyle kansızlığı olan bireylerde, vejetaryen kişiler kullanabilir. İçeriğinde K vitamini bulunmasından dolayı da kemiklerde kalsiyum deposunu artırıyor.

Avokado yararları nelerdir

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kabızlık sorununu çözer.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkisi vardır.
 • Yaşlanmayı ve etkilerini geciktirir.
 • Hamile kadınlarda ve çocuklarda doğal vitamin görevi görür.
 • Karbonhidrat, yağ ve protein dengesini korur.
 • Göz sağlığına iyi gelir. Çünkü ‘lutein ve zeaksantin’ maddelerini içerir.
 • Folik asit içerir bu sebeple depresyon riskini azaltır.
 • Cilt ve saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.

Avokado Kalori Oranı Nedir

Avokado kalori açısından yüksek bir meyvedir. Omega 3 ve 6 içermesinden dolayı az yendiği zaman kolesterolü düşürüyor. Yani fazla yerseniz kolesterolü yükseltebilir. Örneğin her akşam yemeğinde yarım avokado yemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Avokado Zayıflatır Mı

Avokado meyvesinin doymuşluk hissi verdiği bilinmektedir. Bu sebeple günde yarım adet tüketmek faydalı olacaktır. Avokado zayıflatır mı sorusunun cevabı ise tam olarak ispatlanmamıştır. Fakat tüketen yorumları, zayıflattığı yönündedir.

Avokado Nasıl Yenir

Marketlerden alacağınız avokado sert ise yememelisiniz. Evinizde yanına bir meyve koyarak olgunlaştırmalısınız. Yani aslında avokado diğer meyvelerin aksine yumuşayınca yenilen bir besindir. Eylül ayından kasım ayının sonuna kadar marketlerde tazesini bulabileceğiniz avokadoyu, günde yarım porsiyon yemeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Avokado kahvaltılarda, salatalarda, püre halinde tüketebilirsiniz. Kan sulandırıcı etkisi olmasından dolayı, ilaç kullananların daha dikkatli tüketmesi gerektiğini de vurgulamak gerekli. Tükettiğiniz avokadonun dış kabuğunu çöpe atmamalısınız. Cildinizde ya da göz altlarınızda maske şeklinde kullanabilirsiniz.

Avokado Hangi Yemeklerde Yenir

 • Avokado meyvesi olgunlaşmış şekilde yenmelidir. Yani yumuşak avokado yenmeye hazırdır diyebiliriz. Marketten alacağınız sert avokadonun evinizde olgunlaşmasını beklemelisiniz.
 • Marketten alırken yumuşak ve koyu renkli olanları seçmeye özen gösterin.
 • Olgunlaşmış Avokado meyvesini ortadan ikiye bölüp, çekirdeğini çıkardıktan sonra bir kaşık kullanarak, meyveyi kabuğundan ayırabilirsiniz.
 • Avokado meyvesi özellikle meze olarak tercih edilmektedir.
 • Salatanın yanında limonlayarak püre şeklinde yenebilir.
 • Yoğurtla karıştırılarak lezzetli bir öğün geçiştirici olarak tüketilebilir.

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır
Avokado Nasıl Olgunlaştırılır

Marketlerden alacağınız avokado meyvesi genellikle olgunlaşmamış ve sert olacaktır. Çok nadir olarak şanslıysanız olgunlaşmışlarından bulabilirsiniz. Peki avokado nasıl olgunlaştırılır ?

 • Satın aldığınız avokadoyu evinizde 7-10 gün arasında bekletirseniz olgunlaşma süreci tamamlanacaktır. Fakat buzdolabında değil, oda sıcaklığında tutmalısınız.
 • Daha hızlı olgunlaşmasını istiyorsanız, avokadolarınızı farklı meyvelerle yan yana bekleterek sağlayabilirsiniz. Elma ve muz, avokadoyu en hızlı olgunlaştıran meyvelerdir.

Avokado Nasıl Saklanır

Avokado meyvesi buzdolabında muhafaza edilmemesi gereken besinlerdendir. Çok çabuk kurumasına ve tadını kaybetmesine sebep olur. Peki avokado nasıl saklanır ?
Henüz kesmediğiniz avokadonuzu dışarda oda sıcaklığında bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Fakat kesilmiş bir avokadoyu streç filme sararak buzdolabında 4-5 gün saklayabilirsiniz. Sonrasında tüketmeniz gerekmektedir.

Avokado Yağı

avokado yağı
Avokado Yağı

Avokado meyvesinin en farklı özelliği, diğer meyvelerde yağlar çoğunlukla çekirdeklerinden elde edilirken, avokado meyvesinde zeytinyağı gibi meyvenin kendisinden yağ çıkarılabilmesidir. Avokado yağı kullanımı basittir, nasıl ki zeytinyağı kullanıyorsunuz, avokado yağı da benzer şekilde kullanılabilir. Ayrıca avokado yağının dumanlanma seviyesi zeytinyağından daha yüksek olması sebebiyle pişirmeye de uygundur. Avokado yağındaki yağ asitleri yüksek ısıda değişime uğramamaktadır bu sebeple soğuk çorbalarınızda rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Avokado Yağı Faydaları

Avokado yağının faydaları da en çok araştırılan konulardan biridir. Yukarıda da açıkladığımız gibi avokado yapı, meyvenin çekirdeğinden değil, kendisinden çıkarılmaktadır. Meyvenin kendisi çok yağlı olmasından dolayı, üreticilerinde tercih ettiği meyvelerdendir. Avokado yağı doymamış yağ asitleri içermesinden dolayı vücuda faydalıdır.

 • Avokado yağı, E vitamini içermesinden dolayı diş etleri için faydalıdır. Kullandığınız ağız bakım ürünlerinde ve özellikle gargara sularında avokado yağı bulunmaktadır.
 • ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri‘nin yayınladığı bir makalede avokado yağının en az zeytinyağı kadar faydalı olduğu ortaya konulmuştur.
 • Avokado yağının kullanım oranına göre kolesterolü hem arttırma hem de düşürme özelliği bulunmaktadır. Fakat bu miktarı doktorunuzla birlikte belirlemelisiniz.
 • E vitamini içermesi sebebiyle cildin yenilenmesi ve parlak bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.
 • Kuru ciltlere uygulandığında onarıcı etkisini göstermektedir.
 • Kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini geciktirici özelliği bulunuyor.
 • Avokado yağı saç köklerini besler. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız, deneyebilirsiniz.
 • Saç, kirpik, ve cilt bakımınızda avokado yağını rahatça kullanabilirsiniz.
 • Duş öncesinde yüzünüze uygulayacağınız avokado yağı, bir süre bekledikten sonra etkisini gösterecektir. Yatakta çok dönen birisi değilseniz, akşam yatarken sürüp sabah uyandığınızda yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

En Beğenilen Avokado Tarifleri

Avokado meyvesi ülkemizde yeni yeni keşfedilmeye başlıyor. İlerleyen yıllarda sık sık sofralardaki yerini alacağından eminiz. Eğer daha önce hiç avokado yemediyseniz ve yazımız bu meyveye olan ilginizi artırdıysa, marketten alacağınız ve olgunlaştıracağınız avokadolardan aşağıdaki tarifleri kullanarak sofranıza farklı bir lezzet ilave edebilirsiniz. Peki avokado nasıl yenir, en beğeniler avokado tarifleri hangileridir, yazımıza devam edelim.

Avokado Ezmesi

avokado tarifleri
Avokado Ezmesi Nasıl Yapılır

Avokado Ezmesi Tarifi Yapılışı: 2 adet olgunlaşmış avokadoyu kabuklarından ayırıyorsunuz. Çatal yardımıyla güzelce ezerek püre haline getiriyorsunuz. 3 diş sarımsağı havanda dövüp, avokadoya ekliyorsunuz ve yine çatalla karıştırıyorsunuz. Limonun suyunu da ekleyip güzelce yiyorsunuz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!