Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Avokadonun 13 Muhteşem Faydası

Son Yazılar

Hamilelikte Avokadonun 13 Muhteşem Faydası

Gebelikte sağlıklı beslenme sizin ve bebeğiniz için önemlidir. İşte bunlardan biri olan avokadonun hamilelere faydaları nelerdir, yazımızda.

Avokado veya içinde yağ bulunan meyveler, tatları ve besin değerleri nedeniyle popülerdir. Ancak hamilelikte avokado yemek güvenli midir? Bu armut şeklindeki meyveler, yalnızca bir tohum içerdiklerinden, meyve olarak kabul edilir. Sağlıklı beslenme seçeneklerinin bir parçası olarak bunlardan keyif alabilirsiniz. Meyve, erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı artırabileceği için gebelik öncesi dönemde de popüler bir şekilde tüketilmektedir. Peki avokadonun hamilelere faydaları nelerdir merak ediyorsanız gebelikte avokado yemenin 13 faydası hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelikte avokado tüketirken dikkat edilmesi gerekenler ve besin değeri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızın tamamını okuyun.

Avokado Hamilelikte Nasıl Fayda Sağlar?

Avokadolar, fetal büyüme ve gelişme için önemli olan folat ve potasyum gibi yüksek miktarda temel besin maddeleri içerdiklerinden anne beslenmesine dahil edilmesi güvenlidir. Hepsi hamilelik üzerinde olumlu etkisi olan iyi yağlar ve diğer vitaminler ve minerallerle doludur.

Avokadonun Hamilelere Faydaları Nelerdir?

Yağlı meyve olarak da bilinen avokado meyvesini yemenin çeşitli faydaları şunlardır:

1. Mükemmel folat kaynağı

Avokadonun hamilelere faydaları arasında folik asit en başta gelir. Yeterli folat veya folik asit eksikliği bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir. Bu nedenle fetüs, organların düzgün büyümesi ve gelişmesi için yeterli folik aside ihtiyaç duyar. Zengin bir kaynak olan avokado, meyvenin 100 gr başına yaklaşık 19 mcg folik asit sağlar.

2. Kansızlığı tedavi eder

Hamilelik sırasında demir eksikliği, hamile kadınlarda anemiye neden olabilir. Avokado, hamilelik sırasında gerekli olan bol miktarda demir içerir.

3. Sindirime yardımcı olur

Gebelikte mide hastalıkları ve kabızlık sık görülür. Avokadodaki zengin lif içeriği prebiyotik görevi görür ve kolondaki mikroflora çeşitliliğini artırır.

4. Vitaminlerle dolu

Yağlı meyve, tümü annenin beslenmesi için gerekli olan ve büyüyen fetüs için önemli olan B1, B2, B5, B6, C, E ve K vitaminleri ile doludur. Bu da avokadonun hamilelere faydaları açısından ne kadar zengin bir besin olduğunun kanıtıdır.

5. Sabah bulantısı ile savaşır

Bu, sizi ilk üç ayda yorgun bırakan bir başka yaygın erken gebelik belirtisidir. C vitamini açısından zengin avokado, problemle baş etmede faydalıdır.

6. Kolesterol ve şeker seviyelerini korur

Düzenli avokado tüketimi, hamilelik sırasında kolesterol ve şeker seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

7. Bacak kramplarını hafifletir

Hamilelik sırasında bacak krampları da yaygındır ve avokado bacak kramplarından kurtulma sağlayabilir. Muzdan daha fazla potasyum içerirler. Potasyum, kalsiyum ile birlikte krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.

8. Fetal beyin gelişimini artırır

Tek bir fincan avokado, fetal beyin ve sinir gelişimi için gerekli olan 22 mg kolin içerir.

9. Mineral bakımından zengin

Avokado, hamilelik sırasında gerekli olan günlük önerilen kalsiyum, potasyum, magnezyum, niasin, fosfor, bakır, çinko ve manganez alımına katkıda bulunur.

10. Besin emilimine yardımcı olur

Avokado sadece besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sisteminizin diğer yiyeceklerden besinleri emmesine de yardımcı olur. Örneğin avokado, tatlı patates, yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi besinlerde bulunan yağda çözünen vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.

11. Sağlıklı yağ dolu

Hamilelik sırasında fetüsün büyümesi için ekstra kalori gerekir ve bunun için iyi yağlar gereklidir. Avokado, hem sizin hem de doğmamış bebeğiniz için faydalı olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir.

12. Kilo alma riskini azaltır

Avokado, diyet lifi açısından yüksek olduğundan, kilo alma şansını azaltmaya yardımcı olur. Sindirim sistemindeki dost bakterilerin metabolik sağlığı iyileştirmesine yardımcı olan lifin yaklaşık %25’i çözünürdür.

13. Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) riskini azaltır

Meyvedeki zengin potasyum seviyeleri, kan basıncı seviyelerini düşürebileceğinden preeklampsi olasılığını düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle, gelecekte kalp sorunları riskini azaltabilir.

Avokadonun hamilelere faydaları saymakla bitmeyeceğini, meyvenin besin değerlerini inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

BUNU BİLİYOR MUSUN?
Avokado, gestasyonel diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilecek düşük glisemik indeksli meyvedir.

Avokadonun Besin Değeri

100 gr avokado, USDA’ya (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) göre aşağıdaki besin değerlerini içerir:

BESİN100G BAŞINA MİKTAR
Toplam kalori160kcal
Toplam yağ14.7g
Doymuş yağ2.13g
Doymamış yağ1.82g
Tekli doymamış yağ9.8g
Kolesterol0mg
Sodyum7mg
Potassium485mg
Toplam Karbonhidrat8.53g
Diyet lifi6.7g
Şeker0.66g
Protein2g
A Vitamini7mcg
C Vitamini10mg
Kalsiyum12mg
Demir0.55mg

Avokado kesinlikle faydalı olsa da, yediğiniz miktara bir sınır koymalısınız.

Bir Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz?

Günde bir avokado asabiyeti engeller. Bununla birlikte, aşırı tüketim nadir de olsa birkaç yan etkiye yol açabileceğinden, günlük alımınızı yarım meyve ile sınırlamak en iyisidir.

İPUCU
Bir avokadonun olgun olup olmadığını anlamak için parmak ucunuzla üzerine hafifçe bastırın. Hafif yumuşaklık varsa ve rengi daha koyu ise olgundur. Kesinlikle faydalıdır, ama yediğiniz miktara bir sınır koymalısınız.

Hamilelikte Avokadonun Yan Etkileri

Avokado yemeyi sınırlamanız veya kesmeniz gerekebilecek durumlar şunlardır:

  • Kilonuzu yönetmeye çalışıyorsanız, meyveyi fazla tüketmekten kaçının. İyi yağlardan olsa da yüksek kaloriler toplanabilir.
  • Lateks alerjiniz varsa, lateks alerjileriyle bağlantılı meyve olarak avokado konusunda dikkatli olun.

Yukarıdaki durumlarda sağlık uzmanınıza danışmanız iyi olur.

Ayrıca avokado hamilelikte belirli zamanlarda diğerlerine göre daha faydalıdır.

Hamileyken Avokado Yemek İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Yüksek folat içeriği nedeniyle hamileliğin erken döneminde avokado tüketmek en iyisidir. Gebeliğin erken evrelerinde düşük folat seviyeleri nöral tüp defektleri ile ilişkilidir. Doğum öncesi beslenmenize avokado dahil etmek, eksikliğe bağlı doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Aşağıdaki bölümde, avokadonun gebelikte faydaları ile ilgili sık sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

SIK SORULAN SORULAR

Siyah veya kahverengi lekeli avokado yemek güvenli midir?

Avokadolar, olgunlaşmaya başlamadan önce uzun süre soğuğa maruz kaldıklarında siyah veya kahverengi olurlar. Renk bozulması ayrıca aşırı ambalajlamanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Meyveler bıçakla bu lekeler çıkarılarak yenilebilir.

Avokado tohumları yenilebilir mi?

Avokado çekirdeklerinin tüketimini destekleyecek yeterli araştırma olmadığı için tüketilmesi önerilmez. Ancak çekirdeklerinden çok avokado çekirdeği özlerinin potansiyel faydaları üzerine araştırmalar var. Ekstraktın antioksidan, anti-kanserojen ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Çok fazla avokado yerseniz ne olur?

Aşırı avokado yerseniz, muhtemelen kilo almanıza neden olur.

Avokado yemek şişmanlatır mı?

Kaynağı ne olursa olsun, vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori tüketmek kilo alımına neden olabilir. Avokado, sağlıklı, tekli doymamış yağ oranı yüksektir. Vücudunuz enerji, yağda çözünen vitaminleri (A,D,E,K) emmek ve zihinsel odaklanma için bu tür yağlara ihtiyaç duyar.

Hamilelik sırasında guacamole sağlıklı mı?

Guacamole, bol miktarda tekli doymamış yağ asitleri içeren avokado bazlı bir sostur. Cipsler, krakerler, sandviçler ve dürümler için kullanılabilir. Beslenme faydalarından yararlanmak için hamilelik sırasında yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Avokado hamilelikte mide ağrısına neden olabilir mi?

Avokado, alerjisi olan hamile kadınlarda mide ağrısına neden olabilir. Tüketimi takiben burun akıntısı, sulanma, dudak şişmesi gibi alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler. Bazen aşırı tüketim, avokadoya alerjiniz olmamasına rağmen mide ağrılarına neden olabilir. Fayda sağlamak için ölçülü olarak avokado tüketebilirsiniz.

Hamilelik sırasında makul miktarlarda avokado tüketmek, anne adayı ve doğmamış bebeği için güvenli ve faydalıdır. Avokado, bir bebeğin gelişimi için gerekli olan zengin folat, vitamin ve demir kaynaklarıdır. Ayrıca bu meyve, hamile kadınlarda sindirim sorunlarını, bacak kramplarını hafifletir, şeker ve kolesterol seviyelerini düzenler. Bu nedenle avokadoyu hamilelik beslenmenize çiğ olarak ekleyebileceğiniz gibi smoothie ve sandviç gibi çeşitli yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Ayrıca, sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için tüketilmesi gereken doğru miktar hakkında doktorunuzla konuşun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!