Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaIqAvustralya Hakkında Sizi Şaşırtacak 50 Harika Bilgi

Son Yazılar

Avustralya Hakkında Sizi Şaşırtacak 50 Harika Bilgi

Dünyanın en büyük ada ülkesi olan Avustralya hakkında ilginç bilgiler arıyorsanız, yazımızdaki 50 inanılmaz gerçeği hemen keşfedin.

Avustralya hakkında ilginç bilgiler, bu ülkenin güzellikleri ve avantajları konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Sahip olduğu 36 bin kilometreye yakın sahil şeridiyle Avustralya, dünyanın en güzel kumsallarına ev sahipliği yapmaktadır. Yaz ayları boyunca sıcak havası ile öğrenciler için de tatil imkanı sunan bu ülke, kaliteli bir eğitim sistemine de sahiptir. Bu sebeple her yıl binlerce öğrenci burada okumak için tercih etmektedirler. Dünya ekonomisi içinde önemli bir yere sahip olan Avustralya, iş fırsatları açısından da oldukça kazançlıdır. Yaşam kalitesinin yüksek olması ve insani gelişme endeksinin iyi durumda bulunmasının yanı sıra sağlık ve eğitim alanlarında da saygın bir seviyede yer almaktadır. Yazımızda Avustralya hakkında sizi şaşırtacak 50 ilginç gerçeğin bir listesini hazırladık! Hadi başlayalım.

Avustralya Hakkında İlginç Bilgiler

avustralya hakkında ilginç bilgiler

Avustralya yerli halkı, İngilizler daha gelmemişken yaklaşık 50.000 yıl önce bu topraklarda yaşıyordu.

Bu ülkede Haklar Beyannamesi yok, bu da onu hükümet sisteminden çıkaran tek Batılı ülke yapıyor.

Bu ülkede insanlardan daha fazla kanguru görebilirsiniz.

Avustralya’dan kıta olarak bahsedilse de aslında teknik olarak dünyanın en büyük adasıdır. Sonuç olarak, ülke genelinde 10.000’den fazla plajı ziyaret edebilirsiniz.

Koala ayıları, ülkede 10 kat daha fazla deve olmasına rağmen Avustralya’da ve tüm dünyada daha popülerdir.

avustralya hakkında ilginç bilgiler

Suudi Arabistan, Avustralya’dan deve ithal ediyor.

Avustralya’da o kadar çok farklı tür var ki bunların sadece %25’i keşfedildi ve insanlar tarafından biliniyor. Bu, henüz tamamen keşfedilmemiş olan% 75’in neler olduğu konusunda merak uyandırıyor.

Avustralya’da Disappointment Dağı adında bir dağ vardır. Port Phillip Körfezi’ni zirvesinden göremedikleri için hayal kırıklığına uğrayan İngiliz kaşifler tarafından bu isim verildi.

Burger King’i sever misiniz? Avustralya’da bulamazsınız, ancak aynı fast-food zincirini Hungry Jacks adı altında bulacaksınız.

İngiltere’de yapılan bir ankete göre, nüfusun yaklaşık %10’u ayın İngiltere’ye Avustralya’dan daha yakın olduğuna inanıyor.

avustralya hakkında ilginç bilgiler

Avustralya’daki Otoyol 1, toplamda yaklaşık 14,500 km uzunluğundaki dünyanın en uzun otoyoludur.

Ulusal çiçek amblemi, 1912’de seçilen bir çiçek olan (Acacia pycnantha) sazdır.

Avustralya’da yaklaşık 200 farklı ırk ve kültür türü vardır, bu da onu dünyanın en çok kültürlü uluslarından biri yapar.

2018’de bile politikacılar Avustralya bayrağı tasarımını ve değiştirilip değiştirilmeyeceğini tartıştılar. Bayrak hala, modern Avustralya yaşamının gerçek bir yansıması olmayan Birleşik Krallık Birlik Bayrağını içeriyor.

Çok büyük bir ülke ve bitki örtüsünün kapladığı yüzey kıtanın %91’ini kapsıyor. Yani geri kalan %9’da ya insanlar yaşıyor ya da çöl statüsünde.

avustralya hakkında ilginç bilgiler

1902’de Avustralya’da kadınlara oy hakkı verildi. Bu, ülkeyi dünyada bunu uygulayan ikinci ülke yaptı.

Yetişkinlerin %80’inden fazlasının düzenli olarak bir tür bahis veya kumar oynadığı Avustralya’dan daha yüksek kumar oranı hiçbir yerde yoktur.

Avustralya Günü her yıl 26 Ocak’ta gerçekleşir ve farklı kültürlerin, ırkların, dinlerin, inançların ve görüşlerin kutlanmasını içerir.

Avustralya’da her yıl bir trilyon şişeden fazla şarap üretiliyor. Şarabın çoğu ülke içinde kalırken, dünyanın geri kalanına da gelişen bir ihracat pazarı var.

Kanguru eti yaygın olarak bulunur ve birçok kişi bu eti az yağlı içeriği nedeniyle sever.

avustralya hakkında bilgi

Koyun derisinden yapılan popüler kış ayakkabısı Ugg botları Avustralya’da ortaya çıktı.

Avustralya nüfusunun %70’inden fazlası düzenli olarak bir tür spor aktivitesine katılmaktadır, ancak ülkenin %25’inden fazlasının obez olduğu kabul edilmektedir.

Avustralya sadece dünyadaki en düz kıta değil, aynı zamanda dünyanın en büyük adasıdır.

Dünyanın en büyük altın üreticisi Avustralya’da bulunuyor. Büyük şehirlerde değil, Kalgoorlie adında küçük bir kasaba bulunmaktadır.

Avustralya’da Sidney ve Melbourne dahil olmak üzere birkaç büyük şehir var. Canberra, Melbourne ve Sidney arasında başkentin hangisi olacağı konusunda devam eden bir tartışma sonucunda başkent olarak seçildi.

avustralya hakkında ilginç bilgiler

Dünyanın en büyük altıncı ülkesi olmasına ve birkaç büyük şehre ev sahipliği yapmasına rağmen, Avustralya’da sadece 24 milyon insan yaşıyor.

Çin’den sonra en fazla sayıda koyun Avustralya’da bulunabilir. İnsanlardan çok daha fazla koyunla, ülke genelinde bu hayvanlardan yaklaşık 100 milyon var. Bu aynı zamanda Avustralya’nın dünyanın önde gelen yün üreticilerinden biri olduğu anlamına gelir.

Dünya Sörf Şampiyonası ilk olarak 1964’te Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlendi.

John Batman, Melbourne şehrinin kurucularından biriydi. Şehir bugünkü adını almadan önce Batmania olarak biliniyordu.

Pek çok timsaha ev sahipliği yapan ülkede, bu canlıların karıştığı her yıl en az bir ölümlü olay oluyor.

Volkanik dağlar dünyanın çeşitli yerlerinde bulunabilir, ancak Avustralya aktif bir yanardağa sahip olmayan tek kıtadır.

1993 yılında Joy Radio adlı bir Avustralya radyo istasyonu kuruldu ve dünyanın ilk gey ve lezbiyen radyo istasyonu oldu.

Hollywood sahnesinde birkaç Avustralyalı aktör var ve Russell Crowe’un genellikle yanlışlıkla Avustralyalı olduğu düşünülüyor. Popüler inanışın aksine, Crowe aslında Yeni Zelanda’da doğdu, ancak ailesiyle birlikte henüz dört yaşındayken Avustralya’ya taşındı.

Avustralya’da 1.500 kadar farklı örümcek türü vardır ve bunların bazıları zehirli, bazıları ise tamamen zararsızdır.

20. yüzyılda Avustralya, Akdeniz ülkelerinde denizin ötesindekiler de dahil olmak üzere büyük miktarda göç gördü. Melbourne, şehirde yaşayan 150.000’den fazla Yunanlı ile dünyanın en büyük Yunan nüfuslarından birine sahiptir.

Aslında kışın Avustralya’da kar yağar ve genellikle İsviçre’den bile daha fazla kar yağabilir.

Melbourne Kupası, her Kasım ayında düzenlenen bir at yarışı etkinliğidir. Melbourne’de resmi tatil olur ve ülkenin diğer bölgelerinde yoğun bir gün kutlama ve eğlence yaşanır.

Kanguru ve emu, Avustralya arması üzerinde yer alır. Bu, hiçbir hayvan fiziksel olarak geriye doğru yürüyemediğinden, ileriye giden ulusu temsil eder.

Ülke ilk sömürgeleştirildiğinde İngiltere’den Avustralya’ya yaklaşık 160.000 hükümlü teknelerle gönderildi. Hayatta kalanlar esir kamplarında tutulurken, birçoğu yolda öldü.

Avustralya’da Dingo adında tilkiye benzeyen vahşi bir hayvan türü vardır. Dingoları yerleşim yerlerinin dışarıda tutmak için inşa edilen Dingo Çiti, dünyanın en uzun çitidir.

Avustralya’daki sağlık hizmeti, uzak bölgeleri helikopterle ziyaret edecek doktorları bulundurur. Birçok Avustralyalı için bu, acil tıbbi yardıma tek erişimleridir.

Dünyanın en temiz havası ve suyu, kıtanın güney doğu ucunda yer alan Tazmanya adasında bulunur.

Büyük Victoria Çölü, Birleşik Krallık’ın tamamından daha büyüktür ve Avustralya’nın birçok kuru alanından yalnızca biridir.

1365 km uzunluğundaki bir sahada golf oynadığınızı hayal edin. Avustralya’yı ziyaret edin ve dünyanın en uzun golf sahasını (Nullabor Links) bulacaksınız.

Develer, tarihsel olarak ülke genelinde inşaat ve diğer işlerde yardımcı olmak için kullanılıyordu, ancak şimdi çöllerde bir milyondan fazla yabani deve var.

Platypus ve echidna, dünyada yumurtlayan tek iki memelidir ve bu canlıların her ikisi de Avustralya’da bulunabilir.

Bu ülkede 19 dünya mirası var.

Yakalanması zor ‘düşen ayı‘, turistleri korkutmak için yaratılmış sahte bir hayvandı. Ayı, komik yalana göre ağaçlardan ve diğer alanlardan turistlerin üzerine her an bu ayılar düşebilirdi.

Tüm Avustralyalıların yaklaşık dörtte biri kıta dışında doğdu.

Avustralyalıların çoğu kıyı şeridinin yakınında yaşıyor, bu sebeple kıtanın orta yerleri tamamen ıssız ve yaşam alanı ve alt yapısı neredeyse yok.

avustralya hakkında ilginç bilgiler

Avustralya, dünyanın en ilginç ve çekici yerlerinden biri olarak kabul edilir. Avustralya hakkında ilginç bilgiler arasında, ülkenin tarihinde yaşanan sıkıntılara rağmen büyüyerek hem ziyaret etmek hem de yaşamak için popüler bir yer haline geldiği sayılabilir.

Özellikle Sidney, Brisbane ve Melbourne gibi şehirleri ile turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Ülkede yapacak çok şey var; kıyılarda şnorkelli yüzme ve tüplü dalıştan taşralara kadar herkes için bir macera sunmaktadır.

Avustralya ayrıca vermeye devam eden bir ülkedir; doğal kaynakların korunması konusunda hassasiyet göstererek sürdürülebilirliği önemsemekte ve sosyal fayda sağlamaya çalışmaktadır. Geniş açık alanları ile dünya genelinde takdir toplayan Avustralya’nın güzel manzaralarını keşfetmenin keyfi ise tarif edilemez!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!