in

SevdimSevdim

Avustralya ve Facebook Savaşı Kızışıyor! Avustralyalılar Facebook’u Neden Siliyor?

Avustralya hükümeti ile Google ve Facebook arasındaki kriz, kullanıcıları da etkilemeye başladı. Avustralyalılar Facebook hesaplarını bir bir kapatıyorlar. Facebook’a resmen savaş açılmış durumda ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in çok para kaybedeceği şimdiden belli oldu. Peki bu kavganın ardında ne var?

avustralya facebook savaşı

Avustralya hükümeti, Google ve Facebook’un Avustralya haber kaynaklarına içeriklerinin paylaşımı karşılığında ücret ödemesi yapması için bir yasa tasarısı hazırladı. Google ile gerçekleştirilen toplantılar olumlu geçti ve Google para ödemeyi kabul etti. Fakat Facebook boyun eğmeyerek bu ücreti ödemeyeceğini açıkladı ve ülkedeki kullanıcıların haber paylaşımını toptan yasaklayacağını duyurdu.

Bu kavganın asıl sebebi ise reklam gelirlerindeki devasa paralar. Dijitalde reklam için harcanan her 100 dolardan 53’ü Google’a, 28’i Facebook’a gidiyor. Geri kalan 19 doları diğer aktörler aralarında paylaşmaya çalışıyor. Yani reklam pastasında söz sahibi olan Google ve Facebook en az hasar ile bu olayı müzakere etmeyi hedefliyor.

Fakat Facebook, 18 Şubat 2020’de, Avustralya’daki tüm haber sayfalarını paylaşıma engel koydu. Yani ücret vereceksem tamamen kaldırırım daha iyi demiş oldu. Avustralya’daki Facebook kullanıcıları artık platformdaki yerel ve uluslararası haber sayfaları tarafından yapılan gönderileri göremiyor veya paylaşamıyor. Facebook ayrıca, Avustralya dışından kişilerin web sitesi aracılığıyla Avustralya haber sayfalarına erişmesini engelleyen yepyeni kısıtlamalar getirdi.

#DeleteFacebook hashtag’i o zamandan beri boykotu desteklemek için tweet atan binlerce insanla uluslararası hale geldi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
paris hilton kim18

Paris Hilton 40 Yaşına Girdi! Paris Hilton Kimdir, Serveti, Boyu

en çok forma giyen oyuncu umut bulut

Umut Bulut, Süper Lig Tarihinin En Çok Forma Giyen Oyuncu Ünvanını Aldı!