3.3 C
İstanbul
Salı, Mart 28, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaHayvanseverVeterinerlere Göre Çok Az Havlayan En İyi 7 Köpek Cinsi

Son Yazılar

Veterinerlere Göre Çok Az Havlayan En İyi 7 Köpek Cinsi

Bir apartman dairesinde köpek beslemek istiyorsunuz ve bu sebeple çok az havlayan köpek cinsleri ilginizi çekiyor. Bu çok normal. İşte bu yazımızda zar zor havlayan köpekleri sizlerle paylaşacağız.

İster hayatınızın büyük bir bölümünde bir köpek dostunuzla birlikte yaşamış olun, ister ailenize ilk kez bir köpek getirmeyi planlıyor olun, yaşam durumunuza en uygun köpek ırkının türünü seçmek sizin için de aynı derecede önemlidir. Onları ne kadar sevimli bulduğunuzun yanı sıra, egzersiz ihtiyaçları ve genel mizaçları gibi şeyleri – ne kadar gürültü çıkardıkları da dahil olmak üzere – göz önünde bulundurmanız gerekir. Neyse ki, kargaşa çıkarma olasılığı daha düşük olan bir refakatçi arayan köpek sahipleri için birçok seçenek var. İşte bu yazımızda uzman görüşlerine göre çok az havlayan veya neredeyse hiç havlamayan köpek cinsleri hangileri sizlerle paylaşacağız.

az havlayan köpek cinsleri

Bir apartman dairesinde köpek sahiplenmeyi planlıyorsanız, komşularınızı rahatsız etmemeye de dikkat etmelisiniz. Bu sebeple çok az havlayan köpek cinsleri hangileridir diye araştırmanız çok mantıklı. İşte o türlerden 7 tanesini yazımızda bulacaksınız.

1
Basenji

Ülkemizde çok bilinen bir cins olmasalar da, Basenji daha sessiz bir köpek arayan herkes için harika bir seçenek olabilir.

Holistapet’in pazarlama direktörü Deepanshu Bedi, Takiye.com’a “Bu cins ‘havlamayan köpek‘ olarak biliniyor ve aslen Afrika’dan geliyor” diyor. “Aşırı havlamaya meyilli olmayan bağımsız ve mesafeli bir ırktır.” Çok az havlayan köpek cinsleri listesine girmesi hiç şaşırtıcı olmaz.

Diğer uzmanlar hemfikir, ancak küçük bir uyarı da yapıyorlar. FiveBarks’ın veteriner hekimi ve danışmanı Linda Simon, Takiye.com’a “Havlayan bir köpek istemeyenler için en bariz seçim Basenji’dir” diyor. “Bu köpekler havlayamazlar, ancak ulumalar da dahil olmak üzere başka sesler çıkarabilirler.”

2
Shih Tzu

az havlayan köpek cinsleri

Sevimli yüzlerinden ve küçük boyutlarından arkadaş canlısı tavırlarına ve sadık eğilimlerine kadar, Shih Tzu bir sebepten dolayı popüler bir ırktır. Uzmanlar, çok az havlama gibi bir üne sahip olmalarına rağmen, o kadar da gürültülü olmadıklarını söylüyorlar. Breed Advisor, “Shih Tzu, olağandışı sesler algıladığında bazen havlar” diyor.

15 yıldan fazla deneyime sahip uzman bir köpek eğitmeni ve Stayyy’nin ortak sahibi Aaron Rice, Takiye.com’a “Apartmanlarda yaşayan insanlar için mükemmel evcil hayvanlar” diyor. “Ayrıca, trafiğin yoğun olduğu veya komşularının köpeklerinin havlamasını anlamayabileceği bölgelerde yaşayan insanlar için de iyidirler. Genellikle küçük, az bakım gerektirir ve eğitilmesi kolaydır. Ayrıca yüksek zekaya sahiptirler. Çok küçük oldukları için çok fazla egzersize de ihtiyaçları yok.”

3
Cavalier King Charles Spaniel

Çok fazla gürültü yapmayacak bir köpek arayanlar için uzmanlar, bir cinsin genel tavrının çok büyük bir karar verme faktörü olabileceğine dikkat çekiyor. Ancak bazı küçük köpekler aşırı enerjik olmaya eğilimliyken, King Charles bu duruma karşı koyan köpeklerdendir.

Simon, “Cavalier King Charles Spaniel, nadiren aşırı heyecanlanan, sevecen ve rahat bir evcil hayvandır” diyor. “Uyumlular ve aşırı havlamaya eğilimli değiller. Ayrıca çok sessiz ve sakin olma eğiliminde olduklarından, yaşça olgun sahipleri ve çocuklarla arasında bu kadar popüler olmalarına şaşmamalı.”

Diğer uzmanlar, köpeğin bu özellikleri nedeniyle uzun yıllardır tercih edildiğine dikkat çekiyor. Köpek eğitmeni ve Dog Training Near You‘nun kurucusu Jeff Netzley, Takiye.com’a “Bu cins en sessiz ırklardan biri olarak biliniyor ve apartmanlar veya küçük evler için mükemmeller” diyor. “Aslen İngiliz asaleti için kucak köpekleri olarak yetiştirildiler ve bugün bu nazik mizacını koruyorlar.”

4
Greyhound

az havlayan köpek cinsleri

İnce yapıları ve baş döndürücü hızlara ulaşma yetenekleriyle tanınan, tipik olarak sessiz bir köpek türü, daha büyük bir evcil hayvan arayan herkes için iyi bir seçenek olabilir.

Bedi, Takiye.com’a “Greyhound, aslen avlanmak için yetiştirilmiş bir tazı cinsidir” diyor. “Aşırı havlamayan, nispeten sakin ve sessiz köpeklerdir.”

Diğer birçok köpeğin aksine, bu kıvrak hayvanlar genellikle daha az heyecanlıdır. Köpek uzmanı ve The Dog Tale’in kurucularından Daniel Caughhill, “Tazılar, pencerenin dışında ne olursa olsun durmadan havlamaktansa kendilerine saklanmayı tercih eden ürkek, sessiz bir türdür” diyor. “Bu onları sessiz bir evcil hayvan isteyenler için mükemmel kılıyor.”

Caughhill, “Ancak, çekingenlikleri, Tazıların nasıl oynanacağını bilmediği anlamına gelmez,” diye ekliyor. “Yarış köpekleri olarak yetiştirildikleri için, Greyhounds bolca egzersiz ve geniş alan sever” diyor.

5
Shar Pei

Pek çok köpek, cinsinin fiziksel özellikleriyle tanınır – ister büyüklükleri, ister tüyleri, ister benzersiz renkleri olsun. Shar Pei örneğinde, sevimli bir şekilde kırışık görünümü, nispeten sakin bir cins olduğu gerçeğinden daha fazla dikkat çekiyor.

Breed Advisor‘ın evcil hayvan uzmanı Ann-Marie Sharpe, Takiye.com’a “Çin’de bir bekçi köpeği olarak yetiştirilen Shar Pei, sahibi için potansiyel bir tehlike olmadıkça nadiren havlar” diyor. “Erken eğitimle mükemmel, itaatkar bir arkadaştırlar. 2010’da yapılan bir araştırma, Shar Pei’yi çok az havlayan köpek cinsleri arasında bile listeledi.”

6
Bernese Dağ Köpeği

az havlayan köpek cinsleri

Çalışan köpek ırkları, genellikle sadakatleri ve kolayca eğitilebilme yetenekleri nedeniyle imrenilir. Ancak uzmanlar, Bernese Dağ Köpeklerinin bu özelliğinin yanı sıra işleri sessiz tutma yetenekleri sayesinde harika bir seçim olabileceğini söylüyor.

Sharpe, “Çalışmak için yetiştirilen bu dayanıklı köpekler, sahiplerinin yanında İsviçre’nin tarım arazilerinde iş görgü” diyor. “Çok az havlama eğilimindedirler ve genellikle oldukça sakindirler.”

Cins, aklında çocuklarla dost olan bir köpek almak isteyenler için de iyi bir seçenektir. Netzley, “Çok sabırlı ve hoşgörülü oldukları için küçük çocuklu aileler için harikalar” diyor. “Bernese Dağ Köpekleri, özellikle diğer büyük ırklarla karşılaştırıldığında, nispeten sessiz olmalarıyla bilinir.”

7
Danua

Bir köpeğin kişiliği hakkında hiçbir şey varsaymamak önemli olsa da, Danua, büyüklükleri ile tipik kişilikleri arasındaki büyük farkı gerçekten örneklemektedir. Mevcut en büyük ırklardan biri olmasına rağmen, bu çekingen, az bakım gerektiren hayvanların da fazla gürültücü olma olasılığı daha düşüktür.

Sharpe, Takiye.com’a “Bu büyük, güzel köpekler sakin ve sevgi dolu, iyi bir sebeple ‘nazik devler’ olarak bilinirler” diyor. “Sakin yapıları, nadiren havladıkları anlamına gelir – gerçi havladıklarında da oldukça gürültülüdür!”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.