Ana Sayfa Soru - Cevap Babalar Günü 2024 Yılında Ne Zaman? Babalar Günü Haziran Ayı İçerisinde Hangi...

Babalar Günü 2024 Yılında Ne Zaman? Babalar Günü Haziran Ayı İçerisinde Hangi Gün?

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü ne zaman, 2024 yılının Haziran ayında hangi gün, işte detaylar.

0
1427
babalar günü ne zaman 2024

Babalar Günü için geri sayım sürüyor. Haziran ayına girilmesi ile birlikte Babalar Günü bu yıl hangi tarihte ayın kaçında kutlanacak sorusu merak ediliyor. Her yıl Haziran ayı içerisinde kutlanan Babalar Günü bu yıl 2024 yılında ne zaman, hangi gün?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN 2024

Babalar Günü ne zaman? Haziran ayına girilmesi ile birlikte Babalar Günü aramaları sıklaştı. Baba olmak mutluluğunu tatmış bir evlat sahibi olan bireyler her yıl olduğu gibi bu yılda çocuklarından gelen içten bir sarılma, güzel sözler veya alınan hediyeler ile bu mutluluğu yaşayacak. Peki 2024 Babalar Günü ne zaman ayın kaçında?

BABALAR GÜNÜ HANGİ GÜN 2024

babalar günü hangi gün

Babalar Günü her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanıyor. Bu yıl Babalar Günü 16 Haziran Pazar 2024 gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

babalar günü ne zaman 2024

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı takdir etmek için dünya çapında kutlanmaktadır. Dünya çapında çeşitli tarihlerde kutlansa da birçok ülke bu günü Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlar. Avustralya ve Yeni Zelanda’da Babalar Günü Eylül ayının ilk Pazar günüdür. Tayland’da, ülkenin kralının doğum günü olan 5 Aralık’ta kutlanır. Brezilyalı babalar, Ağustos ayının ikinci Pazar günü onurlandırılır.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz