in

HadiiHadii

Damar Atması Nedir?

Sıklıkla bacakta görülen ama boyunda, karında, gözde, kolda, kafada ve vücutta da görülen damar atması nedir, neden olur, hangi bölüm bakar.

damar atması nedir

En fazla bacakta görülen ama boyunda, karında, gözde, kolda, kafada ve vücutta da görülen damar atması ya da tıkanıklığı nedir, neden olur, hastanede hangi bölüm bakar? gibi merak edilen tüm soruları bu yazımızda cevaplıyoruz.

Damar atması son yılların en çok görülen sağlık problemlerinden biridir. İnsan vücudunun farklı bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bireylerde de görülmesi mümkündür. Genellikle büyük bir risk teşkil etmemektedir. Ancak bazı zamanlar bir hastalığın semptomu olarak görülebilmektedir. Akabinde ise ani tedavi gerektirebilmektedir. Çoğunlukla damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişmektedir. Lakin herhangi bir sağlık problemi olmayanlarda da rastlanılabilmektedir. Omuz, sırt ve boyun bölgelerinde gözlemlenebilmektedir. Ayrıca bacak, kol ve ellerde de görülebilmektedir.

Atma ve tıkanıklık konuları farklıdır. Atmanın herhangi bir riski yoktur, fakat tıkanıklığı engellemenin yolu, sağlığımıza ve beslenmemize dikkat edip, yaşa bağlı olarak da yılda en az bir defa doktora kontrole gidilmelidir.

Damar Atması Neden Olur?

 1. Vücudu zorlayıcı spor aktiviteleri,
 2. Şeker hastalığı,
 3. Trafik kazaları, düşme gibi travmatik durumlar.
 4. Hormon bozuklukları,
 5. Magnezyum, kalsiyum, B12, D vitamini eksikliği
 6. Bazı vücut kısımların uzun müddet basınç altında kalması,
 7. Hipertansiyon,
 8. Kan rahatsızlıkları,
 9. Sinir sistemi problemleri,
 10. Damarların daralması veya tıkanması,
 11. Gün içerisinde hareket edilmemesine bağlı olarak tembel kas gelişimi,
 12. Fazla kilolu olma,
 13. Yoğun stres,
 14. Uzun müddet aynı pozisyonda oturulması/durulması.
 15. Gün içerisinde aşırı yorulma.

Damar atması nedenleri nelerdir?

 1. Sık görülen ve en önemli damar atması sebebi tıkanıklık oluşmasıdır. Damar daralmaları da bu duruma dahildir. Şayet rahatsızlık ven yada artellerde gelişen tıkanıklığa bağlı seyrediyorsa, ivedilikle tedavi gerçekleştirilmelidir.
 2. Magnezyum, kalsiyum eksikliği gibi çeşitli vitamin eksiklikleri damar atmasına yol açabilir.
 3. Damar atması sinir, stres psikolojik nedenlerden dolayı da görülebilir.
 4. Psikolojik faktörlerin etkisiyle omuzda damar atması gözlemlenebilmektedir. Nörolojik birtakım sıkıntılar olmadıkça yorucu iş hayatının bir yan etkisi olabilmektedir.
 5. Kola aşırı yük bindirilmesiyle kolda damar atması görülebilmektedir. Çoğunlukla ağır cisimlerin kaldırılması bu problemi tetiklemektedir.
 6. Deriye ciddi bir darbe alınması yahut kas ve sinirlerde görülen zedelenmeler damar atmasına yol açabilmektedir. Ayrıca yanlış bir hareket yapılması halinde ağrıyla seyreden bir damar atması yaşanabilmektedir.
 7. Bacakta hissedilen damar atması, çoğu zaman damar tıkanıklığına işaret etmektedir. Damar tıkanıklığı kendini normal damar atmasından ayırt ettirebilmektedir. Kasılma ve sık periyotlarla gözlemlenen atmalar damar tıkanıklığı olabilmektedir. Üstelik bu durum ilerleyen yaşlarda görülüyorsa olasılık artmaktadır.
 8. Boyundaki damar atması problemi daha çok ileri yaştaki bireylerde görülmektedir. Bu durum kendini seğirme şeklinde de belli etmektedir. Söz konusu problemin temel sebebi yanlış pozisyonda uyunmasıdır. Buna ek olarak yanlış yapılan hareketlerin sonucunda da gelişebilmektedir.
 9. Kafada damat atması çoğunlukla bir hastalığın habercisi olmamaktadır. Fakat tüm olasılıklara tedbir almak amacıyla bir hekime başvurulmalıdır.

Damar atması ile hangi bölüm ilgilenir?

Dahiliye doktoru ilgilenir. Doktor sizden çeşitli testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum magnezyum eksikliğinden oluyorsa Magnezyum ilacı reçete edecektir.

Damar atması nasıl geçer?

 1. Sıcak Kompres: Damar atması olan yere sıcak su torbası tutmak geçmesine yardımcı olabilir.
 2. Soğuk Kompres: Buzluktan buz küplerine çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu atan yere tutun.
 3. Uzun müddet hareketsiz kalınması durumda görülebilir.. Tedbir olarak yürüyüş ve hafif egzersizler yapılabilmektedir.
 4. Yanlış yatış pozisyonu, uyku esnasında vücudun bazı bölgelerine basınç bindirebilmektedir. Doğru yatış pozisyonlarını öğrenerek önlem alınabilmektedir.
 5. Vücudu aşırı zorlayan egzersizlerde kaçınılarak problemin önüne geçilebilmektedir.
 6. Fazla kilolara bağlı olarak damar atması gözlemlenebilmektedir. Hazırlanacak egzersiz ve diyet programlarıyla kilo problemi çözülebilmektedir. Böylece damar atmasına karşı savaşılabilmektedir.
 7. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara son verilmelidir. Stresten uzak durmaya gayret edilmelidir. Sağlıklı beslenmeye gayret edilmelidir. Tüm bu unsurlar damar atmasında karşı size destekçi olacaktır.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
tpm versiyonu yükseltme

Windows 11’e Yükseltmeden Önce TPM Sürümünüzü Öğrenme ve Yükseltme

11 aylık bebek gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi ve Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Şeyler