3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 28, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Sahip Olabileceğiniz Çok Az Bakım Gerektiren 10 Evcil Hayvan

Evcil hayvanınıza zaman ayıramayacaksanız, bakımı kolay olan hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşte az bakım isteyen hayvanlar.

Evcil hayvan sahiplenip, evinizin bir üyesi yapmak istediğinizde unutmamanız gereken ilk konu her evcil hayvanın bakılması, ilgilenilmesi ve sevilmesi gerektiğidir. Ancak, meşgul bir insansanız, uyandığınız her anınızı bir evcil hayvana bakmakla geçirmek mümkün değildir. İşte bu sebeple bakımı kolay olan hayvanlar seçmek önemlidir. Elbette bu, evinize bir hayvan getirmeyi hak etmediğiniz anlamına gelmez – sadece doğru olanı bulmanız gerekir. Bazı evcil hayvanlar daha az bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyar; birçoğuna sahip olmak, daha fazla bakım gerektiren seçeneklerden bazılarına göre daha kolaydır. Bu nedenle, çocuklarınız için, çalışan ebeveyn yaşam tarzınız için veya dairenizin büyüklüğüne bağlı olarak en doğru seçimi yapmak istemeniz normaldir. İşte bu yazımızda bakımı kolay olan hayvanlar üzerine bilgiler paylaşacağız.

1. Beta Balığı (Kavgacı Siyam Balığı)

bakımı kolay olan hayvanlar

ModestFish‘in kurucusu Christopher Adams, balıklar genellikle insanlar onlara ne kadar emek verilmesi gerektiğini anlayana kadar “az bakım gerektiren evcil hayvanlar olarak görülüyor” diyor. Ancak bunun nedeni genellikle insanların yanlış balık türlerini seçmesidir. Az bakım gerektiren bir balık arıyorsanız, beta balığı tam size göre olacaktır.

Adams bakımı kolay olan hayvanlar arasında saydığı bu balık için, “Betta balıkları nefes kesici, gerçekten dayanıklı ve az bakım gerektiren harika bir iç güdüye sahiptir” diyor. Beta balıkları için mükemmel boyutta olan 20 litrelik bir akvaryum kiti satın almanızı önerilir. “Ve akvaryumunuz hazır olduğunda, onları günde yalnızca bir kez beslemeniz ya da otomatik bir balık yemliği almanız ve her hafta suyun sadece yüzde 15’ini değiştirmeniz gerekir.”

2. Pug

Kabul edelim, köpekler hiçbir zaman gerçekten az bakım gerektiren evcil hayvanlar değildir. Çok fazla sevgiye, ilgiye ve şefkate ihtiyaçları var. Ancak ailenize değerli bir köpek getirmek istiyorsanız, daha az bakım gerektiren bir cins düşünün. Instagram pug Aji‘nin sahibi JP, pugların sahip olunması en kolay köpek ırklarından biri olduğunu söylüyor.

JP, “Onu hiçbir zaman köpek bakıcısına götürmedik. Kısa tüylerinin kesilmesine gerek yok” diyor. “Gerçek şu ki, günde sadece 30 dakika onunla yürüyoruz ve yaklaşık 10 dakika boyunca halat çekme ya da top getirme oyunu oynuyoruz ve bu onu formda tutmak için yeterli geliyor.” Tüm bunlar, pugların küçük boyutu yanı sıra, onları bakımı kolay olan hayvanlar arasına sokuyor.

3. Değnek Çekirgesi

bakımı kolay olan hayvanlar

Evcil hayvanlar kedi ve köpekler veya balıklarla sınırlı değildir. Evopure‘un kurucusu, sera bahçesi çalışanı Elliot Blacker, değnek çekirgeleri (sopa böcekleri olarak da bilinir) az bakım gerektiren mükemmel bir evcil hayvan olarak öneriyor. Küçük, dal benzeri boyutları, “küçük cam kaplar” veya “yaklaşık 30 cm boyunda kafesler” gibi küçük alanlarda yuvalanmalarını kolaylaştırır ve beslenme alışkanlıkları da yoğun değildir. Blacker, “böğürtlen, meşe, gül ve sarmaşık yiyecekleri” ile yaşayabileceklerini söylüyor.

4. Tavşanlar

Sevimli bir evcil hayvan istiyorsanız, ancak bir yavru almaya hazır değilseniz, bunun yerine bir tavşan düşünün. Animal Patient‘ın kurucusu Gilles Ventejol, kedi ve köpek sağlığı konusunda uzman olmasına rağmen evcil hayvan sahibi olarak tavşanları tavsiye ediyor.

“Çocuklarımın ısrarla ve tekrar tekrar hayvan sahibi olma istekleri üzerine cüce tavşan sahiplendim” diyor. “Tavşandan oldukça memnun olduğumu söylemeliyim. Dairede özgürce yaşıyor ve su içmek, rahatlamak ya da uyumak için kafesine gideceğini öğrenebiliyor. Veteriner harcamaları çok az ve temelde saman, elma ve bayat ekmeği bazen havuçla yiyor. Ama aynı zamanda oldukça komik, meraklı ve evde yeni bir şey olduğunda çok ilgileniyor.”

5. Kaplumbağalar

bakımı kolay olan hayvanlar

PetMD‘ye göre, bir evcil hayvan için düşünülmesi gereken çok sayıda kaplumbağa türü var – yaklaşık 270 tür olduğu bilinmektedir. Normal büyüklükte bir teraryuma koyabileceğiniz türden arıyorsanız, süs kaplumbağası ya da en fazla 22 veya 30 cm’e kadar büyüyen daha küçük bir kaplumbağa sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Beslenme açısından kaplumbağalar bakımı kolay olan hayvanlar arasındadır, çünkü “her gün beslenmeleri gerekmez”. Kaplumbağanızı haftada dört ila beş kez beslemeniz yeterlidir ve çoğu kaplumbağa genellikle böcekler, balıklar ve koyu yeşil yapraklı sebzelerle beslenir. Bir kaplumbağaya iyi bakmanın anahtarı, su sıcaklığını korumak, temiz su içinde tutmak ve onları sürekli beslemektir – bu, evcil hayvan beslemek açısından çok fazla zamanınızı almaz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta, kaplumbağaların uzun süre yaşayabileceğidir. Örneğin, bir süs kaplumbağası 30 yıla kadar yaşayabilir.

6. Hermit Yengeçleri

Bir kaplumbağanın ömrü sizi korkutuyorsa, onun yerine bir hermit yengeci sahiplenmeyi düşünebilirsiniz! Pet Smart‘a göre, keşiş (hermit) yengeçleri en fazla 10 yıl yaşar ve sadece 15 cm uzunluğa kadar büyür. Bir ev olarak ihtiyacınız olan tek şey, “yengecin büyüklüğüne göre 15-25 cm temiz bir çakıllı akvaryum” ve doğrudan güneş ışığı almayan bir alan. Ayrıca, gıdaları küçük pelet veya toz gıdalardan oluşur.

7. Karıncalar

bakımı kolay olan hayvanlar

Sevimli evcil hayvanlara sahip olmayı düşündüğünüzde, muhtemelen karıncalar aklınıza gelmez, aslında bunlar bakımı kolay olan hayvanlar arasındadır ve onları izlemesi çok huzur verir. Bununla birlikte, karıncaları beslemek, ebeveynleri söz konusu evcil hayvanlara “bakmak” için çok fazla zaman harcamaları gerektiği gibi hissetmek zorunda kalmadan, küçük çocukların “evcil hayvanları” gibi hissetmeleri için havalı ve ilginç bir yoldur.

Bir karınca çiftliğinde işin çoğunu karıncalar yapar. Wide Open Pets‘in sahibi Allie Layos’a göre tek yapmanız gereken, sıcaklığı 18 ila 21 derece arasında tutmak, geceleri karıncaları rahatsız etmemek, nemli bir pamuk top veya birkaç damla ile onlara yeterli miktarda su vermek ve küçük meyve ve sebze parçaları gibi yiyecekler koymak onlar için yeterli olacaktır. Ayrıca, karıncaları öldürebilecek veya yaralayabilecek bir çökmeye neden olabileceğinden, karıncalar tünellerini kurduktan sonra karınca çiftliğini hareket ettirmemeye dikkat edin.

8. Deniz Maymunu

Kaplumbağalar ve keşiş yengeçleri sizin tarzınız değilse, daha az bakım gerektiren bir su hayvanı düşünün: Deniz Maymunları! Emlak işiyle uğraşan Ashley Peeling, bu akvaryumda yaşayan evcil hayvanın büyük bir hayranı.

“Yeni başlayanlar için, haftada yalnızca bir veya iki kez beslenmeleri gerektiği için çok az veya hiç zaman ayırmak gerekmiyor” diyor. “Hijyenik amaçlar için, ayda bir basit bir tank yıkaması da yeterli oluyor. Çocuklar her zaman Deniz Maymunları tarafından büyülenirler, bu da onları mükemmel bir evcil hayvan yapar; sadece oturup saatlerce onlara bakarlar. Ve ömürleri uzundur, kabaca iki yıl, bu da ideal bir süre. Dolayısıyla, genel olarak, ucuzlar, az bakım gerektiriyorlar ve bir tane edinmek kesinlikle büyük bir zahmet değil.”

9. Guinea Pig

bakımı kolay olan hayvanlar

Bununla birlikte, az bakım gerektiren bir evcil hayvan istediğiniz için tankta ya da suda yaşayan bir hayvanla yetinmek zorunda değilsiniz. Hala sevimli ve minnoş bir şey istiyorsan, tutabileceğin bir Guinea Pig (Gine Domuzu). Bu küçük kemirgenler tipik olarak beş veya altı yıl yaşar ve hayatta kalmak için yalnızca temel şeylere ihtiyaç duyarlar: kafes, küçük yumuşak bir yatak, yiyecek ve su. Gine domuzlarını az bakım gerektiren mükemmel bir evcil hayvan yapan şey, sahiplerinden fazla bir şeye ihtiyaç duymadan oldukça aktif olmalarıdır. Çocuklarınız oynayabilecekleri bir evcil hayvanın sevincini yaşayabilir, ancak ebeveynlerin tarafında fazla para ya da zaman ayırma gerektirmez.

10. Kelebekler

Kelebekler dışarıda görmek için güzel bir manzaradır, ancak aynı zamanda evinizin içinde de iyi bir böcektir. Çocuklar tırtıl olarak doğdukları için metamorfozlarından çok şey öğrenebilirler ve yalnızca altı ila sekiz aylık tam bir ömürleri vardır – metamorfoz dahil. Onları bir tırtıldan yetiştirirken, sadece onları beslemek için ortak bir bitkiye ihtiyacınız var ve özellikle hayatlarının ilk aşamasında etrafta dolaşmaları için sopalar. Evin etrafındaki eşyalarla onlar için kendi evinizi yapabilir veya bir kelebek seti satın alabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.