Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaÇocukBebekler Uykusunda Neden Gülümsüyor?

Son Yazılar

Bebekler Uykusunda Neden Gülümsüyor?

Uyurken gülümsemek, esas olarak, küçük çocuğunuzun üzerinde hiçbir kontrolü olmayan, beynin istemsiz bir hareketidir. Peki bebekler uyurken neden güler?

Ebeveynler için bir bebeğin gülümsemesini görmekten daha heyecan verici bir şey yoktur. Birçok ebeveyn bebeklerin uykuda gülümsediğini görebilir, ancak bebekler uyurken neden güler? Uyuyan bir bebeğin gülen yüzü çok sevimli ve merak uyandırıyor. Bebekler, aktif uyku sırasında refleksler veya belirli uyaranlara tepkiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle uykuda gülümseyebilir.

Bebekler uykunun çeşitli aşamalarından geçerler ve bu aşamalardan birinde gülümsediklerini görebilirsiniz. Bir bebeğin uykusunda gülümsemesinin ardındaki çeşitli nedenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebekler Uyurken Neden Güler?

Bebeklik döneminde ortaya çıkan “gülümseme tepkisi”nden farklı olarak, yenidoğanlarda “içsel gülümseme” olarak bilinen ve dış uyarıların sonucu olmayan bir gülümseme şekli vardır. Bebekler, rüya gördüğümüz aşama olan hızlı göz hareketi (REM) durumu uykusu sırasında içsel olarak belirlenmiş fizyolojik ritimlerin bir tezahürü olarak, belirli beyin fonksiyonları nedeniyle uykularında gülümserler ve hatta bazen gülerler. Bebeğin gülümsemesi rüyaya bir cevaptır. Bebekler düşüncelerini ifade edemedikleri için rüyanın içeriğini anlatmak neredeyse imkansızdır. Ancak gülümseme, büyük olasılıkla rüyadaki bir olaya verilen bir yanıttır.

Bebekler gülümsemeyi iletişim aracı olarak kullanırlar. Böylece bir bebek, bir ebeveyni veya bakıcıyı, en sevdiği oyuncağı veya evcil hayvanı hayal ederse gülümseyebilir ve beyninin yarattığı iyi duygulara yanıt olarak gülümseyebilir.

Bebekler aynı zamanda uykuya dalarken veya uyanırken gülümseyebilirler, bu da o anda yaşadıkları zevkli veya iyi duygulara bir tepki olabilir.

Bebekler Uykusunda Neden Gülümsüyor?

Bebeklerin uykularında neden gülümsediklerini bilmek için uykuyu ve aşamalarını anlamanız gerekir. Uykunun iki temel aşaması, hızlı olmayan göz hareketi (NREM) ve hızlı göz hareketidir (REM).

Bebekler uykularına dört evreden oluşan NREM evresi ile başlar:

  • NREM 1: Bebek uykulu hissetmeye başlar, gözleri düşer, uyuklayarak açılıp kapanabilir.
  • NREM 2: Bu, bebeğin hafif uykuda olduğu ve etrafta sesler ve başka rahatsızlıklar varsa uyanacağı zamandır.
  • NREM 3: Bebeğin sessiz olduğu ve hareket etmediği derin uyku evresidir.
  • NREM 4: NREM uykusunun en derinidir ve bebek onları uyandıracak yüksek bir ses olmadığı sürece hareketsiz kalmaya devam eder.

Bir bebek uyku döngüsünün 1. aşamasına girer ve 3, 2 ve REM’e geri dönmeden önce sonraki 2, 3, 4 aşamalarına geçer. REM, NREM uykusunun yukarıdaki aşamaları arasında aşağıdaki şekilde gerçekleşir:

NREM 1 → NREM 2 → NREM 3 → NREM 4 → NREM 3 → NREM 2 → REM → NREM 2

Böylece uyku, NREM uykusunun fazları arasında epizodik olarak meydana gelen REM ile döngüler halinde gerçekleşir.

REM, Rüyalar ve Gülümsemek

REM (hızlı göz hareketi uykusu). Bu, rüyaların gerçekleştiği ve gözlerin hızla ileri geri hareket ettiği hafif bir uykudur. Uyku uzmanları, göz hareketlerinin beyin tarafından işlenen rüyalarla bir şekilde ilişkili olduğuna inanırlar.

REM aşaması, bazen kişiyi uyandıracak ölçüde beyin aktivitesinde artışa neden olur. REM uykusu sırasında beynin elektriksel kalıpları, uyanık olduğumuzda aktif olanlara benzer. Bu, REM uykusu sırasında rüyaların, beynin gerçeği simüle ediyor gibi göründüğü için gerçekleştiğini göstermektedir.

SIK SORULAN SORULAR

Gaz neden bebekleri gülümsetir?

Bebeklerin gülümsemesi beyinlerinin istem dışı bir tepkisidir, bu nedenle gazın bebekleri gülümsettiği gerçeği bir efsanedir; buna dair bir kanıt yok.

Otizmli bebekler uykuda gülümser mi?

Otizmli bebekler genellikle göz temasından kaçınırlar ve uyanık olduklarında gülümsemekten kaçınırlar. Ancak, diğer bebekler gibi, uyurken gülümseyebilirler veya gülmeyebilirler.

Bebekler neden tavana gülümser?

Bebeğinizin genellikle tavan vantilatörü veya tavandaki ışıklar gibi cansız nesnelere gülümsediğini görebilirsiniz, çünkü normal bir tepki olan ışık, hareket ve kontrast içeren şeylere çekilirler.

Bebekler uykularında gülümserken melekler mi görürler?

Bebeklerin uykularında melekleri gördükleri için gülümsediklerini kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Ayrıca bebeklerin düşüncelerini dil aracılığıyla iletemedikleri için rüyalarının ne olduğunu belirlemek zordur.

Bebeklerin uykularında neden gülümsediği, ebeveynler ve bakıcılar arasında yaygın ve doğal bir sorudur. Bebekler, beyin uyarımları nedeniyle uykularında gülümseyebilir, hatta gülebilirler. Bazen bir gülümseme mutlu bir rüyaya cevap olabilir. Ancak iletişim kuramadıkları için rüya gördüklerini söylemek mümkün değildir. Bazen daha küçük bebeklerde herhangi bir tepki ya da duyguyla ilgisi olmayan refleks bir gülümseme olabilir. Çoğu uyku gülümsemesi REM uykusunda meydana gelir ve bebekler günde 16 saatten fazla uyuma eğiliminde olduklarından çoğu REM uykusudur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!