3.3 C
İstanbul
Pazar, Eylül 25, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Bebeklerde Diş Çıkarma: Belirtileri Nelerdir ve Ağrı Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde diş çıkarma ile ilgili annelerin merak ettiği, belirtileri, yapılması gerekenler, ağrısı nasıl geçer sorularını cevaplıyoruz.

Bebeklerde diş çıkarma, bebeğin ilk dişi diş etlerinden çıktığında ortaya çıkar. Her ne kadar sevimliliklerine katkıda bulunsa ve onları daha da çok sevmemizi sağlasa da bebek için keyifli olmayabilir. Ebeveynler, bebeklerinin ilk dişlerini ne zaman çıkaracağı konusunda, özellikle de çoğunlukla beraberinde getirdiği ağrı konusunda sürekli endişe duyarlar. Bununla birlikte, diş çıkarmanın başladığını gösteren bazı işaretler vardır. Onlar hakkında bilgi, sürece önceden hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda size bebeklerde diş çıkarma belirtileri, bebeğinizin ağrıyla baş etmesine yardımcı olmanın yolları ve tıbbi müdahale gerekebileceği zamanları anlatacağız.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?

bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Çoğu bebek için diş çıkarma genellikle 6 ila 12 ay arasında başlar. Ve bebeklerin süt dişleri üç yaşına kadar çıkar.

Sırasına Göre Diş Çıkarma

Bebekler dişlerini çiftler halinde çıkarırlar. Alt ön dişler önce gelir ve üst ön dişler genellikle birkaç ay sonra çıkar. Ardından alt ve üst yan dişler, ardından birinci azı dişleri, köpek dişleri ve ikinci azı dişleri görünür. Böylece, üç yaşına geldiğinde bebeğinizin 20 tane süt dişi olacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma tablosu genel olarak bu sıralamada gerçekleşir.

Bebeklerde diş çıkarma sırası

Anne ve babaların merak ettiği diğer konu ise bebeklerde diş ne zaman çıkar sorusudur!

Bu, dişlerin normal çıkma sıralamasıdır, ancak tüm bebekler bu sıralamaya göre diş çıkarmayabilir. Bazıları daha erken sahip olabilirken bazıları daha sonra sahip olabilir.

Bebeğiniz Diş Çıkarmıyorsa Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Ortalama diş çıkarma yaşı yaklaşık altı aydır. Altı aydan önce diş çıkarma, erken diş çıkarma olarak kabul edilir. Bebek 13 aya kadar diş çıkarmıyorsa, gecikmiş diş çıkarma olarak kabul edilir.

Bebeğinizin diş çıkması gecikirse endişelenmeyin; bir çocuktan diğerine değişir. Bebeğinizin saçı, derisi ve kemik gelişimi normal olduğu sürece endişelenecek bir şey yoktur. Gecikmiş diş çıkarma, bebeğinizin genel gelişiminde herhangi bir sorun olduğunu göstermez.

Diş çıkarma aşağıdaki nedenlerle gecikebilir:

Ancak aile öyküsü olmadığını ve çocuğunuzun yeterli beslendiğini ve buna rağmen bebeğinizin diş çıkarmaya başlamadığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ama önce, dişin ne zaman ortaya çıkabileceğini size söyleyecekleri için bebeğinizin genel durumunu sürekli kontrol edin ve ilginç gelen şeylerin tarihlerini bir yere not edin.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebekler diş etlerini kestiğinde ağrı ve şişlik nedeniyle huysuzlaşır. Belirtiler diş tam olarak çıkmadan üç ila altı gün önce ortaya çıkar ve dişin ucu diş etlerinden çıktığında durur.

Diş çıkarma, bazı bebekler için kolay ve hızlı bir süreçtir, ancak bazıları için yavaş ve ağrılı olabilir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Yara ve ağrıyan kırmızı ve şiş diş etleri.
 • Bebek her cismi ağzında tuttuğu için aşırı salya akması. Salya, bir diş çıkana kadar birkaç hafta sürebilir.
 • Kulağın ovalanması. Diş etleri ve kulaklar aynı sinir yollarını paylaştığı için diş etlerindeki ağrı da kulak ağrısına neden olur.
 • Dişlerin diş etlerinden çıkmasının baskısı nedeniyle aşırı ısırma ve çiğneme. Bebekler ağrıdan kurtulmak için her şeyi ısırır ve çiğner. Devam eden ağrı nedeniyle bebeğinizin uykusu bölünebilir. Ağrıyan diş etleri bebeğinizi huzursuz eder, bu yüzden bunu huysuz ve sinirli olarak ifade etme eğilimindedirler.
 • Yiyeceklere veya yemeye karşı ilgi eksikliği. Yiyecekleri emmenin veya çiğnemenin baskısı, zaten ağrıyan diş etlerinde daha fazla rahatsızlığa neden olabilir; Böylece bebekler iştahını kaybeder ve bazen yiyecekleri tamamen reddeder.
 • Bebekler çene çizgisi ve yanak çevresindeki rahatsızlıktan dolayı yanaklarını çekerler.
 • Aşırı salya nedeniyle ağız çevresinde ve göğüste hafif kızarıklıklar olabilir.
 • Bazen diş çıkarmaya hafif ateş eşlik eder.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri şiddetliyse veya çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler varsa, bunun büyük olasılıkla diş çıkarma nedeniyle olmadığını unutmayın:

 • Çok yüksek ateş
 • İshal
 • Burun akıntısı ve öksürük
 • Vücuttaki döküntüler

Bu gibi durumlarda doktorunuza danışınız. Dayanılmaz ağrı nedeniyle sakinleştirilemeyen bir şekilde ağlarsa, bebeği bir doktora götürmelisiniz.

Bebeğinizin hafif ağrısı varsa, ağrıyı gidermek için ev ilaçlarını kullanabilirsiniz. Fakat dozajı konusunda doktorunuza danışın!

Bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir? Evde uygulanacak çözümler

Bebeğinizi acı içinde görmek sizin için acı verici. Bu nedenle, bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna bakalım biraz da:

 1. Çiğnemek için ıslak yumuşak bez: Çocuğunuza çiğnemesi için temiz, ıslak ve soğuk bir bez verin. Soğuk nesneler ağrıyı hafifletir ve çiğneme dürtüsünü azaltır. Bebeğiniz soğuk şeyleri sevmiyorsa, oda sıcaklığında bir diş kaşıyıcı verin.
 2. Dişlikler: Doku diş etlerine masaj yaptığı ve soğukluk ağrıyı uyuşturduğu için çocuğunuza donmuş diş çıkarma halkaları verebilirsiniz. Ancak, rahatsızlıklarını artırabilecekleri için onlara aşırı soğuk nesneler vermeyin.
 3. Dondurulmuş yiyecekler ve çubuklu dondurmalar: Bebeğiniz katı yiyecekler üzerindeyse, içinde donmuş yiyecekler bulunan ağlı diş kaşıyıcıları verin. Boğulma tehlikesi oluşturan bebek mamaları vermeyin. Küçük çocuklara dondurma vermek iyi bir fikirdir.
 4. Masaj: Bebeğinizin diş etlerine temiz bir parmak veya soğuk diş çıkarma halkası ile nazikçe masaj yapabilirsiniz. Acıyı dindirecektir. Bebekler buna direnebilir, bu yüzden onları bazı taktiklerle etkileyin.
 5. Ağrı kesici: Ağrıyı azaltmak için altı aylıktan büyük bebeklere asetaminofen veya ibuprofen verin. Ancak, bunu yalnızca doktorunuz ilacı reçete ederse yapın.

Not: Nadir fakat ciddi bir hastalık olan Reye sendromu ile ilişkili olduğundan 20 aydan küçük bebeklere aspirin verilmemelidir.

 1. Dikkatini dağıtın: Bebeğinize yeni bir oyuncak verin ve onunla daha kaliteli zaman geçirin. Akıllarını acıdan uzaklaştırabilecek her şeyi yapın.
 2. Onlara ekstra sevgi verin: Bebeğiniz ne kadar hasta olursa olsun, bazen ihtiyaç duydukları tek şey ekstra sarılmalar, kucaklaşmalar ve öpücüklerdir. Sıcaklığınız sihir gibi çalışabilir.
 3. Tahıl karışımı, yoğurt, elma püresi gibi katı yiyecekler de ağrıyı azaltır. Diş çıkarma diş etlerinin kanamasına neden olur ve ağızda mavimsi bir yumru olabilir. Bunun için endişelenmenize gerek yok; etkiyi azaltmak için sadece serin ve ıslak bir bez kullanın.

Bebeğiniz Diş Çıkarırken Yapılmaması Gerekenler:

 1. Uyuşturucu maddelerden kaçının. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bebeğin boğazını uyuşturduğu ve yutkunmasını zorlaştırdığı için diş çıkarma jellerinin kullanılmasına ve bebeğinizin diş etlerine alkol sürülmesine karşı uyarıda bulunur. Ayrıca, bebekleri kandaki oksijen seviyesinin düşmesi riskine soktuğu için topikal uyuşturma maddelerinin kullanılmasına karşı uyarıda bulunur.
 2. FDA ayrıca bitkisel veya homeopatik diş çıkarma jellerinin kullanımına karşı uyarıda bulunur. İçeriğindeki maddeler kalp sorunlarına ve uyuşukluğa neden olabilir.
 3. Topikal merhemler, bebek salya aktığında ağızdan çıktıkları için pek yardımcı olmazlar.
 4. Kehribar diş çıkarma kolyelerinden kaçının. Kehribar diş çıkarma kolyelerinin ağrıyı hafifletmek için iyi olduğuna dair bir kanıt yok. Potansiyel bir boğulma tehlikesi olabileceğinden bunlardan kaçının.
 5. Diş etlerini yakabileceğinden karanfil yağı vermekten kaçının.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi, bir bebeğin hayatındaki en uzun ve ağrılı gelişim evrelerinden biridir. Bir ebeveyn olarak, bebeğinizin acı çekmemesi için bitmesini beklersiniz. Endişelenirseniz, içinizi rahatlatmak için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim.

Bebeklerde Diş Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bununla birlikte diş çıkarma için belirli bir zaman yoktur. İlk dişin çıkmasından ve ağrının geçmesinden sonra, azı dişleri diş etlerinden geçerken bebeğiniz tekrar rahatsızlık hissedecektir. Azı dişleri, boyutlarının büyük olması ve ağzın arkasında yer alması nedeniyle ön dişlere göre daha fazla rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir.

Dişlerin çıkması ve ağrıdan kurtulma, bebeğinizin diş çıkarma sürecini mutlu bir şekilde sonlandırmaz. Aslında artık o beyaz incilerle ilgilenmek zorunda olduğunuz için sorumluluklarınız artacak.

Bebeğinizin Dişlerine Bakmanın Yolları

Süt dişleri, daimi dişler kadar bakıma ihtiyaç duyar. Erken diş hijyeni, boşlukları önlemeye yardımcı olabilir. İşte bebeğinizin ağız bakımı için bazı ipuçları:

 • Bebeğinizin diş etini gazlı bez veya yumuşak bir bezle temizleyin.
 • Bebeğiniz için ayrı çatal bıçak takımı (kase, kaşık ve çatal) bulundurun. Enfeksiyona neden olabileceğinden bu eşyaları başkaları için kullanmayın.
 • Güçlü dişler oluşturmaya yardımcı olmak için vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler verin. Bebeğinizin sağlıklı diş ve diş eti gelişimi için gerekli olan kalsiyum, florür, fosfor ve C vitaminine ihtiyacı vardır.
 • Dişleri çürüttüğü için şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Bebek 20 diş aldığında diş muayenesi yaptırın.
 • Bebeğinize biberondan değil bardaktan su içirin. Şişelerden veya yudumlardan alınan sıvılar, süt ve meyve sularının yavaş akışı bebeğin ağzında ve dişlerinde biriktiği ve uzun süre orada kaldığı için dişleri çürütür.
 • Bebeğiniz ne kadar sevse de geceleri biberonla beslemekten kaçının. Sütün damlaması aside parçalanır ve yavaş yavaş dişleri çürütür.
 • Bebeğinizin ilk diş muayenesini 12 ay sonra veya ilk dişi çıktıktan altı ay sonra yaptırın.
 • Tatlandırılmış şurup şeklindeki takviyeler ve ilaçlar da tatlı ve yapışkan oldukları için dişleri etkileyebilir. Bu nedenle şurubu verdikten sonra bebeğin ağzını suyla çalkalayın.
 • Bebeğiniz 18 ayını doldurduğunda, bebeğinizin dişlerini fırçalamaya başlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Fırçalama bizi bir sonraki bölüme getiriyor.

Bebeklerde Diş Temizliği: Fırçalamak

Daha önce de belirtildiği gibi diş hijyeni, ilk diş ortaya çıkmadan önce başlamalıdır. Bebeğin diş etini parmak fırçası veya gazlı bez kullanarak temizleyebilirsiniz.

 • Amerikan Diş Hekimleri Birliği, bebeğin ilk dişi çıktıktan sonra florürlü diş macunu kullanılmasını önermektedir. Ancak macun boyutu, çocuğunuz üç yaşına gelene kadar pirinç tanesi kadar küçük olmalıdır.
 • Üç yıl sonra, fırçalamak için bakla büyüklüğünde macun kullanabilirsiniz. Bebeğiniz üç yaşını geçtiğinde eğer suda florür yoksa florür takviyesi verebilirsiniz.
 • Çok fazla veya çok az florür bebeğinizin dişleri için kötü olabilir. Çok fazlası, diş minesinin aşınması ile karakterize yaygın bir hastalık olan floroz adı verilen bir duruma neden olabilir.
 • Florür eksikliği, asit üreten bakteriler ve tükürük ile birlikte fermente olabilen karbonhidratlar nedeniyle dişin zamanla çürüdüğü bir durum olan diş çürüklerine neden olur. Dişlerin kronlarında ve köklerinde gelişir ve bebeklerin ve küçük çocukların süt dişlerini etkiler.
 • Çocuğunuzun günde iki kez (sabah ve gece) fırçalamasına izin verin ve fırçalarken diş macununu yutmamasını hatırlatın.
 • Bakteriyel enfeksiyonu önlemek için çocuğunuzun diş fırçasını her üç ayda bir değiştirin. Tutarlı bir fırçalama rutini belirlemek, bebeğinizin ağız hijyenine erkenden alışmasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin bir ağız dolusu minik dişle gülümsediğini görmek, endişelerinizi ortadan kaldırabilir ve gününüz daha güzel hale gelebilir. Ancak bu zevkle birlikte bebeğin süt dişlerine bakma sorumluluğu da gelir çünkü bunlar kalıcı dişlerin temelidir. Dişlerini günde iki kez fırçalayın ve ağız sağlığını etkileyebilecek uygulamalardan kaçının.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş çıkarma ateş, ishal veya burun akıntısına neden olur mu?

Diş çıkarma sırasında sıcaklıkta hafif bir artış yaygındır, ancak ateşe neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yapılan araştırma diş çıkarmanın ateşe neden olmadığını göstermektedir. Aynı durum, diş çıkarmadan ziyade bir enfeksiyondan kaynaklanabilecek soğuk algınlığı ve ishal için de geçerlidir. Çocuğunuzun ateşi kusma, ishal veya iştahsızlık varsa, o zaman bir doktora danışmanız gerekir.

Diş çıkarma kusmaya neden olabilir mi?

Bazıları viral enfeksiyonun kusmaya neden olduğunu iddia ederken, bazıları kusmanın diş çıkarmadan kaynaklandığını iddia ediyor. Bebeğiniz kusuyorsa, diğer enfeksiyon semptomlarına veya ateşe dikkat edin. Ve eğer bebeğiniz sık sık kusuyorsa hemen doktorunuza danışın.

Ebeveynler genellikle bebeklerinin ilk dişi çıktığında heyecanlanırlar. Çoğu bebek için diş çıkarma genellikle 6 ila 12 ay arasında başlar. Bu nedenle, altı aydan önce diş çıkarma, erken diş çıkarma olarak kabul edilirken, 12 aydan sonra diş çıkarma, geç diş çıkarma olarak kabul edilir. Erken doğum, kötü beslenme ve hipotiroidizm gibi çeşitli nedenlerle diş çıkarma gecikebilir. Ayrıca, diş çıkarma bebeğiniz için genellikle ağrılıdır ve buna ateş de eşlik edebilir. Bununla birlikte, küçük çocuğunuz için zararlı olabileceğinden, diş çıkarma sırasında uyuşturma maddeleri, kehribar diş çıkarma kolyeleri ve topikal merhemler kullanmaktan kaçının.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.