Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaÇocukBebeklerde Hıçkırık: Neden Olur, Ne Kadar Sürer, Nasıl Geçer?

Son Yazılar

Bebeklerde Hıçkırık: Neden Olur, Ne Kadar Sürer, Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık ebeveynleri endişelendirebilir, peki neden olur, ne kadar sürer, nasıl geçer, işte merak edilen soruların cevaplar.

Hıçkırıklar diyaframın tekrarlayan kasılmalarıdır. Bu kasılmalar, ses tellerinin kapanmasına neden olarak karakteristik ‘hık hık’ sesi yaratır. Bebeklerde sık sık hıçkırık olur ve bu genellikle bebeğiniz bir yaşına gelene kadar endişe edilecek bir durum değildir. Bununla birlikte, hıçkırıklar garip görünüyorsa veya bir yaşından sonra sıklaşıyorsa, bebeğin çocuk doktoru ile bunun hakkında konuşun. İşte bu yazımızda bebeklerde hıçkırık neden olur, ne kadar sürer, nasıl geçer, gibi merak edilen sorulara yanıt veriyoruz.

Bu makalemizde bebek hıçkırıklarının nedenleri, önlenmesi, tedavisi ve yapılmaması gereken şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde hıçkırığın kesin nedeni bilinmemektedir. Hıçkırık temel olarak diyaframın, soluk borusunu kontrol eden kasların ve sinirlerin eş zamanlı hareketinden oluşan hıçkırık refleksinin tetiklenmesiyle oluşur. Refleksle ilgili sinirler tetiklenir veya tahriş olursa, beynin ve omuriliğin bölümleri tarafından düzenlenen hıçkırıklara yol açar.

Birkaç koşul, hıçkırık refleks sinirlerini tetikleyebilir veya tahriş edebilir. Bebeklerde en sık görülen nedenler, beslenirken fazla hava yutması ve aşırı beslenmesidir. Hıçkırıklar bebeğin yaşamının ilk birkaç ayında yaygın olma eğiliminde olduğundan, bazı yenidoğanlarda belirgin bir tetikleyici olmadan da hıçkırık olabilir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

Hıçkırıklar genellikle kendiliğinden geçer ve müdahale etmeye gerek yoktur. Yine de bebeklerde hıçkırıkları hafifletmek için aşağıdaki müdahaleleri düşünebilirsiniz.

 • Besleme pozisyonlarını değiştirin: Biberonla beslenen bebekleri dik pozisyonda beslemek midelerine fazladan hava girmesini engelleyerek hıçkırıkları azaltır.
 • Yavaş besleme: Bebeğinizi hızlı bir şekilde biberonla beslerseniz, midelerinin hızla genişleyip diyaframa baskı yaparak hıçkırıklara neden olma ihtimalleri vardır. Hıçkırıkları azaltmak için biberonla hızlı besleme yerine biberonla yavaş besleme tekniklerini deneyebilirsiniz.
 • Bebeğinizi dik tutun: Biberonla besledikten veya emzirdikten hemen sonra bebeğinizi dik tutun. Bu, yutulan havanın midesinden çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Mola verin ve gazını çıkarın: Midede sıkışan gazı serbest bırakmak ve hıçkırıkları önlemek için bebeğinizi beslemeler arasında gazlayın.
 • Emzik kullanın: Hıçkıran bebeğinize emzik vermek diyaframın gevşemesine ve hıçkırıkların azalmasına yardımcı olabilir. Ancak, tekrar tekrar reddederse bebeği emziği almaya zorlamayın.
 • Gündüz gaz damlası uygulayın: Gaz damlası birkaç bitkinin karışımıdır ve genellikle reçetesiz satılan (OTC) bir ilaç olarak bulunur. Esas olarak kolik veya gastrointestinal rahatsızlıkları olan bebekler için önerilir. Bebek hıçkırıkları için gaz damlası vermeyi düşünebilirsiniz. Ancak, küçük çocuğunuza herhangi bir OTC ilacı vermeden önce bir doktora danışmanız önerilir.

Bir bebek hıçkırıklardan rahatsız olmayabilir ve onlarla bile yemeye ve uyumaya devam edebilir. Araştırmalar, hıçkırık refleksinin büyük bir beyin sinyali dalgasını tetiklediği için hıçkırıkların bebeklere fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bu sinyaller bebeğin beyninin solunum kaslarını izlemeyi ve gönüllü olarak kontrol etmeyi öğrenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, bebek hıçkırıklardan rahatsız görünmüyorsa, onları rahat bırakabilir ve birkaç dakika içinde hıçkırıkların durmasını bekleyebilirsiniz.

Bebeklerde Hıçkırıkları Durdurmak Ne Yapılmaz?

Hıçkırıkları azaltmak için çeşitli yanlış çözümler paylaşılmaktadır. Bu çözümlerden veya tekniklerden bazıları aşağıdakileri içerir ve bunları asla bebek üzerinde denememelisiniz.

 • Bebeği aniden korkutarak vagus sinirini uyarmak
 • Şeker vermek
 • Bir cisimle damağı gıdıklamak
 • Nefes alış verişini bir süreliğine engellemek

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçirilir?

Potansiyel tetikleyicilerden kaçınarak bebeklerde hıçkırıkları önleyebilirsiniz. Aşağıda yeni doğanlarda ve bebeklerde hıçkırıkları önlemeye yardımcı olabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.

 • Hızlı beslemekten kaçının.
 • Bebeğin büyük miktarlarda sütü ve havayı yutmasına neden olabileceğinden, biberonu dikey olarak kullanın
 • Bebeği fazla beslemeyin.
 • Besleme sırasında ve sonrasında bebeğin gazını sık sık çıkarın.
 • Beslemeyi tamamladıktan hemen sonra bebeğinizi yatırmayın, bir süre dik tutun.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Aşağıdaki senaryolarda bir doktora görünebilirsiniz.

 • Hıçkırıklar kalıcıdır ve bebeğin yeme ve uyku düzenine müdahale eder.
 • Hıçkırıklara, özellikle beslendikten sonra öksürük, az miktarda süt tükürme, ağlama ve sırtın kavislenmesi eşlik eder. Bu işaretler asit reflüsüne işaret edebilir.
 • Bebek bir yaşından sonra bile sık sık hıçkırık yaşarsa.

Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde hıçkırık ne kadar sürer?

Hıçkırıklar genellikle yaklaşık beş ila on dakika sürer. Bebeğiniz saatlerce hıçkırıyorsa, bir çocuk doktoruyla konuşmanız önerilir. Genellikle bebeklerdeki düzenli hıçkırıklar 12 aylıkken geçer.

Bebeğim hıçkırıkken yatmasına izin vermem doğru mu?

Bebekler hıçkırırken uyuyabilir. Bu nedenle, bir sağlık uzmanı tarafından aksi önerilmedikçe, hıçkırırken bebeğinizi yatırmak bir sorun teşkil etmez.

Yenidoğan hıçkırıkları genellikle aşırı beslenme ve aşırı hava alımından kaynaklanır. Bebeklerde hıçkırık, doğumun ilk aylarında daha sık görülür. Ancak bebeğinize herhangi bir zarar vermeden kendiliğinden düzelirler. Beslenme pozisyonlarını değiştirmek, yavaş beslemek, beslendikten sonra bebeğin gazını çıkarmak vb. gibi bazı önlemler bebeklerde hıçkırıkların azaltılmasına veya önlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bebeğinizin bir yılı geçtikten sonra bile devam eden hıçkırıkları varsa veya öksürük ve tükürme ile birlikte hıçkırıkları varsa, bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!