Cuma, Aralık 8, 2023
Ana SayfaFaydalı BilgilerTerapistlere Göre Birinin Yalan Söylediği Anlamına Gelen 5 Gergin ve Sinirli Davranış

Son Yazılar

Terapistlere Göre Birinin Yalan Söylediği Anlamına Gelen 5 Gergin ve Sinirli Davranış

Birinin yalan söylediği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı beden dilleri olabilir. İşte yalan söylediğini anlayacağınız 5 gergin ve sinirli hareket.

Bir yalancıyı tespit etmek her zaman kolay değildir. Bazen bir kişinin sözleri ve tavırları onları ele verirken, diğerleri yalanları rahatsız edici bir kolaylıkla belli eder. Bununla birlikte, uzmanlar, bir kişinin gerçeği çarpıttığına dair bazı açık işaretler olduğunu söylüyor – bunların çoğu sinirlilik ve gerginlik ile ilişkilendiriliyor. Peki bir kişinin yalan söylediği nasıl anlaşılır? Aslında görüyorsunuz, bir insan yalan söylediğinde – ister zararsız bir uydurma, ister kötü niyetli bir yalan olsun – strese girer. Ve bu olduğunda vücut dilleri değişir. Bu yazımızda terapistler ve beden dili analistleri bize bir yalancıyı fark etmenize yardımcı olabilecek temel sinirsel alışkanlıkları anlatıyor. Gözlerinizi dört açın ve incinmiş duygulardan, kafa karışıklığından veya daha kötüsünden kaçınabilirsiniz.

1. Gözleri sabit bakamaz.

Bir kişinin gözleri size çok şey söyleyebilir, özellikle de yalan söylerken.

İlişki danışmanı Colen Wener, “Bir kişi yalan söylediğinde, beyin, kişiyi yakalanmadan durumu nasıl atlatacağını anlamaya çalışırken aşırı hızlanır” diyor. “Gözler düz bir çizgide hareket etmiyor, bunun yerine beyin bilgiyi işlerken gözler kımıl kımıl hareket ediyor. Buna mikro kayma denir ve bu, algılanmaktan kaçınmak için bilinçaltında gerçekleşir.”

Yalancı, gözlerini konuştuğu kişiden uzağına da çevirebilir.

BENZER YAZI: İNSANLARIN YALAN SÖYLEDİKLERİ ANLAMINA GELEN AĞIZLARIYLA YAPTIKLARI 5 ŞEY

2. Sesi değişir.

Birinin yalan söylediği nasıl anlaşılır sorusunun aslında en belirgin cevabı, karşınızdaki kişinin sesinin normalden farklı olmasıdır. Bir kişi yalan söylediğinde ortaya çıkabilecek bir başka istemsiz tepki de sesindeki değişikliktir. Wenner, bunun genellikle ses tonunda alışılmadık bir artış veya düşüşle karakterize edildiğini belirtiyor.

“Ses, yakalanmamaya çalışırken ortaya çıkıyor; perde, ses seviyesi veya her ikisi de değişebilir” diyor. “Kekemelik, tereddüt veya çok hızlı konuşma gibi bir kişinin konuşma biçimindeki değişiklikleri görmek de mümkündür.”

Bir kişinin ağzı sanki bir yalanı geri çekiyormuş gibi kuruyabilir veya gerginleşebilir ve hatta normalden daha sık nefes aldığını fark edebilirsiniz. Bütün bunlar yalan söylemenin yarattığı stresin bir sonucudur.

BENZER YAZI: BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE İNSANLARIN YÜZDE 90’I SEVGİLİLERİNE BU KONUDA YALAN SÖYLÜYOR

3. Ellerini saklarlar.

Birinin yalan söylediğini düşünüyorsanız, ellerine bir bakın – eğer bulabilirseniz.

Uzman Gina Guarino, “Yalan söyleyen biri ellerini yumruk haline getirebilir, ellerini ceplerine sokabilir veya kollarını kavuşturabilir” diyor. “Bu davranışların her biri vücuttaki gerilimi gösterir ve aynı zamanda yalan söylemenin stresinin neden olduğu rahatsızlıktan başka bir kişiye karşı bilinçsiz bir koruma veya kapatma yöntemi olabilir.” diyor.

BENZER İÇERİK: TERAPİSTLERE VE AVUKATLARA GÖRE BİRİNİN YALAN SÖYLEDİĞİNİ GÖSTEREN 5 BEDEN DİLİ İŞARETİ

4. Sabit duramazlar.

Bir iş projesi için son teslim tarihini belirlemek veya önemli bir görüşmeye başlamak için beklemek gibi stresli bir durumdayken muhtemelen kıpırdanmaya eğilimli olduğunuzu fark etmişsinizdir. Aynı şey yalan söylerken de olur.

Psikolog Wilson, “İnsanlar yalan söylediğinde, genellikle hareketsiz kalmakta güçlük çekerler ve gergin bir şekilde kıpırdanabilirler” diyor. “Bu, ayaklarını yere vurmalarında, koltuklarında kaymalarında ve hatta ileri geri hareket etmelerinde kendini gösterebilir.”

Wilson, davranışın, yakalanma konusunda endişeli hissetmelerinden kaynaklandığını belirtiyor.

BENZER YAZI: BURÇLARINA GÖRE BİRİNİN YALAN SÖYLEDİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Peki bir kişinin yalan söylediği başka yollarla nasıl anlaşılır?

5. Normalden daha farklıdırlar.

Bir kişi için sinirsel bir alışkanlık, bir başkası için normal davranış olabilir. Bu nedenle, bir kişinin bir yalanı daha iyi tespit etmek için genellikle nasıl davrandığını anlamak önemlidir.

Beden dili uzmanı olan Patti, “Birinin normalden ne kadar farklı olduğunu okuyarak yalan söyleyip söylemediğini tespit edersiniz – bu nedenle normalin ne olduğunu bilmeniz gerekir” diyor. “Örneğin, tüm yalancıların konuşmadan önce duraksadığını ve göz teması kurmadığını düşünebilirsiniz, ancak dürüst ve içe dönük bir insan bunu normal bir şekilde yapabilir. Bu nedenle, kişinin içe dönük mü yoksa dışa dönük mü olduğunu ve kendine özgü özelliklerini bilmeniz gerekir.”

Bundan sapan herhangi bir alışkanlık – özellikle yukarıda sıralanan yollardan biriyle – sahtekârlığın bir işareti olabilir.

İLGİLİ YAZI: YALAN SÖZLERİ – YALAN İLE İLGİLİ SÖZLER – YALANCI SÖZLER


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!