Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSağlıkBel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Son Yazılar

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı belirtileri: Kol veya bacak ağrısı. Fıtıklaşmış diskiniz belinizin alt kısmındaysa, en çok ağrıyı kalçalarınızda hissedersiniz.

Bel fıtığınız olduğundan mı şüpheleniyorsunuz? Sırt ağrısı hiç beklemediğiniz bir anda canınızı acıtıyorsa veya bir an televizyonun karşısında rahat bir şekilde otururken, ayağa kalkmaya çalıştığınız anda, sert bir bel ağrısı başladıysa, belki de disklerinizin bir tanesinde fıtık oluşmuş olabilir. Peki bel fıtığı belirtileri nelerdir, nasıl geçer, bel fıtığı egzersizleri nasıl yapılır? İşte merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Omurganızdaki disklerde fıtık gelişmiş olabilir, belirtileri nelerdir birlikte bakalım.

Yetişkin omurgası, omur adı verilen 24 kemikten oluşur. Bazı omurlar, jöle benzeri bir maddeden yapılmış yumuşak disklerle yastıklanmıştır. Bu diskler, omurganızı hareket ettirmenize ve eğilmenize izin veren bir mekanizmadır.

Ancak iki omur arasındaki disk yerinden kaymaya başlarsa çevredeki sinirleri tahriş edebilir ve aşırı ağrıya neden olabilir. Bu duruma kaymış, yırtılmış veya fıtıklaşmış disk adı verilir. Biz de ise halk arasında bel fıtığı olarak adlandırılır.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

bel fıtığı belirtileri

Ağrının olduğu yerde bir işaret olabilir. Disklerdeki fıtık, omurganızın herhangi bir yerinde meydana gelebilse de, en yaygın olarak omurganızın alt kısmında (bel omurgası) yani kalçalarınızın hemen üzerinde görünür. Ağrı sırtınızdan kalçalarınıza, uyluklarınıza ve hatta baldırlarınıza yayılabilir.

Fıtık oluşmuş bir diskten kaynaklanan rahatsızlık, genellikle aktif olduğunuzda daha da kötüleşir ve dinlenirken azalır. Öksürme, hapşırma ve oturma bile, sıkışan sinirlere baskı uyguladıkları için semptomlarınızı kötüleştirebilir. Bel fıtığı belirtileri arasında ayrıca karıncalanma veya uyuşma hissi sayılabilir.

Bununla birlikte yaşınıza bağlı olarak, bel fıtığı belirtileri ortaya farklı şekillerde çıkabilir. Yaşlandıkça, diskleriniz bozulma ve deforme olma eğilimindedir. Bu da bel fıtığı oluşumuna büyük katkı sağlar.

Bel fıtığı nasıl anlaşılır?

Bel fıtığı olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu doktora gitmektir. Ağrınızın kaynağını bulmak için muhtemelen fiziksel bir muayene yapacaklardır. Bu genellikle bir tanıyı doğrulamak için ihtiyaç duyacağınız tek testtir. Doktorunuz sırtınızda ağrılı noktalar olup olmadığını kontrol edecektir. Sırt üstü yatmanızı ve bacaklarınızı belirli şekillerde kaldırmanızı veya hareket ettirmenizi isteyecektir. Acı hissediyorsanız, muhtemelen bel fıtığı olduğunuz ya da disklerinizde başkaca bir sorun olduğu ortaya çıkacaktır.

Bel fıtığı belirtileri kontrol aşamasında doktor şunlara da bakabilir:

  • Diz ve ayak bileğindeki refleksleriniz
  • Bacak gücünüz
  • Topukların ve ayak parmakların üzerinde nasıl yürüdüğünüz
  • Hafif dokunuşları veya titreşimleri hissedip hissetmediğiniz

Doktorunuz ağrınızın diğer kaynaklarını ekarte etmek veya ağırlaşan belirli sinirleri saptamak istiyorsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha fazla test yapabilir:

Röntgen. Standart bir röntgen bel fıtığı olup olmadığınızı gösteremese de, doktorunuza omurganızın ana hatlarını gösterebilir ve ağrınızın kırık veya tümör gibi başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını gösterebilir.

Miyelogram. Bu test, omurilik sıvınıza enjekte edilen boyayı ve omurilik üzerindeki basıncı belirlemek için bir X-ışını kullanır.

CT tarama. Bir CT (CAT taraması veya bilgisayarlı tomografi taraması olarak da bilinir) taraması, farklı açılardan birkaç X-ışını ile omuriliğinizin ve onu çevreleyen yapıların görüntülerini oluşturur. Doktorlara 2 boyutlu dilimler veya kesitlerde vücudun iç organları hakkında bilgi veren tekniktir.

MR. MRI, omuriliğin ve çevresindeki alanların ayrıntılı üç boyutlu görüntülerini oluşturmak için radyo dalgaları, manyetik alan ve bilgisayar kullanır. MRI görüntüleri bel fıtığı konumunu belirleyebilir, içine bakabilir ve ayrıca hangi sinirlerin etkilendiğini belirleyebilir.

Elektromiyogram (EMG). Doktorunuz bu testleri herhangi bir sinirin hasar görüp görmediğini veya sıkışıp sıkışmadığını görmek için kullanabilir. EMG testi, kas hücrelerinin kendilerine bağlı sinirler tarafından uyarıldığında yaptıkları küçük miktardaki elektrik miktarını tespit etmek için bir cihaz kullanır. Bir kasa yerleştirilen bir iğne elektrot, elektriksel aktivitesini kaydeder ve olması gerektiği gibi olmayan herhangi bir şeyi arar.

Sinir iletim çalışmaları (NCS) genellikle EMG ile aynı zamanda yapılır. Bu testte sinirler vücudun bir noktasındaki bir elektrot tarafından küçük elektriksel darbelerle uyarılırken, diğer elektrotlar darbeleri farklı bir noktada algılar. Elektrik darbelerinin elektrotlar arasında geçmesi için geçen süre, doktorunuzun sinir hasarı olup olmadığını bilmesini sağlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!