Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerBioma Ne Demek? Biyom Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Örnekleri

Son Yazılar

Bioma Ne Demek? Biyom Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Örnekleri

Biyoloji terimi olan bioma ne demek, biyom nedir, çeşitleri nelerdir, coğrafya içinde kaça ayrılır, örnekleri nelerdir, biyosferden farkı...

Bu yazımda sizlerle biyolojiye meraklı insanların karşılaştıkları bir terim olan bioma hakkında bilgiler vereceğim. Peki biyoloji terimi olan bioma ne demek, biyom nedir, çeşitleri nelerdir, coğrafya içinde kaça ayrılır, biyom örnekleri nelerdir, biyom mu büyük biyosfer mi? İşte tüm bilgiler bu yazımda.

BİOMA NE DEMEK?

Bioma yani Biyom, büyük bir alana yayılmış ekosistemleri belirtmek için kullanılan biyoloji ve coğrafya alanlarında kullanılan bir terimdir.

Benzer iklim tiplerinin görüldüğü bölgelerde yaşayan canlı grupları için de aynı terim kullanılır. Yeryüzünde biyom olarak tanımlanan 9 farklı nokta vardır. Bunlardan en büyük olanları kutup ve çöllerde bulunur.

Merak edenler için biyoloji terimi olan bioma ne demek, biyom nedir, çeşitleri nelerdir, coğrafya içinde kaça ayrılır, biyom örnekleri nelerdir, biyom mu büyük biyosfer mi? İşte tüm bilgiler bu yazımda.

Sonra Buna Bak: Hemen İzleyebileceğiz Netflix’teki En İyi 23 Hayatta Kalma Filmi

BİYOM NEDİR?

biyom nedir. bioma ne demek?

Sadece belli başlı yerlere özgü iklim tiplerinin görüldüğü ve hayvan topluluklarının yaşadığı bölgelere biyom (bioma) adı verilir. Söz konusu bölgelerde iklim çeşitleri bitki örtüsünü belirler. Bitki örtüsü ve ekosistem ise yaşam koşullarını ve canlı çeşitliliğini belirleyen yegane ölçütlerdir.

BİYOM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

1. Kutup Biyomu:

Bitki örtüsünün olmadığı tek biyomdur. Aynı zamanda canlı çeşitliliğinin en az olduğu bölgelerden biridir. Yıllık ortalama sıcaklığın -20 dereceye kadar düştüğü kutup biyomlarında fok balıkları, penguenler ve kutup ayıları yaşar.

2. Çöl Biyomu:

Gece – gündüz ve kış – yaz sıcaklık farkının en çok olduğu biyom türüdür. Karasal iklimin egemen olduğu çöllerde sadece kaktüs ve bodur çalılıklar yetişir.

3. Tropikal – Yağmur Ormanları Biyomu:

Canlı çeşitliliğinin en fazla görüldüğü biyom türüdür. Goril, maymun, karınca yiyen ve İsa kertenkelesi gibi farklı türlerin yaşadığı yağmur ormanları biyomu Güney Amerika’nın iç kesimlerinde yer alır.

Diğer biyom çeşitleri:

  • Tundra
  • Savan
  • Çalılık
  • İğne yapraklı orman biyomu.

Sonra Buna Bak: Gezegenimiz Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 70 İlginç Bilgi

BİYOM KAÇA AYRILIR?

Biyolojide Biyom Kaça Ayrılır ve Örnekleri Nelerdir?

Biyolojide biyom ikiye ayılır. Bunlardan ilki ormanları, çölleri, vadileri ve platoları kapsayan kara biyomlarıdır. İkinci ise deniz, okyanus ve göllerden oluşan su biyomlarıdır.

BİYOM ÖRNEKLERİ NELERDİR?

Yazımıza devam edip, biraz daha detay vererek bioma ne demek, biyom nedir, çeşitleri nelerdir, coğrafya içinde kaça ayrılır, biyom örnekleri nelerdir, biyom mu büyük biyosfer mi? gibi sorulara daha detaylı cevap verecek olursak.

Bioma Ne Demek?

Biyom (Bioma), bitki örtüsü, toprağı, iklimi ve vahşi yaşamı ile karakterize edilen geniş bir alanı ifade eder. Beş ana biyom türü vardır:

  1. Su
  2. Otlak
  3. Orman
  4. Çöl
  5. Tundra

Ancak bu biyomlardan bazıları tatlı su, deniz, savan, tropikal yağmur ormanları, ılıman yağmur ormanları ve tayga gibi daha spesifik kategorilere ayrılabilir.

Biyom örnekleri hakkında detaylar:

Su biyomları hem tatlı su hem de deniz biyomlarını içerir. Tatlı su biyomları, tuz içeriği yüzde birden az olan göletler, nehirler ve göller gibi karalarla çevrili su kütleleridir. Deniz biyomları, Dünya yüzeyinin yaklaşık dörtte üçünü kaplar. Deniz biyomları arasında okyanus, mercan resifleri ve haliçler bulunur.

Otlaklar, otların hakim olduğu, sıcak ve kuru bir iklime sahip açık alanlardır. İki tür otlak vardır: tropik çayırlar (bazen savan olarak adlandırılır) ve ılıman çayırlar. Savanalar ekvatora daha yakın bulunur ve birkaç dağınık orman topluluklarına sahip olabilir. Afrika kıtasının neredeyse yarısını ve ayrıca Avustralya, Hindistan ve Güney Amerika bölgelerini kapsıyor. Ilıman çayırlar ekvatordan daha uzakta, Güney Afrika, Macaristan, Arjantin, Uruguay, Kuzey Amerika ve Rusya’da bulunur. Ağaçları veya çalıları yoktur ve savanalardan daha az yağış alırlar. Çayırlar ve bozkırlar iki tür ılıman otlaktır; çayırlar daha uzun otlara sahipken, bozkırlar daha kısa otlara sahiptir.

biyom nedir. bioma ne demek?

Ormanlara ağaçlar hakimdir ve Dünya’nın yaklaşık üçte birini kaplar. Ormanlar, böcekler, kuşlar ve memeliler dahil olmak üzere dünyanın karasal biyolojik çeşitliliğinin çoğunu içerir. Üç ana orman biyomu, ılıman ormanlar, tropikal ormanlar ve kuzey ormanlarıdır (tayga olarak da bilinir). Bu orman türleri farklı enlemlerde bulunur ve bu nedenle farklı iklim koşulları yaşar. Tropikal ormanlar sıcak ve nemlidir ve ekvatora yakındır. Ilıman ormanlar daha yüksek enlemlerde bulunur ve dört mevsimi de yaşar. Boreal ormanları daha da yüksek enlemlerde bulunur ve yağışın esas olarak kar şeklinde gerçekleştiği en soğuk ve en kurak iklime sahiptir.

Çöller, yağışın yılda 50 santimetreden (20 inç) az olduğu kuru alanlardır. Dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 20’sini kaplarlar. Çöller, çoğu subtropikal bölgelerde bulunsa da, soğuk veya sıcak olabilir. Aşırı koşulları nedeniyle, çöllerde diğer biyomlarda olduğu kadar çok biyoçeşitlilik yoktur. Çölde yaşayan herhangi bir bitki örtüsü ve yaban hayatı, kuru bir ortamda hayatta kalabilmek için özel uyarlamalara sahip olmalıdır. Çöl yaban hayatı öncelikle sürüngenlerden ve küçük memelilerden oluşur. Çöller, coğrafi konumlarına veya iklim koşullarına göre dört kategoriye ayrılabilir: sıcak ve kuru, yarı kurak, kıyı ve soğuk.

Bir tundra, ortalama yıllık sıcaklıkları -34 ila 12 santigrat derece (-29 ila 54 derece Fahrenheit) arasında değişen beş ana biyomdan herhangi birinin ölçülen en düşük sıcaklıkları ile son derece elverişsiz yaşam koşullarına sahiptir. Ayrıca, yılda sadece 15-25 santimetre (altı ila on inç) gibi düşük miktarda yağışa, ayrıca düşük kaliteli toprak besin maddelerine ve kısa yazlara sahiptirler. İki tür tundra vardır: arktik ve alpin. Tundra çok fazla biyolojik çeşitliliğe sahip değildir ve çalılar, çimenler, yosunlar ve likenler dahil olmak üzere bitki örtüsü basittir ve azdır. Bu kısmen toprak yüzeyinin altında permafrost adı verilen donmuş bir tabakadan kaynaklanmaktadır. Arktik tundra, kuzey ormanlarının kuzeyinde bulunur ve alpin tundra, rakımın ağaçların hayatta kalamayacağı kadar yüksek olduğu dağlarda bulunur. Tundrada yaşayan herhangi bir vahşi yaşam, hayatta kalabilmek için aşırı koşullara adapte edilmelidir.

İşte bioma ne demek, biyom nedir, çeşitleri nelerdir, coğrafya içinde kaça ayrılır, biyom örnekleri nelerdir, biyom mu büyük biyosfer mi? gibi sorularınıza cevap buldunuz. Merak ettiğiniz konuları yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!