Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaTeknolojiWindowsWindows Sürümünüz Fark Etmeksizin Bilgisayarınızın Bios'una Nasıl Erişirsiniz?

Son Yazılar

Windows Sürümünüz Fark Etmeksizin Bilgisayarınızın Bios’una Nasıl Erişirsiniz?

Eski ve yeni Windows sürümlerinde biosa nasıl girilir merak ediyorsanız, yazımızda Win 11, 10, 8 ve 7'de bios nasıl açılır açıklıyoruz.

Sistemin önyüklenmesi sırasında, eski bilgisayarlarda BIOS’a basit bir tuşa basarak erişilebilir. Ancak daha yeni Windows bilgisayarlar ve UEFI BIOS ile gelenler için daha kolay bir giriş seçeneği mevcuttur. Bu nedenle, biosa nasıl girilir sorusu artık eskisi kadar zor değil! Girmek istediğiniz BIOS sürümünü bulmak çok daha kolay olmalı! Çünkü çeşitli Windows sürümleri için tüm yollar derlendi. Biosa girme işlemi tamamlandığında, temel bilgisayar ayarlarını değiştirebilirsiniz; mesela sistem saati ve tarihi gibi ayarları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca etkinleştirilmiş donanım bileşenleri ve önyükleme sırası da buradan düzenlenebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, BIOS (temel giriş/çıkış sistemi) “Kurulum” olarak da tanımlanmaktadır.

Girmek istediğiniz BIOS sürümünü bulmak çok daha kolay olmalı! Bu nedenle, Windows 11, Windows 10, Windows 8 veya daha eski sürümlerde zahmetsizce girebilmeniz için, tüm yolları derledik.

UEFI BIOSa Nasıl Girilir?

Modern bilgisayarlar çok hızlı açılıyor. Bu nedenle, Windows’un daha yeni sürümleri BIOS’a erişmenin daha kolay bir yolunu sunar, ancak önce Windows’u başlatmanız gerekir.

Windows 11’de BIOS’a Nasıl Girilir?

Ayarlar (Win + I) > Sistem > Kurtarma’ya gidin ve “Gelişmiş başlangıç” seçeneğinin yanındaki Şimdi yeniden başlat’ı tıklayın. Bunun bilgisayarınızı yeniden başlatacağını unutmayın.

biosa nasıl girilir

Bilgisayarınızı Gelişmiş başlangıç modunda yeniden başlatırken, önyükleme seçeneklerinizi belirleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Ürün Yazılımı Ayarları’na gidin ve Yeniden Başlat’a tıklayın, bu işlem doğrudan Windows 11’in UEFI BIOS’una ön yükleme yapacaktır.

biosa nasıl girilir

Windows 10’da BIOSa Nasıl Girilir?

Windows 10’da BIOS’a girmek, Windows 11’den yalnızca biraz farklıdır.

Ayarlar (Windows + I) > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma’ya gidin ve Gelişmiş başlangıç altında Şimdi yeniden başlat’a tıklayın. Bunun bilgisayarınızı yeniden başlatacağını unutmayın.

Sonraki adımlar, Windows 11’de nasıl çalıştığıyla aynıdır. Gelişmiş başlatmayı kullandığınız için, önyükleme seçeneklerinizi seçebileceksiniz. Windows 10’dan doğrudan UEFI BIOS’unuza önyükleme yapmak için Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > UEFI Ürün Yazılımı Ayarları’nı seçin ve Yeniden Başlat’a tıklayın.

BIOS’unuza girdiniz ve beklenmeyen sorunlar mı keşfettiniz? Eksik UEFI üretici yazılımı ayarlarının nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır.

Windows 8 veya 8.1’de BIOS’a Nasıl Girilir?

Windows + C tuş bileşimine basarak Charms çubuğunu açın, Ayarlar simgesini tıklayın ve sağ alttaki PC ayarlarını değiştir’i seçin. PC Ayarları’nda, Genel sekmesine gidin ve Gelişmiş başlangıç başlığı altındaki Şimdi yeniden başlat’ı tıklayın.

Windows 8.1’de adımlar biraz farklıdır. PC Ayarları içinde, Güncelleme ve Kurtarma sekmesine gidin, ardından Kurtarma’ya gidin ve son olarak Gelişmiş başlangıç altında Şimdi yeniden başlat’a tıklayın.

Alternatif olarak, Kapat menüsünde Yeniden Başlat’ı tıklatırken Shift tuşunu basılı tutun.

Bilgisayar, UEFI BIOS’u içeren önyükleme seçeneklerinde yeniden başlatılacaktır. Windows 10’da olduğu gibi, Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Ürün Yazılımı Ayarları’na gidin ve BIOS’unuza önyükleme yapmak için Yeniden Başlat’a tıklayın.

Eski Bir Bilgisayarda BIOSa Nasıl Girilir?

Hala Windows 7 veya daha eski bir Windows sürümünü kullanıyorsanız, BIOS’a girmenin geleneksel yolunu kullanmanız gerekir, yani başlatma sırasında doğru anı bekleyin ve doğru tuşa basın.

BIOS’a Girmek İçin Doğru Zaman Nedir?

Doğru an, bilgisayarın açılması ile işletim sisteminin başlatılmasından önceki zamandır. Zaman aralığı çok dar çünkü BIOS, donanımınızı işletim sistemini önyükleyen önyükleyiciye teslim etmeden önce yalnızca başlatır. İşletim sistemi başlatıldığında, genellikle ilgili logonun görüntülenmesiyle belirtilir, yani biosa giriş zamanını kaçırmışsınız demektir.

Doğru anı gösteren bir mesaj görebilirsiniz. Büyük olasılıkla “Kuruluma Girmek için <Del> ‘e basın” gibi bir şey söylüyor, yani hangi tuşa basılacağını da gösteriyor.

Böyle bir mesajın olmadığı durumlarda, genellikle doğru an, işletim sistemi başlatılmadan önce üretici logolarını gördüğünüz zamandır.

BIOS’a girebileceğiniz anı kaçırmamanın en kolay yolu, bilgisayarı açmadan önce doğru tuşa basmak ve BIOS gelene kadar basılı tutmaktır. Bu işe yaramazsa, doğru tuşa basmıyorsunuzdur demektir veya bir şey bozuktur.

Biosa Girmek için Hangi Tuşa Basılır

Biosa girmek yularıda açıkladığımız gibi kolaydır. Fakat daha eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız, biosa girmek için hangi tuşa basılır sorusu aklınıza gelebilir.

BIOS’a girmek için kullanılan ortak tuşlar F1, F2, F10, Sil (DEL), Esc ve Ctrl + Alt + Esc veya Ctrl + Alt + Delete gibi tuş kombinasyonlarıdır, ancak bunlar daha eski makinelerde daha yaygındır. Ayrıca, F10 gibi bir tuşun aslında önyükleme menüsü gibi başka bir şeyi başlatabileceğini unutmayın. Elbette, tam tuş veya tuş kombinasyonu bilgisayar üreticinize ve modelinize bağlıdır.

Doğru tuşu bulana kadar deneme yanılma ile ilerleyebilir, birden fazla farklı tuşa aynı anda basıp şansınız yaver gidebilir veya aşağıdaki listeye başvurabilirsiniz.

Casper BIOS Tuşu

Ülkemizde en çok tercih edilen Casper pc ve laptoplarda biosa nasıl girilir?

Bilgisayar kullanıcıları için BIOS ekranına erişmek oldukça önemlidir. Bu amaçla bilgisayar açılırken öncelikle CASPER BIOS tuşu kullanılması gerekmektedir. Bilgisayarın açılış ekranında sol alt köşede belirtilen bu tuşa basarak BIOS Setup’a ulaşılabilmektedir. F2, DEL ve F10 gibi sık kullanılan tuşlar genellikle CASPER cihazlarda da standart olarak kullanılmaktadır.

Belirlenen tuşa bastıktan sonra hızlı bir şekilde BIOS ekranına giriş yapılabilir. Burada yapılabilecek işlem ise ayarların yapılmasının yanı sıra bazen oluşacak sorunların çözümleri de yer almaktadır. Tüm bunlar gözönünde bulundurulduğunda, CASPER bios tuşu bilgisayar kullanıcıları için oldukça faydalıdır ve doğru bir şekilde uygulanması ile birlikte sistem performansını arttırabileceği gibi sorunların da kolayca çözüme kavuşturulmasını sağlayabilmektedir.

Acer BIOS Tuşu

Acer donanımında biosa girmek için en yaygın tuşlar F2 ve Sil’dir.

Daha eski bilgisayarlarda, F1’i veya Ctrl + Alt + Esc tuş bileşimini deneyin.

Bilgisayarınızda bir ACER BIOS varsa, F10 tuşunu basılı tutarak BIOS’u önyüklenebilir ayarlara geri yükleyebilirsiniz. İki bip sesi duyduğunuzda ayarlar geri yüklenmiştir.

Asus BIOS Tuşu

Acer’da olduğu gibi, en yaygın anahtar F2’dir.

Modelinize bağlı olarak, Sil (Delete) veya Ekle (Insert) tuşu ve daha az yaygın olarak F10 tuşu da olabilir.

Dell BIOS Tuşu

Daha yeni bir Dell bilgisayarda, Dell logosunu gördüğünüz sırada F2 tuşunu deneyin.

Alternatif olarak, F1, Sil, F12 ve hatta F3’ü deneyin.

Daha eski modeller Ctrl + Alt + Enter veya Delete veya Fn + Esc veya Fn + F1’i kullanabilir.

HP BIOS Tuşu

HP bilgisayarlarda biosa nasıl girilir merak edilir. Girmek için HP makinelerinde en sık kullanılan tuşlar arasında F10 ve Esc bulunur.

Bazı HP bilgisayarlarda F1, F2, F6 veya F11, BIOS kapılarını açar.

HP Tablet PC’lerde F10 veya F12 sizi BIOS’a götürür.

HP, BIOS’uyla ilgili bilgileri burada derlemiştir.

Lenovo BIOS Tuşu

Bir Lenovo masaüstü bilgisayarında, F1 tuşu sizi BIOS’a sokmalıdır. Dizüstü bilgisayarlarında F2 veya Fn + F2’yi deneyin.

Daha eski donanım, Ctrl + Alt + F3 veya Ctrl + Alt + Insert tuşu veya Fn + F1 tuş bileşimini gerektirebilir.

ThinkPad’iniz varsa, şu Lenovo kaynağına bakın: ThinkPad’de BIOS’a nasıl erişilir.

Microsoft Tabletleri BIOS Tuşu

Surface tabletinize bir klavye bağlayabilirsiniz, ancak yine de BIOS’a onsuz girebilirsiniz. İşin püf noktası, güç düğmesine basıp bırakırken ses açma düğmesini basılı tutmaktır. Windows logosunu gördüğünüzde ses açma düğmesini bırakabilirsiniz. Bu sizin UEFI BIOS’a girmenizi sağlar.

MSI BIOS Tuşu

Bilgisayarınızın bir MSI anakart kullandığını biliyorsanız, BIOS’u tetikleyen anahtar büyük olasılıkla Sil (Delete) tuşudur. “Bios’a girmek için Del’e basın” diyen bir mesaj bile görebilirsiniz.

Bazı MSI anakart modellerinde BIOS’a erişim tuşu F2 olacaktır.

Samsung BIOS Tuşu

Samsung logosu görünür görünmez F2 tuşuna basın.

Sony BIOS Tuşu

Sony VAIO’da F2 veya F3 sizi BIOS’a götürür, ancak F1’i de deneyebilirsiniz.

VAIO’nuzda bir ASSIST tuşu varsa, dizüstü bilgisayarı açarken bu tuşa basmayı ve basılı tutmayı deneyin. Bu, Sony VAIO’nuz Windows 8 ile geldiyse de çalışır.

Toshiba BIOS Tuşu

Toshiba bilgisayarlarda biosa nasıl girilir? Denemeniz gereken F2 tuşudur.

Diğer adaylar arasında F1 ve Esc yer alıyor.

Toshiba Equium’da F12, BIOS’a girecektir.

Toshiba’da BIOS’a nasıl erişileceğine ilişkin daha ayrıntılı yönergeler de vardır.

Diğer Üreticiler

Ne yazık ki, çok az tutarlılık var.

Ne bilgisayar üreticileri her zaman aynı anakart üreticisini kullanır ne de anakart üreticileri BIOS’a girmek için sürekli olarak aynı tuşu tanımlar. Kuruluma girmek için hangi tuşlara basmanız gerektiği konusunda kesin bir cevap istiyorsanız, bilgisayarınızın anakartının tam modelini aramalısınız.

BIOS’unuza Girmeyi Başardınız mı?

Yukarıda belirtilen tuşlardan hiçbiri çalışmıyorsa, sorun klavyeniz veya daha doğrusu bilgisayar açılmadan önce klavye sürücülerinin olmaması olabilir. Başka bir klavye ve/veya bağlantı noktası deneyin. Örneğin, bir USB klavye kullanıyorsanız, ancak bilgisayarınızda bir PS/2 bağlantı noktası varsa, bunun yerine bir PS/2 klavye deneyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer Windows haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!