Perşembe, Nisan 11, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerTerapistlere ve Avukatlara Göre Birinin Yalan Söylediğini Gösteren 5 Beden Dili İşareti

Son Yazılar

Terapistlere ve Avukatlara Göre Birinin Yalan Söylediğini Gösteren 5 Beden Dili İşareti

Bazı insanlar bir şeyi gizlemek için yalan söyler. Peki birinin yalan söylediğini nasıl anlarsın? İşte bunu gösteren 5 beden dili işareti.

İnsanlar bize inanmak istediğimizden daha sık yalan söylüyor ve biz çoğunlukla bunun farkında değiliz. Ancak yalan söylemenin yaygın bir olay olması, bunun kolay bir şey olduğu anlamına gelmez. İlişki uzmanı Barnett, çoğu insanın söylediğini söylüyor. Özellikle, ağızlarının söylediklerine o kadar odaklanırlar ki, vücutlarının ne yaptığı üzerinde daha az kontrol sahibi olurlar. Bir arkadaşınızın veya partnerinizin doğruyu söyleyip söylemediğini çözmeye çalışıyorsanız, onların diğer hareketlerine dikkat etmek isteyeceksiniz. Farklı uzmanlarla konuşarak, birinin blöfünü görmenize yardımcı olabilecek en yaygın bedensel davranışlardan bazılarını bir araya getirdik. Birinin yalan söylediğini nasıl anlarsın, merak ediyorsan yazımızı okumaya devam edin.

Ayaklarını belirli bir şekilde konumlandırılmıştır.

25 yıldan fazla deneyime sahip psikoterapist Miller, ayaklar ve yalan söyleme arasındaki bağlantının çoğu insanın bilmediği bir şey olduğunu söylüyor. “Çoğu insan yüz ifadelerini izlemekte iyidir, ancak çoğu insan ekstremitenin beyninden ne kadar uzak olduğunu fark etmez, ne yaptığına o kadar az dikkat ederiz” diye açıklıyor.

Miller’a göre, aşırı ayak hareketi veya olduğu yerde duramamak, birinin kendi yalanlarıyla dikkatinin dağılabileceğinin iyi bir işaretidir. Ama nihai anlatım aslında kişinin ayaklarının yerleşimidir. “Ayakları ayrı yönlere bakıyorsa, bu genellikle kişinin kaçmak istediğini veya sözlerinden uzaklaşmak üzere olduğunu söyler. Ancak ayakları sözleriyle uyumsuzdur” diyor.

Elleri sürekli kendileriyle oynar.

Birçoğumuz yalan söylediğinde birinin daha huzursuz olacağının farkındayız. Avukat Clark, özellikle görünüşleriyle ilgili olarak kıpırdamalara dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. “Mahkemede her zaman gördüğüm şey, bir kişinin kıyafetlerinin bir kısmını düzeltmesidir” diye açıklıyor. “Kravatları veya gözlükleri olabilir.”

Clark’a göre, insanların yalan söylerken yapabilecekleri iki yaygın eylem daha var. Birincisi, sürekli olarak başlarındaki teri silmek için bir mendil kullanabilmeleridir. Bir diğeri ise, eğer uzun saçları varsa, onunla oynama ve yana doğru parmaklarıyla tarama eğilimindedirler. “İnsanlar bunu yalan söylerken dikkatlerini dağıttıkları için yapıyorlar” diyor.

Göz teması kuramazlar.

Gözler ruhun pencereleridir ve bu nedenle birinin aldatıcı olup olmadığını anlamanın oldukça iyi bir yoludur. Clark, bir kişinin yalan söyleyip söylemediğini anlamanın “basit bir yolunun” göz hareketlerini gözlemlemek olduğunu söylüyor. “Göz teması kurmayı bırakırlarsa, bu kişinin yalan söylediğini bildiğinin ve başka tarafa bakarak zihnindeki suçluluğu azaltmaya çalışıyor” diye açıklıyor.

Tecrübeli avukat ayrıca insanlara birinin baktığı yöne dikkat etmelerini tavsiye ediyor çünkü bu aynı zamanda yalan söz konusu olduğunda çok önemli bir ipucu olabilir. “Örneğin, sorduğum kişi sağlaksa ve sol tarafına bakıyorsa, bu onların hafızasına erişmeye çalıştığının bir işaretidir. Ancak, aynı sağ elini kullanan kişi sağına bakarsa, Beyninin hayali kısmından faydalanıyorlar ve muhtemelen bir yalan yaratma sürecindeler,” diye açıklıyor Clark. “Solak insanlar ise tam tersi tepkiler veriyor.”

Vücutları daha gergin görünür.

Yalanın stresi artırdığı ve çoğu zaman vücudumuzun gerginleşmesine ve kapanmasına neden olduğu bilinir. Sosyal hizmet uzmanı Ogle, bunun tipik olarak birinin kollarını veya bacaklarını çaprazlamasına neden olduğunu ve bu da onları daha küçük ve daha rahatsız edici hale getirdiğini söylüyor. “Tersine, kendine güvenen ve doğruyu söyleyen birinin açık vücut duruşuna sahip olma olasılığı daha yüksektir” diye açıklıyor.

Uzmanlar ayrıca, birinin doğruyu söyleyip söylemediğini görmek için birinin omuzlarına bakmanız gerektiğini söylüyor. “Gergin veya huzursuz hissettiğimizde, omuzlarımız doğal olarak yukarı ve öne doğru yuvarlanır ve omuz ile kulak arasındaki mesafe kısalır” diyorlar. “Bu, olası bir yalanın uyarı işareti olabilir.”

Vücut dilleri genellikle olduğundan farklıdır.

Bazen birinin yalan söylediğinin en büyük beden dili işareti evrensel değil, her biri kişiye özeldir. Bir ilişki uzmanı ve Texas State Üniversitesi’nde iletişim çalışmaları profesörü LeClair, göz önünde bulundurulması gereken en önemli yönlerden birinin, birinin vücut dilinin diğer etkileşimlerde gözlemlediklerinden farklı olup olmadığı olduğunu söylüyor.

LeClair’e göre, “Bu kişi size şu anda nasıl tepki veriyor?” ve “Tavırları ve sözsüz davranışları aynı mı, yoksa ters giden bir şeyler mi var?” gibi şeyleri göz önünde bulundurmalısınız. İlişki uzmanı Simmons, bunun bir “kalıp kırılması” olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Simmons, “Birisi yalan söylediğinde fark edebilmeniz gereken tek şey, tipik davranışlarındaki bir değişikliktir” diyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!